Walka z masowym mordercą

luty. 26, 2001 - michelle globerson zaczęła palenie, gdy miała zaledwie 15 lat. Teraz 45, ona rzuciła palenie cztery razy, za każdym razem zimna indyka, ale nigdy na dobre.

Ostatnio widziała w telewizji coraz więcej ogłoszeń o usługach publicznych, w tym jedno miejsce, które wzywa do palenia 'puking (i) obrzydliwe.' Zgadza się, ale nadal nie jest gotowa zrezygnować z pakietu - a Codzienne.

'Wiem, że się mylę - sam się boleję', mówi globerson, opiekun dla firmy zajmującej się basenem w mesa, ariz. 'Coś sprawi, że chcę zrezygnować, po prostu nie wiem, co to będzie.'

Ma dużo towarzystwa. Pomimo spadku stawek za palenie w USA od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, stosowanie tytoniu wśród kobiet pozostaje upartą wysoką.

Na pierwszy rzut oka numery ogólnokrajowe wydają się faworyzować kobiety. Zgodnie z najnowszymi danymi CDC tylko 20,9\% dorosłych kobiet pali, w porównaniu do 24,2\% mężczyzn. Ale maska ​​danych wskazuje na znaczny spadek wskaźników palenia tytoniu wśród kobiet w okresie od 1965 do 1995 r., W porównaniu do niższego niższe od 35\% u kobiet.

Co bardziej niepokojące jest zwiększenie liczby przypadków raka płuc. Według danych amerykańskiego stowarzyszenia płuc, wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 1973. U kobiet w okresie od 1992 do 1997 roku umieralność na raka płuca zmniejszyła się o 3,2\%, ale wśród kobiet wskaźnik ten zasadniczo nie zmienił się.

Istnieje również troska o nastolatków, podczas gdy wskaźniki palenia wśród młodych ludzi stały się stabilne po latach wzrastania, ważne nowe badanie budzi poważne wątpliwości dotyczące skuteczności programów szkolnych, co stanowi podstawę starań o edukację wśród nastolatków.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z ośrodka badawczego raka fred hutchinson w seattle, pojawiło się w wydaniu Journal of national cancer institute w grudniu 2000 roku. Zbadał wskaźnik palenia wśród 8,400 studentów w stanie washington, z czego połowa z nich była narażona na intensywny program nauczania od 3 do 12.

Program opierał się na popularnym podejściu 'wpływy społeczne', które uczy dzieciom, jak oprzeć się reklamom telewizyjnym i równym nacisku poprzez ćwiczenia z umiejętnościami korzystania z mediów, grą na rolkach i inne ćwiczenia behawioralne.

Wyniki były zaskakujące: naukowcy stwierdzili, że 'nie ma znaczącej różnicy' w wykorzystywaniu tytoniu między uczniami, którzy przeszli przez ten program a tymi, którzy nie palili; palenie tytoniu wśród dziewiętnastowiecznych dziewczyn, które podjęły zajęcia antyterrorystyczne, wynosiło na przykład 24,4 , W porównaniu z 24,7\% dla tych, którzy nie.

'To było rozczarowujące, ponieważ podejście wpływające na społeczność było tak atrakcyjne', mówi arthur V. peterson jr, phD, badacz hutchinson i profesor biostatystyki uniwersytetu w Waszyngtonie. 'Mieliśmy duże nadzieje'.

Wiodąca przyczyna zgonów z powodu raka

Rak płuc jest zabójcą nowotworowym w Ameryce nr 1, twierdząc, że żyje więcej niż jakikolwiek inny typ. CDC szacuje, że w zeszłym roku zdiagnozowano 164,100 nowych przypadków, co roku ponad 156,9 tys. Mężczyzn i kobiet umiera na raka płuc, reprezentujących Blisko 28\% zgonów na raka.

Zdaniem National Cancer Institute (NCI), jedyną dobrą rzeczą na temat raka płuca jest to, że zwykła sprawa jest łatwa do zidentyfikowania: palenie papierosów, co powoduje 90\% wszystkich takich przypadków.

