Jak wygląda dorosły ADHD?

Duane gordon był kierownikiem projektu w firmie w montreal, kiedy szef poprosił go, aby prowadził poniedziałkowe spotkanie. 'Byłem podekscytowany, ponieważ był to oczywiście test [w końcu], czy mógłbym zostać przygotowany na przejęcie działu', wspomina.

Ta dyskusja odbyła się w piątek po południu. W poniedziałek wszyscy pojawili się na spotkaniu, zastanawiając się, gdzie jest szef, w tym gordon. 'To było całkowicie zniknęło z mojej pamięci, że miałbym prowadzić to spotkanie', mówi. Kiedy szef nie zjawił się, wszyscy poszli do swoich biur, później w ciągu dnia szef przyszedł i zapytał gordon, jak się spotkało. 'Powiedziałem:' nie mieliśmy spotkania, a ty nie Myślałem, że 'miej to, kiedy wszedłeś'. I spojrzał na mnie kompletnie oszołomiony, jak 'jak to możliwe'?

Gordon ma zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Opisuje to jako uczucie paranoi. 'Zawsze jesteś zawsze na krawędzi'.

Wyjaśnia: 'Nigdy nie wiadomo, kiedy coś się źle dzieje. To jest jakaś szansa, jeśli będzie to mój szef dzwoni do mnie, zastanawiam się, co się nie udało, jeśli dostanę pocztę, zastanawiam się, czy pójdę do więzienia. Zakładasz i oczekujesz, że w każdej chwili będziesz zmuszony przez coś, a to coś, co zrobiłeś lub zapomniałeś zrobić, będzie miało poważne konsekwencje '.

ADHD jest warunkiem, że zarówno dzieci, jak i dorośli mogą mieć. Objawy to niemożność skoncentrowania się, łatwiejsza do rozproszenia, nadaktywność, złe umiejętności organizacji i impulsywność. Nie wszyscy, którzy mają ADHD ma te wszystkie objawy. Różnią się w zależności od osoby i mają tendencję do zmiany w zależności od wieku.

Dorośli też mają ADHD

Tylko w ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy zdali sobie sprawę, że ADHD może trwać w dorosłym życiu. Eksperci twierdzą, że każda osoba dorosła z ADHD miała to jako dziecko, niezależnie od tego, czy została zdiagnozowana, czy nie. A większość dorosłych z ADHD nie została zdiagnozowana jako dzieci, mówi linda walker, trener ADHD. Pomaga klientom w zarządzaniu czasem, organizacji i innych sprawach, które muszą odnieść sukces. Ona jest także przewodniczącym komisji w związku ze stresem związanym z dysfunkcją deficytu uwagi (ADDA).

'my [ludzie] nie jesteśmy bardzo empatyczni', mówi Walker. Mówi, że trudno jest osobom, które nie mają ADHD, aby zrozumieć kogoś z tym. Walker mówi, że nauczyła się poprzez doświadczenie: żonaty z gordonem. 'Kiedy mieszkasz z osobą cierpiącą na ADHD, zdajesz sobie sprawę, że na Ziemi nie ma nikogo, kto by to załamałby nieustannie'.

Gordon został zdiagnozowany we wczesnych latach trzydziestych, kiedy szukali pomocy dla swojej córki. Miała dużo problemów ze skupieniem się w szkole. Zaczęli uczyć się nad ADHD i wkrótce dowiedzieli się, że gordon i ich córka miały ten stan.

Terry matlen, MSW, jest specjalistą od terapii, specjalizującą się w dorośli z ADHD, a zwłaszcza kobiet. Ona też ma ADHD. Diagnoza miała miejsce po córce. 'Prawdziwy wspólny temat', mówi. ADHD ma tendencję do biegania w rodzinach.

Opisuje ADHD w następujący sposób: 'to przejaw przewlekłego poczucia przytłoczenia. Czuje się, jakbyś został zaatakowany we wszystkich dziedzinach życia codziennego - jak dźwięki i światła, a rzeczy sensoryczne mogą być przytłaczające ', matlen jest autorem' Porad życiowych dla kobiet z ADHD '. '

Mówi, że trafiła w ścianę po tym jak została matką. 'I to, co widzimy wiele z kobietami, gdy ich życie stało się bardziej skomplikowane, nie mogą pozostać na rzeczy, oboje moje dzieci okazały się nadpobudliwe, nie mogłem nadążyć. Czułem się jak całkowita porażka, ktoś z dwoma stopniami uniwersyteckimi nie zrobił czegoś tak łatwo, jak nocując na stole każdego wieczora lub utrzymując porządek w domu '.

Mówi, że przynosiła ogromne obawy: 'jak, co się ze mną dzieje? Nie ma ludzi z pięciorga dzieci, które mogą żonglować wszystkich obowiązków dbania o rodzinę, czemu nie mogłem zrobić tego z dwoma? Jestem głupi? Czy jestem niekompetentny? '

Chce, aby inni z ADHD zrozumieli, co teraz wie: 'nie' nie złamano, nie jesteście beznadziejni, wystarczy trochę dodatkowej pomocy '.

Karen Thompson to firma zajmująca się atlantą w firmie inżynierskiej, która szukała pomocy w latach 30-tych. 'Ludzie mówili, że nie mam filtra, że ​​będę podskakiwał z przedmiotu i miałem wiele myśli w mojej głowie'. Psychiatra zdiagnozowano ją z ADHD i położyła na lekarstwa, które powiedziała pomogła jej uspokoić, ale także sprawiła, że ​​była bardzo śpiąca i mdłości. Więc zaczęła się od niej i starała się kontrolować ADHD w inny sposób, jak ćwiczyć i ćwiczyć jogę.

'Czuję się zdrowym człowiekiem, kiedy budzę się rano i kontynuuję swój dzień, ale mam wiele myśli w mojej głowie. Jestem mroczna. Nie mogę siedzieć nieruchomo, nie mogę siedzieć dobrze na krześle. Może jestem trochę emocjonalna ADHD potrafi to zrobić czasami czuję się dobrze, a potem ktoś mówi mi coś złego, a potem czuję się upokorzony

Mówi, że jej stan powodował negatywne oddziaływanie z współpracownikami i menedżerami. 'Ludzie nie rozumieją trudności, jakie masz podczas koncentracji i rozproszenia. 'Zamiast wywyższyć, zawsze uważasz się za przeciętne', mówi.

'Nie zawsze możesz patrzeć na kogoś i powiedzieć, że mają ADHD', mówi matlen 'szczególnie jeśli wyrosną one nadaktywny składnik ADHD, nie widzą wewnętrznej walki'.

Dostosuj się do wyzwań

Co się zaś tyczy gordonu, po spotkaniu, które się nie stało, został poddany próbie, spadł i musiał wziąć wypłatę. Ale był to także punkt zwrotny. Właśnie zaczął pracę z trenerem ADHD. 'Odkryłem, że byłbym znacznie lepszy, jeśli poszedłem z moimi mocami', mówi. 'A moje mocne strony nie są szczegółami, są kreatywnością i szukają rozwiązań problemów technicznych'.

Gordon ma nową robotę, która odgrywa te mocne strony. On też ochotniczy jako przewodniczący komisji ADDA.