Skóra zniszczona przez słońce: jak zdiagnozuje Twój lekarz

Sunshine daje energię ciała, ale się za dużo, a ty możesz skończyć z uszkodzeniami słońca. Ważne jest, aby uważać na te obszary i wyprzedzać wszelkie problemy. Dermatolodzy, lekarze, którzy leczą problemy ze skórą, mogą używać określonej procedury, aby stwierdzić, czy plamki słoneczne mogą prowadzić do większych problemów.

Powiedz wszystkim

Jedynie masz jakieś informacje, które lekarz potrzebuje zrozumieć historię skóry. Jak w przypadku większości lekarzy, powinieneś powiedzieć jej o wszelkich przyjmowanych lekarstwach, alergiach i jeśli ktoś z rodziny miał (a) choroby skóry lub problemy. Ale aby powiedzieć, ile możesz mieć szkód powodowanych przez słońce, dermatolodzy mogą zadawać pytania, których nie słychać od innych lekarzy, takich jak:

 • Gdzie dorastałeś?
 • Gdzie indziej mieszkasz?
 • Jakiego rodzaju roboty robisz?
 • Co robisz dla zabawy?
 • Jak często spędzasz czas na świeżym powietrzu?
 • Czy łatwo opalasz się?
 • Czy jesteś opalony?
 • Czy kiedykolwiek miałeś naprawdę zły opaleniznę, nawet jako dziecko? Miałeś pęcherze? Pójdziesz do lekarza?
 • Czy kiedykolwiek byłeś w solarium?
 • Czy używasz ochrony przeciwsłonecznej? Kiedy i jak często?
 • Czy nosisz okulary przeciwsłoneczne?

Twoje odpowiedzi na te pytania pomogą wypełnić puste pola.

Bare all

Kiedy idziesz do dermatologa, bądź przygotowany na to wszystko. Możesz poczuć się zakłopotany lub nieśmiały, ale ten rodzaj fizycznego egzaminu to najlepszy sposób, aby lekarz szukał oznak problemów skórnych, w tym tych spowodowanych przez słońce.

Pielęgniarka poprosi o zdejmowanie ubrań i nadanie sukni lub prześcieradła, aby się ukryć, dopóki nie wejdzie lekarz. Jeśli jesteś mężczyzną, a lekarzem jest kobieta, lub na odwrót, powinieneś również Być asystentem w pokoju.

Teraz nadszedł czas na skanowanie skóry całego ciała. Oto jak to idzie:

 • Lekarz wyjaśni, że przyjrzy się skórze od góry do dołu, z przodu iz tyłu, z boku na bok, wewnątrz i na zewnątrz. Poszukuje plam, moli i przebarwień. Ona również przełoży dłoń na miejsca, które sprawdza, czy są suche, łuszczące się lub podniesione obszary oraz cienką lub grubą skórę.
 • Lekarz okręci się lupą, aby jeszcze bardziej przyjrzeć się wszystkim, co nie wygląda normalnie. Niektórzy dermatolodzy mają również specjalne światła zwane dermatoskopami. Zmierzyć wielkość plam, policzyć i zanotować ich kształt, kolor i fakturę. Jeśli nie wyjaśni, co może być problemem, zapytaj o to.

Nie pominiesz żadnych części w teście całkowitego ciała. To oznacza skórę głowy, za uszami, wnętrze ust, pachy, narządy płciowe, między policzkami tytoniu, między palcami a palcami, pod paznokciami i podeszwami nóg. Znowu spróbuj odłożyć skromność ze względu na swoje zdrowie.

Cięcie i golenie

Jeśli dermatolog nadal nie ma pewności co do problemu, prawdopodobnie chce pobrać próbkę tkanki, aby przyjrzeć się dokładniej. Jest to biopsja.

Zależnie od tego, jak duża powierzchnia jest i ile skóry potrzebuje lekarz w diagnozie, może wyciąć mały kawałek, zejść głębiej, aby usunąć małą szpilkę ze skórą (biopsja uderzeniowa) lub wyciąć całą rzecz Plus małą granicę wokół niej (biopsja cięcia). Dostaniesz strzał, aby znieczulić obszar wcześniej, a jeśli dojdzie do otwarcia rany, możesz uzyskać kilka ściegów.

Następnie próbka skóry trafia do laboratorium do testowania. Lekarze nazwani patologami wyciąć je w bardzo cienkie plasterki i patrzeć pod mikroskopem. Mogą stwierdzić, czy komórki i tkanki są normalne, czy nie, w tym jeśli mogą wykazywać oznaki raka. Zwykle zwykle 1-2 tygodnie, aby poznać wyniki tych testów.

Tylko dlatego, że lekarz chce zrobić biopsję nie oznacza raka. To tylko jeden lekarz narzędzi musi dokonać najbardziej dokładnej diagnozy, jeśli coś nie wygląda dobrze. Biopsje mają na celu wykluczenie problemów, a nie tylko ich odnalezienie.