Coraz częściej takie państwa, jak arizona, Kalifornia, oregon, Massachusetts i florida zwróciły się do ogłoszeń o usługach publicznych, prawie czystego powietrza i podatków na papierosy, w celu obniżenia palenia i wskaźników raka. Zgodnie z amerykańskim stowarzyszeniem płuc, w tym z 113 nowymi ustawami w 43 stanach. W zeszłym roku pojawiło się de facto więcej państwowych przepisów dotyczących kontroli tytoniu niż kiedykolwiek.

Kontrowersyjne i kosztowne, ponieważ mogą być, dowody wskazują, że programy kontroli tytoniu działają, szczególnie dla kobiet. Kalifornii, która rozpoczęła program w 1988 roku, spadła z 42,4\% do 18\% w latach 1988-1997, zgodnie z raportem CDC. Przypadki raka płuc spadły o 14\%, w porównaniu do spadku o 2,7\% w próbce obejmującej pięć stanów i trzy miasta. Wśród kobiet wpływ był jeszcze bardziej uderzający: 4,8\% spadek zachorowania na raka płuc w obrębie kalifornii, w porównaniu ze wzrostem o 13,2\% gdzie indziej.

Krytycy wskazują, że poziom palenia tytoniu był już w drodze do celu, jaki upłynął od czasu, kiedy kalifornia zmierzała do tytoniu. 'Ale tempo spadku przyspieszyło - jest trzykrotnie szybsze niż spadki w kraju', mówi terry pechacek, phD, współpracownik naukowy w biurze palenia tytoniu i zdrowia w CDC.

A chociaż potrwa to od 10 do 15 lat, aby zobaczyć pełny wpływ palenia tytoniu na raka płuc, to kolejna historia choroby serca: 'ponad połowa [ryzyka] zniknęła w ciągu jednego lub dwóch lat od rzucenia palenia' Mówi pechacek. Choroba serca jest główną przyczyną śmierci wśród kobiet; Rak płuca jest drugim.

TV, podatki i leczenie

Eksperci zgadzają się, że to, co sprawia, że ​​praca w modelu kalifornijskim polega na tym, że jest wszechstronna i nie polega na żadnym podejściu, lekcja została wbijana do domu w badaniu hutchinson.

Kreatywność - 10 uczniów nawet zrekonstytuowała zeznania podawane przez menedżerów tytoniu przed kongresem, aby poznać problemy - program hutchinson zapewniał dzieciom łącznie 46,75 godzin nauki w ciągu dziewięciu lat Nauki. Porównać to do szacowanych 7 miliardów dolarów rocznie przez firmy zajmujące się reklamami tytoniowymi na reklamę i marketing.

'To' jak tratwa na szalejącym morzu ', mówi Peterson, edukacji szkolnej'. Z wyników tego badania stwierdziliśmy, że ten tratwę nie ma szans. Tak wiele rzeczy trzeba zrobić '.

Co powinni? Coraz częściej państwa stają się triadą reklam telewizyjnych, podatkami i leczeniem.

W aglomeracjach Kalifornia, arizona, florida i massachusetts, agresywne kampanie telewizyjne i reklamowe obrazują palenie nie tylko jako niezdrowe, ale i niezgłębione. W florida, plamki telewizyjne, spreparowane z pomocą młodzieży dotkniętej ciężkimi firmami tytoniowymi, z reklamami przedstawiającymi obrazy korupcyjnych menedżerów i zwłok w torebkach. Edgy i czasami piaszczyste, kampania reklamowa, zwana prawdą, w latach 1998-2000 przynosi 40-procentowy spadek palenia tytoniu wśród nastolatków.

Podatki od tytoniu to kolejna strategia: w ciągu ostatnich dziesięciu lat wszystkie 50 stanów przyjęło je, z wysokich 1 dolara za opakowanie na alasce do 35 centów w nevadzie. Niektórzy sugerują, że mogą być podniesieni jeszcze bardziej.

