Wypełniające się niedobory ostatnio?

sierpień. 27, 2001 - anita vazquez tibau zawsze uważała się za zdrową. Taniec w college'u, była przystosowana i rzadko chora. Ale w jej wczesnych latach dwudziestych, podczas wakacji ze swoim mężem, poniosła pierwszą z wielu ataków astmy, która zarażała ją przez następne 20 lat.

'po prostu pozostając przy życiu stała się poważnym wyzwaniem', mówi tibau, 42 lat, z newport beach, calif. 'Nie mogłem oddychać, nie mogłem chodzić, nie mogłem nic zrobić. Używałem inhalatora co pół godziny. '

Następujące inne problemy zdrowotne.

W zeszłym roku badanie krwi wykazało, że była bardzo reaktywna na rtęć. Po pewnych badaniach tibau postanowiła mieć wypełnienia w zębach - wszystkie 13 z nich - usunięte, wierząc, że rtęć w nich spowodowała jej chorobę.

W ciągu następnych kilku miesięcy jej oddech 'poprawił się dramatycznie', mówi. Teraz ponad rok później nie używa już żadnych leków na astmę i informuje o poprawie swojego poziomu energii i koncentracji uwagi.

Tibau, który po swoim doświadczeniu był działaczką przeciwko rtęciom dentystycznym, jest tylko jedną z rosnącej liczby konsumentów, naukowców i innych, którzy ostrzegają społeczeństwo, co uważają za poważne zagrożenie dla zdrowia.

Co jest naprawdę w twoich ustach?

Według amerykańskiego stowarzyszenia stomatologicznego lub ADA, do 76\% dentystów stosuje wypełnienia srebrne podczas wypełniania jamy. ADA mówi również, że substancja, która tworzy wypełniacze srebrne, znana jako amalgamat dentystyczny, jest używana bezpiecznie przez 150 lat.

Ale niektóre badania sugerują, że wypełnienia mogą powodować problemy zdrowotne, które obejmują przewlekłe objawy zmęczenia podobne do problemów neurologicznych, w tym choroby alzheimera.

Tak zwane 'wypełnienia srebrne' to mieszanina srebra i innych metali rozpuszczonych w rtęci. Istnieją liczne alternatywy dla wypełnień srebra, w tym żywicy do zębów, porcelany i złotego wypełnienia - wszystkie są znacznie droższe. Niektórzy stomatolodzy twierdzą, że koledzy, którzy zachęcają pacjentów do usunięcia srebrnych wypełnień i zastąpienia ich droższymi wypełnieniami, po prostu zarabiają na kontrakcie.

ADA nalega, gdy wypełnienie jest umieszczone w zębie, narażenie na rtęć jest minimalne, a liczne badania nie znalazły związku między wypełnieniami srebra a jakimikolwiek zaburzeniami medycznymi. Przyznaje się jednak, że niewielki podgrupę osób - mniej niż 100 zgłoszonych przypadków - ma alergię na metalowy składnik wypełnień i będzie reagował.

Ale obóz na rzecz rtęci mówi, że ADA nie ma dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​rtęć jest nieszkodliwa. Wskazują również na fakt, że amalgamat nigdy nie został nawet przetestowany pod kątem bezpieczeństwa przez FDA, zamiast 'dziadków', ponieważ był używany od wielu lat i został uznany za bezpieczny.

Kontrowersje trafiają do sądu

W czerwcu grupa zwana konsumentami w celu wyboru dentystycznego pozwała ADA i stowarzyszenie stomatologiczne w Kalifornii, twierdząc, że organizacje oszukały konsumentów używając określenia 'wypełnienia srebrne', aby uniknąć uznania, że ​​około połowa wypełnienia to rtęć.

'ich broszury i materiały pacjenta nazywają to' srebrem 'i to mylące', mówi grupa 'adwokat, charles G. brązowy z Waszyngtonu.

'w broszurach zaczynają mówić o rtęci, a kiedy to robią, porównują ją z pyłkami i kurzem', mówi. 'Nazywają [rtęcią] coś, czego nie jest, i ukrywają, że mają interes gospodarczy w amalgamacie'.

W przygotowanym oświadczeniu podanym dla WHTT, ADA twierdzi, że skarga jest 'bez zasługi', ponieważ organizacja nigdy nie próbowała ukryć faktu, że wypełnienia srebra zawierają rtęć. Organizacja utrzymuje również, że gdy rtęć łączy się z innymi składnikami wypełnień, staje się substancją nieaktywną.

Ale naukowcy, jak boyd E. haley, profesor i prezes działu chemii na uczelni kentucky, twierdzą, że nie ma dowodów, że to prawda.

