Ciała tarczycy - przegląd leczenia

Twoje leczenie zależeć będzie od tego, w jaki sposób Twój guz tarczycy wpływa na ciebie. Jeśli guz tarczycy nie jest rakotwórczy (łagodny) i nie powoduje żadnych problemów, lekarz uważnie przyjrzy się guzkowi, zanim zrobi coś innego. Jeśli guz tarczycy jest przyczyną problemów, może być konieczne zażywanie leku lub operacji.

Medycyna przeciwbólowa i radioaktywny jod mogą leczyć łagodne guzki, które powodują tarczycę, powodując zbyt wiele hormonów (nadczynność tarczycy). Więcej informacji na temat nadczynności tarczycy zawiera temat nadczynności tarczycy.

Zazwyczaj chirurgia jest konieczna tylko wtedy, gdy guz tarczycy jest tak duży, że powoduje problemy z oddychaniem lub połykaniem lub jeśli guz jest rakotwórczy. Po usunięciu chirurgicznie guza rakowego, możesz otrzymać radioaktywny jod, aby zniszczyć więcej tkanki tarczycy w tym obszarze. Jeśli musisz usunąć cały gruczoł tarczowy, będziesz musiał zażywać lek hormon tarczycy przez resztę swojego życia.

informacje na temat raka tarczycy i ich leczenia, zobacz temat raka tarczycy.

Początkowe leczenie

Jeśli wiesz, że masz guzek na tarczycę, opcje leczenia obejmują:

 • Obserwacja . Jeśli guz tarczycy nie jest rakotwórczy, lekarz może zdecydować się na sprawdzenie co 6 do 12 miesięcy w celu zmiany wielkości. Wiele niekrackich guzków tarczycy pozostaje w tym samym rozmiarze lub kurczy się bez leczenia.
 • Chirurgia (tyreotomia). Nie wszystkie guzki tarczycy wymagają operacji. Musisz mieć zabieg usunięcia części lub całości tarczycy, jeśli:
  • Twój guz jest nowotworowy lub podejrzewa, że ​​jest rakotwórczy.
  • Twój guz jest tak duży, że sprawia, że ​​trudno Do oddychania lub połykania.
 • Radioaktywny jod jodu radioaktywnego . Radioaktywny jod może być używany do zniszczenia tkanki tarczycy, jeśli:
  • Twój guz jest niekowolny, ale powoduje nadmierne działanie hormonu tarczycy, powodując nadczynność tarczycy. Jeśli masz nadczynność tarczycy ze względu na swój guzek i jesteś w ciąży, nie jest dobrym pomysłem na radioaktywne leczenie jodem. Lekarz może zalecić chirurgię zamiast radioaktywnego jodu.
  • Masz kilka guzków (wójt wieloogniskowy), a zabieg chirurgiczny nie jest dobrym pomysłem z powodu innych problemów ze zdrowiem. Radioaktywny jod może kurczyć guzki, które powodują problemy z oddychaniem lub połykaniem, ale guzki mogą wrócić po zabiegu.

Obróbka ciągła

jeśli część lub wszystkie taraki zostanie usunięta chirurgicznie z powodu raka, radioaktywny jod może być używany do zniszczenia tkanki tarczycy lub komórek rakowych, które pozostają po zabiegu.

Jeśli masz guzek tarczycy:

 • Weź każdy lek hormon tarczycy, którego lekarz przepisze o tej samej porze każdego dnia i nie przegap dawki.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza, aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy.
 • wezwij lekarza, jeśli masz objawy nadczynności tarczycy, takie jak uczucie nerwów, szybkie uderzenie serca, pocenie się więcej niż zwykle, i utrata wagi. Czasami nadczynność tarczycy rozwija się przy przyjmowaniu leku hormon tarczycy lub gdy guz niekancerowy zaczyna wytwarzać zbyt dużo hormonu tarczycy.
 • wezwij lekarza, jeśli wystąpią objawy niedoczynności tarczycy, takie jak uczucie zmęczenia, uczucie zimna, gdy inni nie i podnoszą wagę. Niedoczynność tarczycy może wystąpić po leczeniu radioaktywnym jodem lub masz operację.
 • Planuj regularne kontrole lekarskie. Nawet regularne nalotykowe guzki powinny być regularnie sprawdzane przez lekarza.

Leczenie, jeśli stan pogarsza się

Jeśli Twój guz tarczycy powiększy się, lekarz może zalecić inne zasysanie drobnymi igłami, aby zobaczyć, czy guz został rakotwórczy. Jeśli Twój guzek stał się rakotwórczy lub wydaje się być rakotwórczy, lekarz prawdopodobnie zaleci operację (usunięcie gruczołu piersiowego) w celu usunięcia niektórych lub wszystkich gruczołów tarczycy. Może potrzebować jodu radioaktywnego.