Młodzież palacze 'gdzieś pomiędzy 2-4 razy reagują' na podwyżki cen wśród dorosłych ', mówi david levy, phD, starszy naukowiec z instytutu ds. Badań nad pacyfistycznym instytutem badawczym w Rockville i profesor ekonomii w Uniwersytet baltimore. Młodzi Europejczycy są szczególnie wrażliwi na wahania cen, mówi.

Sam fakt może stanowić potężną broń: badanie z czasopisma Journal of national medical association z 2000 roku informowało, że czarni nastolatki, którzy palą, są bardziej narażeni na rozwój raka płuca i inne długie Trudne problemy, nawet jeśli czarne nastolatki są grupą dymu mniej niż ich białymi rówieśnikami. Naukowcy uważają różnice rasowe w sposobie metabolizowania nikotyny może sprawić, że tytoń będzie bardziej śmiertelny dla czarnych.

'Można powiedzieć, że to regresywne', mówi podatki, które nieproporcjonalnie wpływają na czarną młodzież ', ale śmierć jest regresywna'.

Poprawa opcji leczenia jest trzecim podejściem. Dla wielu palaczy najgorsze jest wycofanie się z leków, jest to kosztowne, a CDC szacuje, że może kosztować nawet 400 dolarów za trzy miesiące 'próbę rezygnacji' przy użyciu plastra nikotyny. Niestety ubezpieczenie rzadko płaci>

Niektóre państwa mogą zmusić problem. W marylandzie, koalicja urzędników państwowych i grup obrońców ma zamiar przedstawić, co byłoby pierwszą ustawą państwa, wymagającą od prywatnych ubezpieczycieli zapłacić za leki na receptę przeciw narkotykom. 'To jest ciężka sprzedaż, wierz mi', mówi joan stine, dyrektor ds. Marylandzkiego biura promocji zdrowia, dodając, że w ubiegłym roku wcześniejsza wersja projektu została ogłoszona przez HMos państwa.

'w dłuższej perspektywie oszczędzasz pieniądze na tych ludzi, jeśli przestaną palić', mówi Stine. '[HMos] nie działa długo.'

Nie rzucić, ale nadal oglądać

Jednym z powodów skupienia się na paleniu jest to, że w przeciwieństwie do raka piersi lub raka gruczołu krokowego, nie ma powszechnie dostępnych, skutecznych badań przesiewowych w kierunku wczesnego stadium raka płuca.

Obecnie NCI znajduje się w połowie rocznego badania dotyczące 3000 pacjentów, aby ustalić, czy skanowanie CT (tomografia komputerowa) w niskim zakresie jest bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej. Rzeczywiście, artykuł z przeglądu w listopadzie. 30, 2000, wydanie nowego dziennika medycyny w Anglii ostrzega przed 'kompromisem lub skrótami w rygorystycznym procesie naukowym, wymaganym do ustalenia, czy ta praktyka jest uzasadniona', stwierdzając z ich przeglądu literatury do tej pory ' Nie wydaje się mieć dramatycznego wpływu na przeżycie '. Zauważają: 'zbyt często przypuszczalne rozwiązania przedwcześnie stają się standardową opieką medyczną przed zakończeniem odpowiednich badań'.

Więc profilaktyka pozostaje kluczowa. Dla globersonów prawdopodobnie oznacza więcej reklam telewizyjnych. Niektórzy sprawiają, że się wzdryga, ale zmusza się do obejrzenia.

'ponieważ to sprawia, że ​​myślę', mówi. 'Być może następnym razem, kiedy zobaczy się reklamę, to będzie czas, kiedy przestanę'.

Beatrice motamedi jest pisarzem medycznym i medycznym z siedzibą w oakland, calif., Który napisał dla hipokratesa, newsweek, przewodowy oraz wiele innych krajowych publikacji.