Uraz dziecka, śpiączka, urazy, terapia i odbudowa

Początkowo 14-letnia opowieść austyn oparła się planom rodzinnym na wędrówki w pięknym lesie stanowym stoków rano rano, august. 31. 'Nie chciał wychodzić z dorosłymi dorosłymi, ponieważ dorośli są zbyt wolni', wspomina wojsko. Historia pułkownika Shanea, 48. ', ale nalegaliśmy, ponieważ będzie to nasza ostatnia część weekendowych wakacji z przyjaciółmi w nowej koszulce. ... chcieliśmy go z telewizora i xboxa na zewnątrz, ciesząc się lasem i wzgórzami. '

Pomimo początkowego uporu, gdy tylko historia i ich przyjaciele weszli do małego żwiru w parku, austyn wyskoczył z samochodu, pobiegł do bazy maślanki i zaczął gorliwie wspinać się po schodach, stąpając po skałach obok woda. Zaniepokojony bezpieczeństwem syna, ale nie chcąc zbytnio tłumić entuzjazmu chłopca, opowiadała, jak wzywać austynę, żeby się zatrzymać, żeby mogli robić zdjęcia. 'Spowolnij!' - kontynuował, gdy austin zerknął po boku wodospadu, śliskie liście pod nogami.

Austin podniósł się na szczyt i zaczął przelewać się przez niską wodę, aby dostać się na drugą stronę. Rozproszony i rozmyślający o drogach, które mieli chodzić razem, ani historia, ani żona lisa, kiedy austin wsunął się. Lisa spojrzała w górę, widząc, jak swobodnie opada, nie mając nic do uchwycenia, gdy upadł na 75 stóp, a ona krzyknęła.

Historia wojny

25-letni weteran wojskowy, były pilot helikopterów i strategiczny planarz dla rezerwy wojskowej, opublikował historię w alexandria w stanie Waszyngton i działa w budynku dwa przecznice od pięciokąta. Podczas dwudniowych objazdów w Iraku w 2003 i 2008 r. Był świadkiem bezpośredniego wpływu traumatycznych uszkodzeń mózgu (TBI), które zgodnie z badaniami z pola wojskowego dotknęło ponad 10 procent wojsk w izraku i Afganistanie.

'Miałem doświadczenie, gdy byłem na końcowym końcu ognia pośredniego i był używany do wybuchów w najbliższym sąsiedztwie i mających przyjaciół lub znajomych, których znałem, zabitych przez to', mówi.

Jeden z towarzysza poniósł wstrząs w wypadku samochodowym; Inny stanął zbyt przegrany na bombę, która wybuchła w Bagdadzie. Często zły i sfrustrowany, mężczyźni nadal walczą o odzyskanie pamięci i umiejętności językowych oraz 'rozumieć świat', opowiada historyjka. 'Wszystko to po prostu sprawiło, że miałem świadomość ryzyka wystąpienia problemów psychicznych lub urazów, a także procesu rehabilitacji i regeneracji związanego z urazem'.

Jeśli chodzi o własne obawy przed zranieniem, mówi: 'jako młodzieniec czułam się nieśmiertelna, że ​​mogę przetrwać wszystko. Zbierałem zbyt wiele zagrożeń w perspektywie, jako młodzieniec i młody oficer. Kiedy poszedłem na wojnę, nawet po raz drugi, wciąż wierzyłem, że nic mi się nie stanie. Byłem jednak świadomy, że mogło i przyjąłem to ryzyko. '

Rodzicielstwo to była inna historia. Kiedy jego dwie córki zaczęły jeździć i wracały późno, martwi się, że dostanie jedno z tych połączeń, których ojciec nigdy nie chce. A kiedy austyn, silny sportowiec, wziął piłkę nożną, lacrosse i podnoszenie ciężarów, opowieść ostrzegała chłopca, aby nie miał zbyt wielu szans. Uparty i czasami lekkomyślny, austin nie zawsze słuchał.

