Czyszczenie uszu: kiedy, dlaczego i jak to zrobić

Niektórzy przysięgają swymi wymazami bawełnianymi, a inni mówią, że świeczki do uszu są drogą. Może jesteś jednym z tych, które mówią, że nigdy nie powinieneś czyścić uszu.

Jedyne co lekarze zgadzają się na umieszczenie czegokolwiek wewnątrz ucha to zły pomysł. Uszy zazwyczaj czynią dobrą robotę czyszcząc się i nie potrzebują żadnej szczególnej troski. Jedynym powodem, dla którego należy je oczyścić, jest złagodzenie lub usunięcie woskowiny z zewnątrz kanału słuchowego. I jeśli masz zamiar to zrobić, musisz wiedzieć, jak to zrobić ostrożnie.

Dlaczego twoje uszy robią wosk

Powodem, dla którego czujemy skłonność do czyszczenia uszu, jest to, że z tej substancji nazywa się cerumen, powszechnie nazywany woskiem. To dlatego, że twoje ciało jest zdrowe, a to rzeczywiście pomaga chronić i nasmarować uszy. Jeśli nie masz woskowiny, Twoje uszy prawdopodobnie będą świąd i suche.

Ma nawet właściwości antybakteryjne, co oznacza, że ​​uszy są samooczyszczające. Woskowina jest jak filtr uszu, trzymając się szkodliwych rzeczy, takich jak brud i kurz, i trzymając je tak, aby nie wchodzili głęboko w środku.

Podczas żucia i przemieszczania szczęki pomożesz przenieść stary woskowin z kanału słuchowego do otworu usznego. To tam zwykle wysycha i wypada. Ale w dolnej części kanału słuchowego nie tworzy się woskowiny; To jest zrobione w sekcji zewnętrznej.

Więc jedynym powodem, dla którego miałby być blokada woskowiny przed twoją bębenkiem, jest to, że próbowałeś uszyć uszami bawełnianym wymazem lub czymś podobnym - i wepchnął wosk głębszymi>

Wymazanie lub przyklejanie przedmiotów wewnątrz uchu może powodować inne poważne problemy:

 • Infekcja
 • Rozerwanie bębenka
 • znacząca utrata słuchu

Czy należy czyścić uszy?

Idealnie, nie; Kanały słuchowe nie powinny wymagać czyszczenia. Ale jeśli zbyt dużo woskowiny rozwija się i zaczyna powodować objawy lub utrzymuje lekarza w prawidłowym badaniu słuchu, może mieć coś nazywane impulsem cerumenicznym. Oznacza to, że woskowina całkowicie wypełniła kanał słuchowy i może wystąpić w jednym lub obu uszach.

Objawami impaktu cerumen są:

 • Ból lub uczucie pełności ucha
 • Czuję, że Twój ucho jest podłączone
 • Częściowa utrata słuchu, która pogarsza się w czasie
 • dzwonienie w ucho, zwane szumem usznym
 • Świąd, wydzielina lub zapach pochodzący z ucha
 • Kaszel

Ten rodzaj gromadzenia woskowiny jest rzadki, ale może się zdarzyć. Ale jeśli występują którekolwiek z objawów wymienionych powyżej, nie zakładaj, że woskowina jest problemem. Zadzwoń do lekarza. Może zbadać twoje uszy i zrozumieć przyczynę.

Lekarz może wsiąść do kanału słuchowego specjalnym urządzeniem i usunąć wszelkie woskowiny z małymi przyrządami, ssaniem lub nawadnianiem.

Jak wyczyścić uszy, a jak nie

Jeśli problem nie jest poważny, ale czujesz, że masz zbyt dużo wbuzy, możesz delikatnie oczyścić zewnętrzną część uszu. Wystarczy użyć prześcieradła. Można również spróbować umieścić kilka kropli oleju dla niemowląt, oleju mineralnego lub gliceryny w uchu, aby zmiękczyć wosk. Lub można użyć zestawu do usuwania wosku bez recepty.

Oprócz bawełnianych lub innych drobnych przedmiotów nie używaj ich do czyszczenia uszu:

 • Nadtlenek wodoru. , jeśli problem nie jest powstawaniem woskowiny, ale coś poważniejszego, nadtlenek może znacznie pogorszyć problem.
 • Świece uszne . Badania wykazują, że nie są skuteczne, a nawet mogą powodować szkody. Te wydrążone świece powinny być włożone do kanału usznego i zapalone na odsłoniętym końcu, ale podawanie leków i środków odurzających (FDA) stwierdziło, że mogą powodować oparzenia, a nawet przekłuwać do środka ucha.