Wybór leków ADHD, efekty, porady i inne

Lekarstwa są wykorzystywane do wspomagania kontroli objawów zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD): nadaktywność, impulsywność i nieuwaga. Amerykańska akademia pediatrii (AAP) zaleca medycynę i / lub terapię zachowawczą w leczeniu dzieci z ADHD.

Dzieci powinny być uważnie obserwowane po rozpoczęciu ich stosowania. Lekarz może ocenić, czy Twoje dziecko otrzymuje prawidłową dawkę. Efekty uboczne zwykle ustępują po kilku tygodniach od stosowania leków. Lub dawkę można obniżyć, aby wyrównać efekty uboczne.

Upewnij się, że lek ADHD jest przyjmowany konsekwentnie. Musisz również zbadać skutki leku i ściśle porozumieć się z lekarzem dziecka.

ADHD: czy moje dziecko powinno zażywać lek ADHD?

Wybór leków

Leki stosowane w leczeniu ADHD obejmują:

  • Stymulanty. Te leki obejmują amfetaminę (na przykład adderall lub deksedrynę) i metylofenidat (na przykład concerta, metadane CD lub ritalin). Środki stymulujące zwykle zmniejszają nadaktywność i impulsywność oraz poprawiają koncentrację.
  • Atomoksetyna (strattera). Jest to zatwierdzony lek niesterydowy dla dzieci, nastolatków i dorosłych.
  • Klonidyna (kapvay) i guanfacine (intuniv). Są to leki nie stymulujące zatwierdzone do leczenia agresji, nieuwagi i impulsywności, które nie są kontrolowane przez inne leki stosowane w ADHD.
  • Leki przeciwdepresyjne. Czasami zaleca się również niektóre leki przeciwdepresyjne.

leki pobudzające

Najczęściej leki pobudzające stosowane są w leczeniu ADHD. Leki te są skuteczne dla osób w każdym wieku. Ale potrzebne są więcej badań na temat odpowiedzi dorosłych. Ogólnie, leki pobudzające poprawiają objawy u około 70 na 100 osób z ADHD. Często zachodzą szybkie i dramatyczne poprawki.

Stosowanie leku do ADHD nie zwiększa późniejszego ryzyka nadużywania substancji, niektóre badania wykazały mniejszy poziom alkoholu i nadużywania narkotyków u dzieci i nastolatków z ADHD, którzy stosowali leki pobudzające niż u tych, którzy nie otrzymali leku. P>

leki nie stymulujące

Jeśli leki pobudzające mają uciążliwe efekty uboczne lub nie są skuteczne, lekarz zaleci stosowanie leku nie stymulującego, takiego jak atomoksetyna (strattera), klonidyna (kapvay) lub guanfacine (intuniv). Leki te mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z lekami pobudzającymi.

Co o tym myśleć

Lekarstwa mogą być również stosowane w leczeniu innych stanów zdrowia psychicznego, które często występują wraz z ADHD. Jednym stanem są zaburzenia lękowe.

Jeśli dziecko przyjmuje lek ADHD, rozważyć:

  • Wszystkie problemy z zachowaniem dziecka nie mogą być kontrolowane przez lekarstwa i nie udowodniono, że lek poprawia długoterminowe funkcje edukacyjne, zawodowe i społeczne osoby z ADHD.
  • leki pobudzające mogą być związane z wolniejszym wzrostem u dzieci, zwłaszcza w pierwszym roku przyjmowania leku. Ale większość dzieci zdaje się dogonić wzrost i wagę w czasie, gdy są dorosłe. Lekarz śledzi rozwój dziecka i będzie uważał na problemy.
  • Niektóre leki stosowane w leczeniu ADHD (takie jak leki pobudzające) mogą być nadużywane. Upewnij się, że dziecko wie, że nie będzie sprzedawać ani nie dawać medycynie innym. Dorosły powinien nadzorować lek.
  • Niektórzy rodzice martwią się, że ich dzieci stają się uzależnione od środków pobudzających. Badania wykazały, że leki te, jeśli przyjmowane prawidłowo, nie powodują uzależnienia.