Nadużywanie narkotyków i uzależnienie - leczenie

Leczenie nadużywania narkotyków lub uzależnienia zazwyczaj obejmuje terapię grupową, jeden lub więcej rodzajów poradnictwa i edukacji antynarkotykowej. 12-etapowy program jest często częścią terapii i trwa nadal jako część odzyskiwania.

Leczenie nie dotyczy wyłącznie narkotyków, pomaga kontrolować życie, więc nie musisz polegać na narkotykach. Dowiesz się dobrych powodów, aby rzucić narkotyki. Utrzymywanie wolnego od narkotyków jest procesem przez całe życie, które wymaga zaangażowania i wysiłku.

Szukanie leczenia

możesz zacząć od lekarza rodzinnego, lub lekarz może zalecić wprowadzenie terapii. Przyjaciel mógłby zaprowadzić cię do grupy samoobsługowej, takiej jak anonimowość narkotyków, lub wejść do poradni, która zajmuje się nadużywaniem narkotyków.

Zespół pomocy może Ci pomóc. Zespół ten może zawierać psychologa lub psychiatrę, doradców, lekarzy, pracowników socjalnych, pielęgniarek i kierownika spraw. Menadżer spraw pomaga zaplanować i zarządzać twoim traktowaniem.

Można zadawać pytania dotyczące używania narkotyków, problemów zdrowotnych, pracy i sytuacji życiowej. Bądź otwarty i uczciwy, aby uzyskać jak najlepszą metodę leczenia. Twój zespół może napisać plan, który zawiera cele leczenia i sposoby osiągnięcia tych celów. To pomaga ci pozostać na dobrej drodze.

Detoksykacja

Lekarz może zadecydować o konieczności leczenia objawów odstawiennych podczas pierwszego rzucić stosowanie leków. To jest czasami nazywane detoksykacją lub detoksykacją.

osoby uzależnione od narkotyków często muszą udać się do szpitala lub placówki leczniczej. Detox zwykle odbywa się pod opieką lekarza, ponieważ wycofanie może być niebezpieczne bez opieki medycznej. Lekarz może zalecić leki pomagające w objawach odstawienia.

Terapia

Leczenie problemu narkotykowego zwykle obejmuje jeden lub więcej typów terapii.

 • W terapii grupowej mówisz o odzysku z innymi ludźmi, którzy próbują rzucić palenie.
 • W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) uczysz się zmieniać myśli i działania, które zwiększają prawdopodobieństwo używania narkotyków.
 • Dzięki rozmowie motywacyjnej (MI) rozwiązujesz rozmaite uczucia związane z odejściem i leczeniem.
 • Terapia wzmacniająca motywację (MET) wykorzystuje wywiady motywacyjne, które pomogą Ci znaleźć motywację do odejścia i rozpoczęcia ku zdrowiu.
 • Pary lub doradztwo rodzinne mogą pomóc w zaprzestaniu używania narkotyków, pozostania wolnym od narkotyków oraz poprawić relacje z partnerem i rodziną.

Leczenie obejmuje zwykle przechodzenie do grupy wsparcia, np. Przechodzenie do anonimowych spotkań narkotykowych (NA). Członkowie rodziny mogą również chcieć uczestniczyć w grupie wsparcia, takiej jak nar-anon.

leki

Możesz wziąć leki, które pomogą Ci opuścić lub pomóc Ci przezwyciężyć objawy odstawienne. Leki często są używane do uzależnienia od narkotyków, takich jak heroina lub niektóre środki przeciwbólowe. Leki, które mogą pomóc w leczeniu metadonu (takiego jak dolofina) lub naltreksonu (takiego jak revia).

Programy leczenia

Programy leczenia mogą być ambulatoryjne, szpitalne lub mieszkalne. Oferują podobne terapie. Twój zespół terapeutyczny może pomóc Ci zdecydować, który typ programu jest najlepszy dla Ciebie.

 • W leczeniu ambulatoryjnym regularnie idź do poradni zdrowia psychicznego, biura doradczego, szpitalnej kliniki lub lokalnej służby zdrowia w celu leczenia.
 • W leczeniu szpitalnym przebywasz w szpitalu i ma terapie w ciągu dnia lub wieczorem. Najprawdopodobniej przejdziesz do leczenia ambulatoryjnego.
 • Leczenie mieszkaniowe zapewnia miejsce, w którym żyjesz przez 6 miesięcy lub dłużej, podczas gdy odzyskasz zdrowie. Otrzymujesz terapię i opiekę całodobową.

Niektóre programy leczenia oferują nagrody, zwane voucherami, gdy nie masz leków. Nagrody mogą się zwiększyć, gdy przez długi czas bez narkotyków.

Wiele programów regularnie testuje narkotyki podczas leczenia. Wiedząc, że zostaną przetestowane, może sprawić, że będziesz bardziej oprzeć się Twoim pragnieniu.

Co o tym myśleć

Osoby z problemami z narkotykami często mają inne problemy. Mogą potrzebować innych zabiegów lub inne środki mogą być dostępne, aby pomóc im w problemie z zażywaniem narkotyków.

 • Jeśli masz problem z narkotykami i problemem zdrowia psychicznego, potrzebujesz leczenia obu problemów. Lekarze nazywają to podwójną diagnozą.
 • Starsze osoby dorosłe mogą mieć problemy z narkotykami z powodu niewłaściwego stosowania leków na receptę, takich jak środki przeciwbólowe lub nasenne.
 • Nadużywanie narkotyków w wojsku jest jak nadużywanie narkotyków w ogólnej populacji. Ale mogą istnieć inne obawy, takie jak zaburzenia stresu pourazowego lub wojskowy uraz seksualny.
 • Niektórzy ludzie są wysyłani do leczenia uzależnień od decyzji sądu. Może się zdarzyć, jeśli masz problem z zażywaniem narkotyków i popełnisz przestępstwo. Sąd może wymagać leczenia, a następnie śledzić postępy. Leczenie często jest dostępne w więzieniu.