Odprężenie mięśni pod kątem stresu i bezsenności

Progresywne odprężenie mięśni (PMR) jest techniką głębokiego odprężenia, skutecznie stosowaną do zwalczania stresu i lęku, złagodzenia bezsenności i zmniejszenia objawów niektórych typów chronicznego bólu. Stopniowe odprężenie mięśni opiera się na prostej praktyce naprężania lub dokręcania jednej grupy mięśni na raz, a następnie fazy relaksacyjnej z uwolnieniem napięcia. Lekarze stosują stopniowe rozluźnienie mięśni w połączeniu z standardowymi metodami leczenia objawów w wielu stanach, w tym bólach głowy, bólach rakowych, wysokim ciśnieniu krwi i zaburzeniach trawienia.

Technika stopniowego odprężania mięśni została opisana przez Edmunda Jacoba w latach trzydziestych i opiera się na założeniu, że spokój duchowy jest naturalnym wynikiem relaksu fizycznego. Stopniowe odprężenie mięśni można się nauczyć przez prawie każdy i wymaga ćwiczenia tylko 10 minut do 20 minut dziennie

Większość lekarzy zaleca naprężenie i rozluźnienie grup mięśni pojedynczo w określonej kolejności, zazwyczaj zaczynając od kończyn dolnych i kończąc na twarzy, brzuchu i klatce piersiowej. Możesz ćwiczyć tę technikę siedzącą lub leżącą, a także spróbuj ćwiczyć z wygodną odzieżą, a w cichym miejscu, bez żadnych rozrywek.

Oto jak to działa;

  1. Podczas inhalacji, przytrzymaj jedną grupę mięśniową (na przykład górną część uda) przez 5 sekund do 10 sekund, a następnie wydostaj i nagle zwolnij napięcie w tej grupie mięśni.
  2. Oddaj sobie 10 sekund do 20 sekund, aby się zrelaksować, a następnie przejdź do następnej grupy mięśni (na przykład pośladków).
  3. Zwolnij napięcie, spróbuj skupić się na zmianach, jakie czujesz, gdy grupa mięśni jest odprężona. Zdjęcia mogą być pomocne w powiązaniu z uwalnianiem napięcia, na przykład wyobrażając sobie, że stresujące uczucia płyną z Twojego ciała, gdy rozluźnisz każdą grupę mięśni.
  4. Stopniowo odnajdź korpus i odprężając grupy mięśni.

Osoby cierpiące na bezsenność często zgłaszają, że ćwiczenie stopniowego odprężania mięśni w nocy pomaga im zasnąć. Stopniowe odprężenie mięśni jest również doskonałym narzędziem, które pozwala na poznanie ciała i sygnałów, które może ci powiedzieć o tym. Z praktyką i czasem można nauczyć się dokładnie identyfikować i zmniejszać objawy stresu i napięcia w ciele.