ADHD u osób starszych: diagnoza i leczenie

Prawie w tym czasie, kiedy Paul kauza, terapeuta masażu w słoniu, obrócił się na 50 lat, zaczął słyszeć coraz więcej o ADHD (zespół nadmiernego wysiłku z deficytem uwagi). Gdy dowiedział się o swoich objawach, wszystko zaczęło klikać. Brzmiały okropnie jak jego zachowanie.

W dzieciństwie nauczyciele kaptura często prosili go, aby skoncentrował się i kazał mu nie wyplątać, jako dorosły, dudzić rzeczy, przegapić termin i przybywać późno do terminów.

'Straciłem wiele miejsc pracy po spóźnieniu', mówi. Zanim dostał pomoc, jego stres był wysoki, a jego pewność siebie była niska.

Czy to brzmi tak jak ty? Jeśli tak, możesz być jak wielu dorosłych, którzy mają ADHD i nie zdecyduj się diagnozować do późniejszego życia

To może być ogromna ulga, aby dowiedzieć się, że jest to powód do Twojego zachowania - mówi keith kosierowski, psychoterapeuta i trener ADHD w scituate, MA - możesz to zmienić w trakcie leczenia - zwykle kombi medycyny i strategii Zarządzać codziennym życiem.

Jak otrzymujesz diagnozę

Nie ma jednego testu na ADHD, lekarz zapyta Cię o swoje zachowanie. Typowe objawy ADHD to kłopoty ze zwróceniem uwagi, niepokój i niepokój.

Co to oznacza dla Twojego zachowania? Oto niektóre rzeczy, które możesz zauważyć:

 • Odbijanie od zadania do pracy
 • Trudno kończyć codzienne zadania, takie jak prace domowe czy płacenie rachunków
 • Zapominaj rzeczy, które musisz zrobić
 • łatwo zdenerwować się
 • Wykonuj nierówno w swojej pracy
 • Mieć problemy z relacjami
 • Zestresuj się, aby nie spełniać obowiązków
 • Czujesz się sfrustrowany lub winny

Czasami trudno jest lekarzom zdiagnozować ADHD, gdy jesteś starszym osobą dorosłą, ponieważ objawy mogą być podobne do innych stanów związanych ze starzeniem się, takimi jak wczesna choroba alzheimera. Najważniejszą różnicą jest to, że ADHD prawdopodobnie sięga wstecz Do dzieciństwa.

Jak uzyskać pomoc

Jeśli masz ADHD, zespół profesjonalistów ma plecy. Neurolog lub psychiatrzyk będzie monitorować Twoje zdrowie i przepisać leki. Terapeuta lub trener życie może pomóc w pozytywnych zmianach w codziennym życiu.

Wybierz lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu osób starszych z ADHD, mówi david W. goodman, MD, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych w uniwersyteckiej szkole medycznej im. Johna Hopkinsa. Jak się starzeją, problemy takie jak udar, choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca są bardziej powszechne. Osoba, która pracuje z osobami powyżej 50 roku życia będzie pilnować ewentualnych problemów i dowiedzieć się, która choroba powoduje objawy. Stworzy plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.

leki

Lekarz może podać lekarz, aby pomóc Ci skupić się i skoncentrować lepiej, na przykład:

 • Metylofenidian / deksymetylofenidat (concerta, daytrana, focalina)
 • Amfetamina / dekstroamfetamina (adderall)
 • Dimesylan lisdexamfetaminy (vyvanse)

Możesz być zaskoczony, jak dobrze i szybko leki działają.

'ludzie zauważą korzyści w dniu ich podjęcia', mówi Goodman. 'Efekt zwykle zaczyna się za godzinę.' To jest jak rozmazanie wzroku, a następnie wkładanie okularów, mówi.

Ale znalezienie odpowiedniego leku i dawki nie zawsze jest proste. Jest to bardziej skomplikowane, jeśli przyjmujesz inne leki w takich sytuacjach, jak wysokie ciśnienie krwi czy cholesterol. I nie ma wielu badań nad lekami ADHD u osób powyżej 50 roku życia, więc lekarze ostrzegają.

'typowo zaczynamy od dolnego końca dawek, a następnie poruszamy się - mówi Goodman. Twój lekarz sprawdzi, czy Twój lek ADHD nie przeszkadza w przyjmowaniu innych leków, a także obserwuje zmiany ciśnienia krwi i tętna i upewnij się, że nie masz złej reakcji.

Porady na codzienne życie

Medycyna jest tylko częścią strategii leczenia ADHD, mówi Goodman. Otrzymasz pomysły od swojego lekarza, jak zarządzać swoim codziennym życiem, rozwijać nowe nawyki i uczyć się organizować.

Terapeuta lub trener może pomóc. 'Możesz używać takich rzeczy jak alarmy, dzienny planista, tworzenie list', mówi. Smartfon może być przydatnym narzędziem do organizowania się i przypominania.

Terapeuta może również pomóc w identyfikacji i pracy na obszarach, które wymagają uwagi. Może to 'utrzymuje stałą pracę, wyeliminuje problemy finansowe lub pracuje nad twoimi relacjami.

Zespół Goodman często pomaga członkom rodziny znaleźć się na tej samej stronie, wyjaśniając ADHD swoim krewnym i wymyślić pomysły, które pomogą wszystkim razem pracować.

Hood, który teraz ma 58 lat, twierdzi, że właściwe leki pomogły mu uspokajać się i skupić się lepiej, ale zmiany w pracy jeszcze bardziej wywierały wpływ, pozostawił pracę w szybkim call center i stał się częścią A teraz spędza swoje dni w bardziej odprężonym otoczeniu, z mniejszymi zakłóceniami i ogólnym poczuciem spokoju.