Co to jest zapalenie skóry z herpetiformis? Czy wygląda jak egzema?

Zapalenie skóry herpetiformis (DH) jest wyboista, swędząca wysypka skórna, która jest powszechna u osób z celiakią. To jest choroba autoimmunologiczna, która utrzymuje ciało w trawieniu glutenu, białko występujące w pszenicy i innych ziarenkach.

DH, znana również choroba duhringa, powoduje pęcherze, które wyglądają jak opryszczka, ale stan nie pochodzi z wirusa opryszczki. To związane jest z alergiami glutenu.

Co go powoduje?

Jeśli masz chorobę trzewną i jeść gluten, twoje jelita tworzą przeciwciało o nazwie igA w odpowiedzi. Ta chemia płynie do krwiobiegu i gromadzi się w naczyniach krwionośnych pod skórą. Powoduje to wysypkę DH.

Ten stan jest rzadki u dzieci. Zwykle pojawia się po raz pierwszy, gdy masz między 30 a 40 rokiem życia. Mężczyźni częściej niż kobiety. Jest to najczęściej występujące u ludzi pochodzenia europejskiego i rzadkie wśród afrykańskich Amerykanów i amerykanów.

Jakie są objawy?

Pierwsza rzecz, na którą prawdopodobnie zauważysz, jest uczucie pieczenia lub stinging w niektórych miejscach na skórze. Po tym pojawiają się klastry małych, czerwonych guzek. Są bardzo swędzące i mogą przybierać różne formy, takie jak:

  • Blistry
  • wylewane płyny
  • Wysypka, które wygląda jak ule.
  • Podniesione rany

Możesz wykluczyć guzki i pęcherze na egzemy. Najczęściej pojawia się DH:

  • łokcie
  • Kolana
  • Skalp.
  • Butt
  • Wstecz
  • Łopatki

Możesz też dostać je w innych miejscach na ciele, jak szyja, twarz lub pachwina. Zazwyczaj pojawiają się po obu stronach ciała na raz. Czasami DH może mieć wpływ na emalia na zęby.

Trzeba 1-2 tygodnie, aby pęcherze skrobiły się i leczyć, ale nowe pęcherze często rosną na swoim miejscu. Objawy mogą umierać i wyskakiwać z czasem. Kiedy masz DH, zwykle zajmujesz się tym przez resztę swojego życia.

Jak diagnozować?

Twój lekarz musi wykonać biopsję skóry. Po numbingu, użyje bardzo małego instrumentu, który działa jak maszyna do wycinania plików cookie, aby 'uderzyć' skórę. Może być konieczne ściegi lub dwa, aby zamknąć witrynę. Powinien szybko się wyleczyć, z bardzo małym bliznami.

Laboratorium użyje barwnika, aby sprawdzić, czy masz igA w określonym typie wzoru. To mówi lekarzowi, czy masz DH. Może wtedy wziąć trochę krwi, aby przetestować ją w celiakii.

Jak się leczy?

Nie ma lekarstwa na DH, ale leki mogą pomóc w leczeniu wysypki. Lekarz może zalecić dapson, który przyjmujesz doustnie. Pozbywa się swędzenia i uderzeń w ciągu 1-3 dni. Lekarz może zalecić stosowanie kremu kortykosteroidowego miejscowego, aby pomóc w swędzeniu.

Jeśli testy wykazują, że masz chorobę trzewną, lekarz zaleci, aby całkowicie wyciąć gluten z diety. Jod, wspólny składnik soli, może powodować pogorszenie objawów w niektórych przypadkach. Więc może trzeba tego uniknąć.

Dieta bezglutenowa jest ważna, ale to tylko część rozwiązania. W większości przypadków będziesz musiał zażywać lekarstwa, aby uzyskać pełną ulgę.