'umieszczają te rzeczy w ustach ludzi i są toksyczne, zanim trafią do środka i są toksyczne, gdy są one umieszczone w zębach, więc jak nagle stają się bezpieczne?', Mówi hałaśliwy, kto ma Zeznawał przed kongresem w sprawie niebezpieczeństw związanych z rtęcią dentystyczną.

Jedyny sposób, aby ograniczyć ilość rtęci uwolnionej z zębów, jeśli masz srebrne wypełnienia, nie będzie ich używać, mówi dostatecznie. Wystarczy szczotkować szczoteczką do zębów wystarczy, aby zarejestrować odczyt na detektorze oparów rtęciowych, mówi.

Czy sprawa zadaje obawy?

ADA mówi, że jednym potencjalnym niebezpieczeństwem jest to, że 'może padać ofiarą obaw przed ludźmi, którzy mają poważne problemy medyczne, prowadząc ich do przekonania, że ​​kosztowne leczenie dentystyczne nie oparte na sprawdzonych dowodach naukowych jest lekarstwem na takie warunki. ' Innymi słowy stowarzyszenie obawia się, że bez skrupułów dentysta przekona pacjentów, aby ich wypełnienia zastąpione były droższymi substancjami w teorii, że ich zdrowie poprawi się lub może zapobiegać chorobom, unikając wypełnień rtęciowych.

'W badaniach na temat potencjalnych skutków rtęci z amalgamatu w populacji ogólnej przeprowadzono wiele badań, a przewagą dowodów jest brak związku między obecnością wypełnień amalgamatu a stanem chorobowym' - mówi ADA Rzecznik J. rodway mackert, phD.

'dlatego nie ma powodu, aby pacjent uniknął rozmieszczania amalgamatu i nie ma powodu, aby usunąć amalgamatu w celu złagodzenia stanu chorobowego', mówi mackert, profesor medycyny Kolegium georgiańskie, augusta.

szlak oparów

Kilku dentystów korzystających z wypełnień rtęci w swoich praktykach potwierdziło WHTT, że wiedzą, że niektóre pary rtęciowe unikają napełnianych zębów podczas zwykłych codziennych czynności, takich jak jedzenie, picie gorących napojów i szczotkowanie zębów, ale nie mówią zwykle Porozmawiaj z pacjentami o tym, ponieważ nie sądzisz, że małe ilości ucieczki są szkodliwe.

Liczba dentystów 'bez rtęci' różni się zupełnie inaczej.

W osobnym pozwie, adwokat brązowy reprezentuje pięć takich dentystów, którzy wnoszą do sądu dentystycznego marylandzkiego stowarzyszenie dentystyczne, domagając się, aby jego zasady gagowskie stały się przeszkodą dla dentystów, aby móc dyskutować o problemie rtęci z pacjentami.

Jeden dentysta w garniturze mówi, że ADA twierdzi, że rtęć w wypełnieniach srebrnych nie powoduje problemów ze zdrowiem 'jest fałszywe'.

Bill delong, DDS, dentysta w mieście ellicott, md., Opowiada WHTT, że został dwukrotnie przed swoim stanowym stomatologiem, aby porozmawiać z pacjentami o środkach ostrożności stosowanych w jego biurze - w tym do detektora oparów rtęci - - podczas usuwania wypełnień.

'Miałem skargi ... o tym, że omawiam to z pacjentami iw obu przypadkach próbowali skonfiskować moje instrumenty lub zmusić mnie do nie dyskutowania o niczym z moim pacjentem, chyba że najpierw przedstawią to', mówi Delong, który nie używa rtęci podczas napełniania zębów pacjenta.

Chemik haley nalega, że ​​ADA sprzedaje 'duże kłamstwo' amerykańskim publicznym i narodowym dentystom, twierdząc, że opary uwalniane przez wypełnienia srebrem są zbyt małe, aby mogły być szkodliwe.

Powiada, że ​​badania wykazują, że osoby wyposażone w srebrne wypełnienia mają średnio cztery razy większą ilość rtęci we krwi i / lub moczu niż osoby, które nie mają wypełnień lub wypełnień nonsilverowych.

'ADA mówi, że ilość rtęci pochodzących z wypełnień jest niewielka' - mówi haley. 'Ale jeszcze nie publikują jednego z nich, pokazującego dokładną kwotę naukową, która jest zwolniona, my, naukowcy, nie bierzemy' mało istotnych 'lub' trochę 'podczas studiów naukowych, gdzie są badania?

ADA twierdzi, że kwestią publiczną jest fakt, że rtęć w materiale wypełniającym nie powoduje problemów zdrowotnych i mówi, że opinia jest podzielona przez wszystkie główne amerykańskie agencje zdrowia publicznego.