Leki wpływające na tabletki antykoncepcyjne: antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe i inne

Jest to pytanie, które słychać u lekarza, gdy za każdym razem przepisuje lekarstwo: jakie inne leki przyjmujesz, a nie tylko ciekawy. Niektóre medycyny nie działają dobrze, jeśli weźmiesz je ze sobą, to samo dotyczy kontroli urodzeń, która zawiera hormony. Jeśli chcesz, aby to działało dobrze, musisz unikać pewnych leków.

Pigułka - a niektóre inne rodzaje kontroli urodzinowej, takie jak plaster, pierścień lub zastrzyki - zwykle zawierają hormony płci żeńskiej: estrogen i progestagen. Zatrzymują jajka przed opuszczeniem jajników, więc nie wygrałeś w ciążę, ale niektóre medycyny nie pozwoliły, aby hormony wykonały swoją pracę. Jeśli wziąć je w tym samym czasie co kontrola urodzin, nie możesz mieć ochrony, którą myślisz.

Antybiotyki

Lekarz zaleca im leczenie wszystkich rodzajów infekcji spowodowanych przez bakterie, takie jak zapalenie płuc, trądzik i zakażenia układu moczowego (UTis). Wspólnymi antybiotykami są penicylina I amoksycyliny.

Dotychczas jedynym antybiotykiem, które badania wykazują, że kolidują z kontrolą urodzin, jest ryfampina (rifadynę), lek stosowany w leczeniu gruźlicy.

Ryfampina powoduje nieregularne okresy. Zwiększa ryzyko, że możesz zajść w ciążę, nawet jeśli używasz kontroli urodzinowej w odpowiedni sposób.

Oprócz rifampiny możesz bezpiecznie przyjmować pigułki antykoncepcyjne w tym samym czasie, co antybiotyki, nie używając również metody back-up.

Leki przeciw HIV / h2>

Niektóre lekarstwa, które leczą HIV, mogą ingerować w tabletkę. Obejmują:

 • Darunawir (prezista)
 • Efawirenz (sustiva)
 • Lopinawir / rytonawir (kaletra)
 • Nevirapina (wirginia)

Inne leki z HIV mogą być OK. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie lekarstwa jest najlepsze dla Ciebie.

Leki przeciwgrzybicze

Dwoma głównymi wartościami są griseofulvin (gris-PEG) i ketoconazol (extina, nizoral, xolegel).

Griseofulvin jest stosowany w leczeniu zakażeń skóry, takich jak stopa sportowca i świder jockoconazol jest używany głównie w przypadku, gdy inne leki przeciwgrzybicze nie są dostępne lub nie pracuje.

Naukowcy uważają, że leki przeciwgrzybicze wpływające na tabletki antykoncepcyjne są niewielkie, więc skontaktuj się z lekarzem.

Leki przeciwdrgawkowe

Niektóre z tych leków zwiększają rozkład hormonów w pigułkach antykoncepcyjnych. Co mogłoby zmniejszyć ich skuteczność. Leki te obejmują:

 • Karbamazepina (karbatrol, epitol, equetro, tegretol)
 • Felbamat (felbatol)
 • Okskarbazepina (trilepta)
 • Fenobarbital (luminal)
 • Fenytoina (dilantyna, fenytek)
 • Primidon (mysoline)
 • Topiramat (topamax)

Upewnij się, że używasz innej formy kontroli urodzin (np. IUD, membrany lub prezerwatywy), jeśli pacjent stosuje leki przeciwdrgawkowe.

Lekarstwa na antykoncepcję nie wpływały na skuteczność Twoich leków przeciwdrgawkowych.

Modafinil (prowigil)

Jest to środek pobudzający zwykle stosowany w leczeniu objawów zaburzeń snu, takich jak narkolepsja i bezdech podczas snu. Badania wykazują, że zmniejsza skuteczność pigułki. Użyj innej formy kontroli urodzin, gdy jesteś na modafinil (prowigil), a miesiąc po tym, jak go wyrzuci.

Ziołowe środki zaradcze

Wiele z nich nie jest dobrze mieszanych z pigułkami antykoncepcyjnymi, które należy unikać:

St Ziołole johnowe niektórzy ludzie go stosują w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji i zaburzeń snu. Badania wykazały, że kobiety, które stosowały pigułki antykoncepcyjne i ziele świniowe w tym samym czasie, miały wyższe wskaźniki krwawienia I zwiększony rozkład estrogenów w organizmie, wskazuje, że środki antykoncepcyjne mogą nie działać tak dobrze, jak powinny.

Inne leki ziołowe, które mogą wpływać na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych:

 • Saw palmetto. niektórzy próbowali go wyszczuplić.
 • Alfalfa. jest używany do problemów z nerkami, pęcherza moczowego i prostaty.
 • pigułki czosnku. Niektórzy biorą to za wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i innych chorób serca i krwi.
 • siemię lniane. Jest to stosowane w przypadku problemów z trawieniem, takich jak ciężkie zaparcia i zespół jelita drażliwego.