Co to jest labirynt? jakie są objawy?

Kiedy twoje wewnętrzne ucho zostanie zakażone lub zapalone, może to spowodować typ zaburzenia równowagi zwanego labiryntem. Czasami można je dostać, gdy masz zakażenie górnych dróg oddechowych, jak grypa.

Infekcje wewnętrznych oczu powodujące zapalenie labiryntowe są zwykle spowodowane przez wirus. Czasem bakterie mogą powodować to również. Objawy zakażeń wirusowych i bakteryjnych mogą być tak podobne, że lekarz musi potwierdzić, jaki typ ma się przed leczeniem

Co go powoduje?

Twój wewnętrzny ucho zawiera system loopy rur i worków zwanych labiryntem. Zawiera niektóre komórki płynów i włosów. Kontroluje ona również saldo i słuch. Infekcja może zakłócić informacje płynące z tego obszaru do mózgu.

Jakie są objawy?

Labirynt może nie tylko wpływać na Twój słuch, ale może również powodować zawroty głowy. Może wystąpić coś bardziej dotkliwego, takiego jak zawroty głowy. Jest to nagłe poczucie, że ty lub twoja głowa kręcą się.

Inne objawy mogą obejmować:

 • Rozmyte widzenie
 • Czujesz się niesymetrycznie, jak masz zamiar spaść
 • Poczucie lśnienia, lub jak pływasz
 • nudności i wymioty
 • dzwonienie w uszach lub słuchu

Objawy często pojawiają się bez ostrzeżenia. Na przykład, można je zauważyć, gdy obudzi się pewnego ranka. To może być przerażające. Jeśli czujesz się zażółcony lub masz kłopoty ze stanem równowagi lub wzrokiem, zadzwoń do lekarza lub natychmiast udaj się do ER.

wirusowe zapalenie spojówek

Ten rodzaj infekcji jest bardziej powszechny niż bakterie. Ale lekarze wiedzą o tym mniej. Niektóre wirusy wydają się być powiązane. Obejmują odrę, świnkę, zapalenie wątroby i typy opryszczki powodujące przeziębienia, ospę wietrzną lub półpasiec.

Jeśli masz wirusowe zapalenie spojówek, zazwyczaj dotyka tylko jednego ucha. Może to szybko przebiegać i wydawać się odejść. Ale może wrócić bez ostrzeżenia.

Bakteryjne zapalenie skroniowe

Może to nastąpić na dwa sposoby: po pierwsze, bakterie z ucha środkowego powodują toksyny, które dostają się do ucha wewnętrznego i powodują zapalenie i obrzęk. Lub po drugie, zakażenie w kości otaczających ucho wewnętrzne powoduje toksyny powodujące takie same objawy.

Może to powodować przewlekłe lub trwające zakażenie ucha środkowego.

Bakteryjne labiryntowe zapalenie błony śluzowej występuje bardziej poważnie i rzadko, gdy bakterie atakują labirynt zza ucha. Może to być przyczyna tego typu zaburzeń.

Jak diagnozować?

Nie ma konkretnych testów, które pozwolą lekarzowi stwierdzić, że masz labirynt. Najpierw wyrzuci inne warunki naśladujące to. Może chcieć przetestować problemy zdrowotne, takie jak:

 • Mózgu lub chorobie serca
 • uraz głowy
 • Skutki uboczne leków na receptę lub substancji, takich jak alkohol, tytoń lub kofeina
 • uderzenie

Co to jest leczenie?

Jeśli lekarz wyklucza bakterie jako przyczynę, może przepisywać leki przeciwwirusowe lub te, które zmniejszają obrzęk. Sterydy takie jak kortyzon również mogą pomóc.

Lekarstwa mogą być również potrzebne do leczenia objawów, takich jak nudności lub zawroty głowy.

Specjalne ćwiczenia pomogą Ci odzyskać równowagę. Program terapii fizycznej, który skupia się na tym, może przyspieszyć proces regeneracji.

Odzyskiwanie danych

Może to zająć trochę czasu - od kilku tygodni do miesięcy - ale większość osób odzyskuje całkowicie z powodu zapalenia labiryntowego. Możliwe jest jeszcze jedno zawroty głowy. Może się zdarzyć, jeśli odwrócisz się w łóżku, a nawet przechyli głowę w określony sposób. Fizyczna terapia może pomóc lepiej.

Czy wróci?

To może, ale może być łagodniejsza sprawa. Lekarz prawdopodobnie będzie szukał innej przyczyny swoich objawów w tej chwili.

Co mogę zrobić z moimi objawami?

 • Nie ruszaj się zbyt szybko - możesz stracić równowagę.
 • Usuwanie zagrożeń, takich jak chodniki terenowe i przewody elektryczne. Włóż maty antypoślizgowe do kąpieli i pod prysznic.
 • Jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy, natychmiast położyć się. Ludzie z zawroty głowy czują się lepiej, jeśli leżą w cichym, zaciemnionym pokoju z zamkniętymi oczami
 • Pij dużo płynów i dobrze jeść. Unikać kofeiny, alkoholu, soli i tytoniu.
 • Jeśli uważasz, że Twoje medycyny powodują zawroty głowy, porozmawiaj z lekarzem. Może zmienić dawkę, przestać używać ich lub spróbować czegoś innego.
 • Nie jedź, jeśli masz zawroty głowy.