Długoterminowe ryzyko ADHD: efekty uboczne obejmują problemy z sercem i wysokie ciśnienie krwi

Widziałeś swojego lekarza i podjąłeś decyzję: nadszedł czas na kontrolę ADHD. Ale możesz się zastanawiać, czy lek jest potrzebny do długiego przejazdu?

Jeśli jesteś dorosłym, większość długoterminowych obaw związanych z lekami z zaburzeniami ADHD ma związek z wpływem na inne warunki.

Twój lekarz zbada Ciebie i razem możesz stworzyć plan, który utrzymuje Cię w zdrowiu i pomoże Ci skupić się.

Choroba serca lub wysokie ciśnienie krwi

Niektóre leki ADHD są 'stymulatorami'. Mogą podnosić ciśnienie krwi i przyspieszyć tętno. Jeśli masz problem z sercem, te leki mogą być ryzykowne. Uważaj na:

 • Amfetaminę (evekeo)
 • Dextroamfetamine (adderall, adderall XR, deksedryna, procentra, zenzedi)
 • Deksymetylofenidat (focalina, focalina XR)
 • Lisdexamfetamine (vyvanse)
 • Metylofenidat (concerta, daytrana, metadat, metylina, ritalina, kwarwant)

Kolejny lek ADHD, atomoksetyna (strattera), nie jest stymulantem, ale jest związany z napadami padaczkowymi i nieregularnymi bójami serca. Więc FDA sugeruje, że osoby z historią tych problemów trzymają się z daleka.

Zaburzenie lub nieregularne bicie serca

Kolejny lek ADHD, atomoksetyna (strattera), nie jest stymulantem, ale jest związany z napadami padaczkowymi i nieregularnymi bójami serca. Więc FDA sugeruje, że osoby z historią tych problemów trzymają się z daleka.

Nadużywanie lub uzależnienie

Niektórzy ludzie nadużywają leków stymulujących ADHD. Mogą zmiażdżyć pigułki i pchnąć, aby uzyskać wysoką temperaturę, co może prowadzić do niebezpiecznego przedawkowania.

Jeśli nie doświadczysz nadużyć uzależnienia, to mało prawdopodobne, że idziesz tą drogą, ale jeśli tak, możesz być narażony na nadużywanie leków ADHD.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem szczerze o przeszłości lub aktualnym nadużyciu narkotyków. Może pomóc w podjęciu decyzji, czy leki ADHD są dla Ciebie dobre.

Problemy psychiczne

Lekarstwa ADHD mogą wiązać się z niektórymi problemami ze zdrowiem psychicznym, ale są rzadkie, na przykład niektórzy ludzie zgłaszali problemy z zachowaniem, takie jak agresja i wrogość, inni mówią, że rozwinęli się objawy choroby afektywnej dwubiegunowej.

FDA ostrzegła również, że istnieje niewielkie ryzyko, że stymulujące leki ADHD mogą prowadzić do wahań nastroju lub objawów psychozy - jak słuchanie i paranoję.

Odbarwienie skóry

Plastikowa plastyka zawierająca metylofenidat (daytrana) była związana ze stanem skóry, znanym jako chemiczna leukoderma. Warunek ten powoduje trwałą utratę pigmentacji skóry w miejscu stosowania plastra.

Jak zważyć ryzyko

Pracuj z lekarzem. Razem możesz zdecydować, czy lekarstwa ADHD są bezpieczne dla ciebie.

Lekarz może chcieć przeprowadzić kilka testów, aby sprawdzić, czy istnieją warunki, które mogą nie dobrze mieszać z lekami ADHD. Na przykład może sprawdzić, czy masz wysokie ciśnienie krwi, nieregularne tętno lub inne choroby serca.

Inne stany mogą wpłynąć na ryzyko związane z narkotykami ADHD. Poinformuj swojego lekarza, jeśli masz jeden z następujących lekcji:

 • Alergia lub wrażliwość na stymulanty
 • jaskra
 • Wątroby lub nerek
 • Historia chorób psychicznych
 • Zespół tiki motorycznej lub tourette
 • Nadczynność tarczycy

Daj mu znać, jeśli przyjmujesz inne leki lub suplementy, niektóre mogą reagować źle na leki z ADHD.

Po rozpoczęciu przyjmowania leku ADHD należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym regularne kontrole, aby upewnić się, że nie ma żadnych złych skutków ubocznych.

Należy pamiętać, że leki ADHD są ogólnie bezpieczne. Szansa poważnych problemów jest niewielka. Dla wielu ludzi korzyści wynikające z leczenia przewyższają ryzyko.