Rurki papierosowe i cygara: skutki zdrowotne i problemy związane z rakiem

Palacze rur i cygar często odpierają obawy, że palenie jest złe dla ich zdrowia. Twierdzą, że ich nawyk jest nieszkodliwy i utrwala wspólne poglądy, że rury i cygaro są w jakiś sposób bezpieczniejsze niż papierosy. W rzeczywistości te wyroby tytoniowe noszą takie same zagrożenia dla zdrowia, a czasami nawet większe ryzyko niż papierosy

Cygara i rury różnią się wyglądem od papierosów, które są wykonane z tytoniu owiniętego w cienki papier. Cygara są owinięte liśćmi tytoniu, a w przeciwieństwie do papierosów, zazwyczaj nie mają filtrów, w rurkach, tytoń siedzi w misce na końcu, a łodyga łączy miseczkę z ustnikiem, a rury mogą być wyposażone w filtry .

Inny rodzaj rury, przewód wodny, składa się z korpusu wypełnionego wodą, miski, w której umieszcza się tytoń, oraz dołączonej rurki i ustnika, przez którą jest wędzona rura. Rur wodociągowych lub hookahs, pochodzących z starożytnych Persów i Indii około 400 lat temu i są nadal popularne dzisiaj. Haczyki są wypełnione pachnącymi tytoniami w różnych smakach, takich jak wiśnia, jabłko lub mięta.

Cygaro i rury palą równie ryzykowne jak papierosy

Palacze papierosów i rur często twierdzą, że ich zdrowie nie jest zagrożone, ponieważ palą jeden lub dwa dziennie i nie wdychają. Ale badania pokazują, że palenie cygar i rur jest co najmniej tak niebezpieczne, jak palenie papierosów, a może nawet bardziej niebezpieczne.

Pojedyncze duże cygaro może zawierać więcej niż 1/2 uncji tytoniu - tyle tytoniu, ile całego opakowania papierosów. Jeden cygaro zawiera również 100 do 200 miligramów nikotyny, podczas gdy papieros średnio wynosi około 8 miligramów. Że dodatkowa nikotyna może powodować palenie tylko kilku cygar tygodniowo wystarczy, aby wywołać pragnienie nikotyny.

Wpływ na zdrowie palenia tytoniu i cygar

Oto tylko kilka szkodliwych skutków zdrowotnych rur i cygar do palenia:

Raka ', nawet jeśli nie wdychasz, możesz dostać wiele różnych raków z palenia tytoniu i cygar. Osoby palące cygara regularnie są od 4 do 10 razy bardziej prawdopodobne niż niepalących, aby umierać z powodu nowotworów jamy ustnej, W tym ust, jamy ustnej, gardła i języka, osoby, które wdychają, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, trzustki i pęcherza moczowego.

choroba płuc . palenie tytoniu i rur powoduje podwójne ryzyko uszkodzenia dróg oddechowych, co prowadzi do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (COPD), choroby płuc, która obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Palenie może również pogorszyć istniejącą astmę.

choroba serca . palenie cygar lub rur zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca lub udaru mózgu. Cygara zwiększają ryzyko wczesnej śmierci z powodu choroby wieńcowej o 30\%.

Problemy z zębami. palenie tytoniu lub cygara spada na ustach, przyczyniając się do chorób dziąseł, zabarwionych zębów, złych oddech i utraty zębów. Jedno badanie wykazało, że palacze rur i cygar mieli średnio cztery brakujące zęby.

Zaburzenia erekcji . palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż osoby niepalące.

Cygara i rury nie są niebezpieczne dla ludzi, którzy palą papierosy, a także wydzielają dym wtórny wypełniony toksycznymi chemikaliami, takimi jak tlenek węgla i węglowodory, ponieważ opakowanie z cygara (wykonane z liści tytoniu) jest mniej porowate Niż opakowanie papierosów, nie pali się tak dokładnie, jak opakowanie papierosów. Zwiększa stężenie substancji rakotwórczych, takich jak amoniak, smoła i tlenek węgla uwalniany do powietrza.

Pomimo słodkiego aromatu, rury wodne są również niebezpieczne dla zdrowia. Podczas typowo palącej sesji palenia, wdychasz od 100 do 200 razy objętość dymu, którą dostaniesz z papierosa. Rury wodociągowe dostarczają co najmniej tyle nikotyny i toksyn, co papierosy, a także narażają użytkowników na podobne ryzyko dla raka i innych chorób związanych z paleniem.

Ta sama rada dotyczy palaczy rur i cygar, podobnie jak palaczy papierosów: odejdź. Jeśli nie możesz samemu przyzwyczaić się, weź pomoc lekarza, innego pracownika służby zdrowia lub usługę przerwania palenia (1-800-QUIT-TERAZ), a także upewnij się, że regularne kontrole - w tym badania ustne Szukać objawów raka jamy ustnej - i porozmawiaj z lekarzem o przesiewaniu na raka płuca.