Chirurgia utraty wagi: czy to dla ciebie?

Kiedy wszystko inne nie powiedzie się, eksperci zgadzają się, że chirurgia utraty wagi jest najlepszym rozwiązaniem w celu wyrzucenia tych niepożądanych, niezdrowe kilogramów. Ale nie każdy chory ma do czynienia z utratą wagi, istnieją fizyczne i emocjonalne przeszkody, zanim zdecydujesz się na chirurga.

Liczba osób dorosłych i dzieci z otyłością wzrasta - dotyczy to około 60 milionów Amerykanów, z czego sześć milionów uważa się za ciężkie lub otyłe otyłość. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie chirurgią utraty wagi, częściowo z powodu szeroko rozpowszechnionych wydarzeń znanych gwiazd, takich jak piosenkarka Carnie Wilson i Today show 's al roker.

Istnieje wiele uznanych korzyści dla chirurgii utraty wagi - w tym obniżenie ciśnienia krwi, poprawa cukrzycy i poprawienie problemów z oddychaniem. Ale nadal nie każdy nadaje się do fizycznej i emocjonalnej drogi na przyszłość.

Czy operacja jest rozwiązaniem?

Według kalifornijskiego kalifornijskiego magazynu RD, LD, dyrektora wykonawczego amerykańskiego społeczeństwa zajmującego się chirurgią bariatryczną, w 2003 r. Około 103 000 Amerykanów będzie poddawanych operacji odchudzania, a czterokrotny wzrost w ciągu zaledwie pięciu lat - i wyniki Procedura może być imponująca.

'Średnia utrata wagi podczas zabiegu wynosi około 2/3 do 3/4 nadwagi', mówi Elliot Goodman, MD, założyciel chirurga centrum montefiore, specjalizujący się w chirurgii redukcji wagi i asystent operatora W szkole medycyny albert einstein w Bronx, NY

Ale operacja odchudzania zawsze była uważana za ostatnią miarę, zarezerwowaną dla osób otyłych, których opcje są coraz cienkie, starając się na próżno wielokrotnie stracić wagę z dietą, ćwiczeniami i lekarstwem na utratę wagi. Aby ustalić, czy jesteś kandydatem na tę operację, lekarze wykorzystają obliczenia zwane wskaźnikiem masy ciała lub wskaźnikiem masy ciała (BMI) jako przewodnik.

Osoby z BMI 40 lub większe - co przekłada się na około 100 funtów lub więcej nadwagi - są głównymi kandydatami do zabiegu. Dla osób otyłych o poważnych stanach chorobowych (np. Cukrzyca, ciężki bezdech w ciągu snu), wytyczne BMI dotyczące operacji spadają do 35 do 39,9.

Jeśli masz poważne problemy z sercem lub płuc, wiele bariatrycznych ośrodków chirurgicznych odwróci cię od siebie. To samo dzieje się tak, jeśli masz pewien czas (niektóre programy rzadziej wykonują zabiegi chirurgiczne u pacjentów w wieku 60 lat lub starszych), niektóre też mogą odmówić przeprowadzenia operacji, jeśli ważą Państwo więcej niż 450 lub 500 funtów, chociaż inne są bardziej elastyczne U pacjentów przyjmujących i uzyskujących dobre wyniki z przypadkami wyższego ryzyka.

Pacjenci, którzy ważą 500 kilogramów, na przykład są zdecydowanie narażeni na większe ryzyko podczas operacji utraty wagi, mówi filip schauer, MD, dyrektor chirurgii bariatrycznej na uniwersytecie w Pittsburgh. 'Ale operacja jest dosłownie oszczędna dla nich, dla kogoś tego rozmiaru, to jedyna opcja'.

A jeśli nie spełniasz kryteriów BMI, niektórzy chirurdzy bariatryczni dyskutują, czy ogólnie przyjęte progi BMI powinny być złagodzone z powodu udokumentowanych korzyści zdrowotnych wynikających z operacji chirurgii utraty wagi, oferując tym samym procedurę osobom z bardziej umiarkowaną otyłością Z tak wielu poważnymi problemami medycznymi związanymi z nadwagą - w tym choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, udar, problemy stawowe, choroba pęcherzyka żółciowego i niektóre rodzaje nowotworów - ryzyko wystąpienia otyłości może być konieczne w procesie podejmowania decyzji , Powiedzmy niektórzy chirurdzy.

Z pewnością nie każdy zgadza się, że operacja powinna być dostępna dla tych, którzy nie spełniają aktualnych wskazówek dotyczących BMI. 'Chociaż można by argumentować o liberalizacji kryteriów dla niektórych pacjentów, czuję się silnie, że wszystko poza krajowymi instytutami Wskazówek dotyczących zdrowia powinny być prowadzone tylko w badaniach naukowych ', mówi mitchell roslin, MD, szef chirurgii otyłości w szpitalu lenox w mieście nowojorskim.

Czego można oczekiwać

', w większości przypadków pacjenci mają bardzo realistyczne oczekiwania co do tego zabiegu' - mówi Cathy Reto, phD, san diego, calif. Psycholog kliniczny, który konsultuje się z pacjentami rozważającymi chirurgię utraty wagi. 'Kiedy ludzie podjęli decyzję o tej operacji, zrobili już własne szerokie badania i są przygotowani na możliwość, że jakieś zmiany w ich życiu zdarzy się' - mówi WHTT.

W uczelni pittsburgh Medical Center kandydaci na chirurgię odchudzania uczęszczają do półdyscyplinarnego warsztatu, gdzie 'wykształceni są o tej operacji, oglądając film, słuchając wykładów i uczestnicząc w rozmowach z chirurgami, pielęgniarkami i dietetykami, I nauki z materiałów informacyjnych, które mogą zabrać ze sobą do domu. Przed operacją mogą zostać poproszeni o rzucić palenie, ćwiczyć nieco, aby zwiększyć ich wytrzymałość i stracić na wadze przed operacją, jeśli to możliwe.