Nie do pomyślenia dzieje się

Historia bezradnie była świadkiem końca jesienią austina tego dnia, jak gdyby działo się to w zwolnionym tempie. Lądując w dolnej części wodospadu, nastolatek wskoczył na ziemię, uderzył lewe ramię, ramię i wreszcie głowę. Opowieść pospieszyła do jego syna. Krew zakrywała skały, ale austyn nie wydawał się mieć żadnych złamanych kości. Historia wybrała austynę, zaczęła go niosić i szybko zrozumiał, że jest zbyt ciężki. Przyjaciel pocieszał lizę i zadzwonił 9-1-1, a kilka karetek pogotowia przybyło chwilę później. 'W tym momencie, kiedy dowiedziałem się, że ktoś inny ma nad sobą kontrolę, upadłem, płacząc' - wspomina historia.

Kilka kilometrów dalej, śmigłowiec medevac czekał na transport austin do szpitala pamiątkowego w morristown. Tam został udany operacja ratunkowa na krtani zewnątrzoponowy, a lekarze indukowali chwilową śpiączkę, by pozwolić mu go uzdrowić. Jego szyja została posiniaczona, ale jego kręgosłup był nietknięty.

'austyn był w doskonałej formie i myślę, że jego dobra budowa mięśniowa naprawdę mu przykleił jesienią', opowiada historia. 'Za wyjątkiem złych złomów, wyglądał naprawdę dobrze. Można spojrzeć na niego i myśleć: 'ten rodzaj faceta, który rzeźbiarze greccy i rzymskimi używali do modeli', ponieważ był właśnie w takim świetnym kształcie. Trudno było zrozumieć, że ktoś, kto wyglądał na to, był źle ranny. '

Tego weekendu pielęgniarki usunęli respiratora, ale austyn pozostawał w śpiączce. Niedzielny poranek był szczególnie trudny dla rodziny opowiadań. - To może być kilka tygodni, a może nawet parę lat, zanim obudzi się - powiedziała pielęgniarka. Później tego samego dnia austyn ledwie otworzył jedno oko.

Stopniowo zyskał większą świadomość otoczenia, a pewnego dnia przeniósł lewą rękę i stopę. 11 września lisa przytrzymała telefon do ucha, dzięki czemu babcia mogła z nim porozmawiać, a po raz pierwszy ukazał się ogromny uśmiech.

Kilka dni później austyn został przeniesiony do pediatrycznego programu urazów mózgu w prestiżowym kennedy krieger w baltimore. Pod wrażeniem personelu, gdy pierwszego wieczoru kroczył 20 stóp w dół korytarza, w którym trzymał tata.

Kiedy przybył do kennedy kriegera, austin 'miał niewiele kontrolowanego wykorzystania po prawej stronie jego ciała', mówi dr. Stacy suskauer, dyrektor programu szkody mózgu instytutu. 'Był w stanie trochę chodzić i chodzić, ale potrzebował pomocy, aby to zrobić. W ogóle nie był w stanie mówić. Zaczął od początku próbować komunikować się z 'tak' lub 'nie', albo wskazując rękę, albo dając piątkę za 'tak' ... drugą rzeczą, której nie mógł zrobić, to jeść W ogóle, kiedy tu przyjechał. W rzeczywistości przechodził przez rurkę tracheostomijną. Austin był również bardzo wzburzony, podobnie jak historia rannych żołnierzy napotkanych przez lata.

Przez następne dwa miesiące zespół kennedy krieger współpracował z austyną, zapewniając terapię fizyczną, zawodową i mową; Usługi psychologiczne behawioralne; I rekreacji terapeutycznej - te same zabiegi otrzymują personel wojskowy z poważnymi urazami mózgu. Chociaż jest trochę niestabilny, może teraz chodzić bez pomocy i korzystać z jego prawej strony. 'Widziałem, jak grał w zeszłym tygodniu, podnieś te małe kawałki i odwróć ich. Ale wymaga to dodatkowego skupienia i uwagi dla niego ', mówi dr. Suskauer. Austin znów rozmawia, w pełnych zdaniach, ale czasami ma trudność z znalezieniem właściwych słów. A jego poczucie humoru wróciło.

