Kontakt z zapaleniem skóry

Kontakt z zapaleniem skóry

Ilustracja copyright 2000 przez komunikację jądra, inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Http://www.nucleusinc.com

Wiele wysypek wywołanych jest kontaktem z substancją powodującą reakcję alergiczną (kontaktowe zapalenie skóry). Wysypka rozpoczyna się zwykle w ciągu 48 godzin po narażeniu osoby na działanie drażniącej substancji, ale może się okazać, że przez kilka dni. Mniejsze przypadki kontaktu z zapaleniem skóry może powodować łagodne zaczerwienienie skóry lub wysypkę małych czerwonych guzków. Bardziej ciężka reakcja może powodować obrzęki, zaczerwienienie i większe pęcherze.

Najczęstsze przyczyny kontaktowego zapalenia skóry obejmują:

  • Trujące rośliny, takie jak trucizna bluszcz, dąb lub sumak lub dotykając obiektu, który miał kontakt z jedną z tych roślin.
  • Mydła, detergenty, szampony, perfumy, kosmetyki lub płyny.
  • Biżuteria lub tkaniny.
  • Nowe narzędzia, zabawki, urządzenia lub inne przedmioty.
  • Rękawice lateksowe. Alergia na lateks kauczuku naturalnego dotyka osób regularnie narażonych na produkty kauczukowe, zwłaszcza pracowników służby zdrowia, pracowników przemysłu gumowego oraz osób, które miały wiele zabiegów. Alergie lateksowe mogą powodować ciężką reakcję.

Kontakt z zapaleniem skóry występuje zwykle po pierwszym narażeniu na działanie substancji drażniącej (alergen), po wystąpieniu reakcji na tę substancję, może wystąpić wysypka w odpowiedzi na nawet bardzo małe ilości substancji.

Kredyty

Przez Pracowników higieny osobistej
Główny recenzent medyczny William H. blahd, jr., MD, FACEP - medycyna ratownicza
Specjalistyczny recenzent medyczny H. Michael O 'connor, MD - medycyna ratownicza

Aktualne od 20 lutego 2015 r.