Związek między dorosłym ADHD a zachowaniem ryzykownym

Jeśli ktoś zainteresuje się ADHD, mogłeś zauważyć, że działa w pewien sposób, które cię zdenerwują, inni lub nawet siebie. Jej działania mogą wiązać się z ADHD. Nie każdy dorosły z ADHD ma ryzykowne zachowanie, ale wiele osób.

Dlaczego? Badania wykazują, że osoby z ADHD często mają niższe poziomy niektórych związków chemicznych mózgu zwanych neuroprzekaźnikami. Dopamina jest jednym z nich.

'Ryzykowne zachowania mogą zwiększać poziom dopaminy, co może być powodem, dla którego niektóre osoby z ADHD są do nich zwracane', mówi stephanie sarkis, phD, doradca zdrowia psychicznego i autor Adult ADD: Przewodnik dla Nowo zdiagnozowany . Podejmowanie ryzyka może dać im trochę pośpiechu tej dopaminy, której brakuje.

Osoby z ADHD mogą mieć również pewne cechy genetyczne, które czynią je podatnymi na ryzykowne lub impulsywne działania.

Dla niektórych osób z ADHD problemy mogą być tak niewielkie, że pojawią się późno na spotkaniach. Inni mogą robić rzeczy, które są niebezpieczne, jak jazda z niebezpiecznymi prędkościami lub nadużywanie alkoholu. Zrozumienie związku między ADHD a ryzykownym zachowaniem może pomóc Tobie i Twoim bliskim z ADHD.

Problemy związane z ADHD

Niektóre z trudnych lub ryzykownych zachowań związanych z ADHD obejmują:

  • Kłopoty z podaniem zmotywowanych lub kończących się zadań (w pracy lub w domu)
  • spóźnienie lub brak realizacji zobowiązań, nominacji lub odpowiedzialności
  • Impulsywne wydatki lub nadmierne wypłaty
  • Uruchamianie walk lub argumentowanie
  • Problem z utrzymaniem przyjaźni i romantycznych relacji
  • przyspieszenie i niebezpieczna jazda
  • Nadużywanie substancji (ADHD czyni z sześciokrotnie większą moliwością nadużywania narkotyków i alkoholu).
  • Ryzykowne zachowania seksualne, takie jak niechroniony seks

Inne rzeczy mogą odgrywać rolę, czy ktoś z ADHD działa w sposób ryzykowny lub niebezpieczny. Środowisko rodzinne, przyjaciół, z którymi spędza czas, a problemy zdrowotne, takie jak depresja lub urazy głowy mogą mieć znaczenie.

Jak pomóc

Jeśli ktoś znasz ADHD i działa w sposób, który Cię interesuje, możesz pomóc,

Nie umieszczaj winy. 'najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że ADHD jest zaburzeniem biologicznym, neurologicznym i genetycznym. To jest prawdziwe i może mieć realne konsekwencje dla ludzi, którzy mają to ', mówi sarkis.

Bycie miłym i zrozumiałym (a nie gniewnym lub krytycznym) zwiększa prawdopodobieństwo, że ukochani ufą Ci i przyjdą do ciebie, kiedy ma kłopoty.

Zostań partnerem w planowaniu.

'ADHD wpływa na płaty czołowe mózgu, które są odpowiedzialne za organizowanie i planowanie na przyszłość', mówi sarkis.

Pracuj z nią, aby ustawić i trzymać się rutyny. Na przykład możesz utworzyć kalendarz i zaplanować określone czynności w tym samym czasie każdego dnia lub dnia tygodnia.

To może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że spóźni się i pomoże jej w realizacji zobowiązań.

Bądź aktywny razem. Najnowsze badania wskazują, że ćwiczenia zmniejszają niektóre objawy ADHD. Jeden z powodów: nawet krótkie wybuchy aktywności fizycznej mogą powodować wzrost poziomu substancji chemicznych mózgu, takich jak dopamina. Podnoszenie tych poziomów w zdrowy sposób, jak poprzez ćwiczenia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ktoś z ADHD robi inne ryzykowne rzeczy, takie jak nadużywanie alkoholu lub przyspieszenie.

Zachęć ją, aby poszukiwała leczenia i trzymała się jej. Lek ADHD pomaga niektórym osobom. W jednym z badań stwierdzono, że mężczyźni z ADHD, którzy pozostali na lekach z ADHD, zmniejszyli ryzyko wystąpienia wypadków drogowych o ponad 50\%. Konsultacja z psychiatrą, specjalizująca się w leczeniu ADHD, może pomóc Twojemu bliskemu zdecydować, czy leki są właściwym sposobem leczenia.

Nowe badania wskazują, że kognitywna terapia behawioralna zmniejsza objawy ADHD . Ten typ leczenia koncentruje się na zmianie negatywnych myśli, aby zmienić zachowanie.

'Lekarstwa i doradztwo lepiej współgrają niż sam, więc jeśli twoja bliskość nie widzi psychologa lub terapeuty, możesz zalecić, aby to zrobiła', mówi sarkis. 'Nie ma lekarstwa na ADHD, lecz leczenie może mieć dużą różnicę w poprawie jakości życia osób z tym zaburzeniem'.