Jeśli rozważasz chirurgię odchudzania, możesz spodziewać się, że zostaną przeprowadzone rygorystyczny proces przesiewowy, obejmujący zarówno składniki fizyczne, jak i psychologiczne, w rozmowach przedoperacyjnych i projekcjach, zostaną Państwo poinformowani o szczegółach i wynikach zabiegu chirurgicznego - na przykład, że rozmiar żołądka może być tak znacząco zredukowany, że nie będziesz w stanie jeść zbytnio lub zbyt szybko.

'Wielu z tych pacjentów skorzystało z jedzenia, aby poradzić sobie ze stresem w życiu', mówi Goodman WHTT, ale nie zdołali wykorzystać mechanizmu radzenia sobie po zabiegu, w poradnictwie przed chirurgicznym mogą być Pomogły opracować alternatywne strategie, aby wykorzystać w odpowiedzi na smutek i lęki.

W rozmowach z chirurgiem często przypominasz sobie, że jest to główna operacja - jest znacznie bardziej skomplikowana niż chirurgia brzuszna lub procedura liposukcji - a jednocześnie z pewnością ma potencjalne oszczędności Korzyści, istnieje również ryzyko. U mniejszości pacjentów mogą wystąpić zakażenia, przepuklina jamy brzusznej, kamica żółciowa, niedokrwistość lub osteoporoza po zabiegu. Około 1\% osób poddawanych zabiegowi chirurgicznemu pomostowania żołądka, często z powodu powikłań chirurgicznych, serca lub płuc. Inne, nowsze procedury, takie jak minimalnie inwazyjne operacje wykonywane przez laparoskop, wydają się równie skuteczne, przy niższym współczynniku powikłań.

Rosnąca liczba zabiegów odchudzania jest wykonywana przy użyciu minimalnie inwazyjnych procedur laparoskopowych, wymagających tylko jednego lub kilku małych nacięć i przy użyciu laparoskopu (przyrządu rurowego z małym aparatem zamontowanym). Chociaż te operacje laparoskopowe mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji ran, niższe bóle pooperacyjne i skrócić pobyt w szpitalu, z pewnością nie są wolne od ryzyka.

'Kiedy już dostałeś się do jamy brzusznej, to ta sama operacja, niezależnie od tego, czy robisz to przez otwarte nacięcie czy przez zakres', mówi Goodman 'Myślę, że istnieje ryzyko, że wydaje się minimalizować Ryzyko poważnych powikłań, nazywając to 'operacją chirurgiczną'.

Przyznając ryzyko związane z chirurgią utraty wagi, roslin mówi WHTT: 'nie ma innego sposobu na leczenie poważnej otyłości ... zdecydowanie najlepszym sposobem leczenia osób, które naprawdę cierpią z powodu otyłości. Może oddać ich życie ', choć może przynieść koszt.

Roslin, który wykonał zabieg utraty wagi u al roker wraz ze swoim kolegą chirurgicznym, marina kurian, MD, dodaje: 'Robię dużo badań, próbując znaleźć mniej inwazyjne podejście, ponieważ każdy, kto mówi, że nie ma żadnych powikłań Związana z wykonywaniem tej poważnej operacji nie mówi prawdzie '.

Oceny psychologiczne

W ocenie psychologicznej wymaganej przez wielu chirurgów bariatrycznych (a także przez firmy ubezpieczeniowe) pacjenci będą oceniani, aby upewnić się, że są przygotowani emocjonalnie i odpowiednio zmotywowani do operacji. Najczęściej ocena ta trwa tylko w jednej sesji , Ale czasami może to wiązać się z szeregiem spotkań z doradcą, szczególnie u pacjentów, którzy mają problem ze zdrowiem psychicznym.

Badanie przeprowadzone przez Goodmana, opublikowane w 2002 roku w ramach Chirurgii otyłości , stwierdziło, że 56\% kandydatów na chirurgię odchudzania miało depresję w pewnym momencie swojego życia.

'Bardzo niewiele pacjentów odsuwanych jest dlatego, że są psychologicznie niezdolne do zabiegu' - mówi, choć niektóre mogą wymagać psychologicznego 'strojenia' - z pewnego powodu - mówi - 'odłożymy chirurgię, dopóki pacjenci nie W terapii przez kilka miesięcy, a następnie ponownie ocenić, czy są one gotowe do zabiegu.

Reto zgadza się, że w samej sobie epizod poważnej depresji nie zwraca innego dobrego kandydata na operację w biednych. 'W ramach mojej oceny staram się rozróżniać osobę, która jest teraz gotowa na operację, a tym, kim może być dobrym przyszłym kandydatem', mówi WHTT. Gdy depresja pacjenta zostanie skutecznie leczona lekami przeciwdepresyjnymi, na przykład wszelkie wątpliwości co do jej przydatności do operacji odchudzania mogą się zmniejszyć.

'jeśli dana osoba zmaga się z depresją' - mówi reto - 'a depresja nie jest leczona, co wskazuje, że musimy zwrócić większą uwagę na depresję przed przystąpieniem do operacji' / P>

Reto dodaje: 'gdyby ktoś przyszedł do mojego gabinetu i będzie operował, ale znalazł się pośród burzliwych wydarzeń emocjonalnych w jej życiu - może jej małżonka po prostu opuściła swoje dni wcześniej - 'Niech ci się czuje lepiej, co dzieje się w Twoim życiu, a potem dopiero po operacji'.