Przed swoim wypadkiem, austin był bardzo dokładny, rzucając piłkę nożną i kopiąc, i bardzo szybko. Pewnego dnia, a jednocześnie dążąc go, aby kopnął piłkę ciężko, fizyczny terapeuta w kennedy krieger zauważył: 'człowieku, to jeden z najsłabszych dotąd rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałem'.

Nie koniec historii

Kiedy ten artykuł został napisany w listopadzie, austin miał zamiar przenieść się z rehabilitacji w szpitalu do specjalnego programu przejściowego w kennedy krieger, gdzie kontynuował intensywną terapię w ciągu dnia, aby zemścić swoje mocne i słabe punkty poznawcze, Do dr. Suskauer.

W tym momencie szybko zmienia się, co jest najlepszym wskaźnikiem prognostycznym, jaki mam na to, ile on będzie dalej zmieniać - zauważa. 'Ale myślę, że zawsze istnieją pewne różnice w austinie przed jego urazem. Myślę, że w ciągu jednego roku będzie zintegrowany z powrotem do szkoły, ale prawdopodobnie potrzebuje trochę zakwaterowania, aby wykonać jego pracę w szkole. I może musiał się nauczyć w inny sposób niż wcześniej. Może nadal mieć problemy z pamięcią, uwagą i znalezieniem właściwego słowa, ale mam nadzieję, że będzie w stanie kontynuować naukę i ukończyć szkołę średnią.

'Wielu rodziców zostało poinformowanych, że odzyskanie kończy się rok, a to, co masz rok jest zasadniczo to, co dostaniesz', dodaje. 'Ale wiemy coraz częściej, że to nie jest prawda. Zazwyczaj najszybsza stopa odzyskiwania jest widoczna wcześnie lub w pierwszym roku, ale wiemy, że znaczne przywrócenie może nadal zachodzić po tym i może trwać latami. Zawsze jest nadzieja '.

Dr. Suskauer i jej koledzy podkreślają potrzebę publicznej edukacji na temat TBI - jak temu zapobiec, jak rozpoznać, jak radzić sobie z następstwami. 'Myślę, że to naprawdę ważne, że opinia publiczna rozumie, co to znaczy mieć traumatyczne uszkodzenie mózgu, że kiedy austin wraca do szkoły i prawie wygląda fizycznie podobnie, może być trudne dla rówieśników lub nauczycieli, aby zrozumieć, dlaczego on potrzebuje Specjalne miejsca noclegowe, dlaczego mógłby trochę spowolnić odpowiedzi na pytania lub potrzebować więcej czasu na testy. Traumatyczne uszkodzenie mózgu może być niemądkim lub niewidzialnym urazem, jeśli ktoś wygląda dobrze. Nie widzisz ich mózgu '.

teraz opowieść jest ulgą, że austin odzyskał tyle, ile ma. 'To może być o wiele gorsze', mówi. 'Jestem wdzięczny, że jesteśmy gotowi, aby popchnąć do ambulatorium (rehabilitacja) i możemy zobaczyć dzień, w którym wraca do domu i wraca do szkoły'.

Więcej informacji na temat programu dotyczącego uszkodzenia mózgu w instytucie kennedy krieger można znaleźć pod adresem www.kennedykrieger.org.

Nancy henderson jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem, którego artykuły pojawiły się w smithsonian, w czasach nowojorskich, w paradach, w czasopiśmie US Airways i w wielu innych publikacjach. Ona jest autorem! Jak nadzwyczajna siła robocza jednego z pracowników zmieniła sposób patrzenia na niepełnosprawność dzisiaj (książki benbella). Nancy często pisze o problemach z niepełnosprawnością io osobach, które robią różnicę dzięki swojej pracy.

Funkcja WebMD z magazynu 'nadzwyczajnego rodzica'