Zaburzenie dwubiegunowe - inne leczenie

Prawie wszyscy ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową potrzebują lekarstwa. Ale doradztwo jest również ważne, aby pomóc radzić sobie w pracy i związkach związanych z chorobą.

Wybór doradztwa

  • Terapia poznawczo-behawioralna jest rodzajem poradnictwa, którego celem jest uczyć jak się poprawić, modyfikując pewne wzorce myślenia i zachowania. Opiera się na teorii, że myślenie i zachowanie mogą wpływać na objawy osoby i mogą spowolnić lub uniemożliwić powrót do zdrowia.
  • Terapia interpersonalna koncentruje się na relacjach społecznych i osobistych oraz związanych z nimi problemach. Ty i twój doradca dyskutują o smutku i utracie, sporze o roli w relacjach i przejściach relacji.
  • Rozwiązywanie problemów to krótka, skoncentrowana forma terapii poznawczej stosowanej w leczeniu depresji. Koncentruje się na konkretnych problemach i sposobach ich rozwiązywania.
  • Terapia rodzinna jest rodzajem poradnictwa pomagającego rodzinom poradzić sobie ze stresem lub zdarzeniem zmieniającym życie. W terapii rodzinnej każda osoba może wyrażać obawy i obawy dotyczące tego, jak problem dotyka osoby, która ma zaburzenia dwubiegunowe i rodzinę jako całość.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj poradni wybierzesz, nawiąż długą relację z doradcą, który Ci się podoba. Doradca pomoże Ci rozpoznawać zmiany osobowościowe, które wskazują, kiedy poruszasz się w nastroju. Wczesne leczenie może zmniejszyć długość wysokiego lub niskiego. Zobacz porady dotyczące znalezienia doradcy lub terapeuty.

terapia ECT

w niektórych przypadkach może być opcja - leczenie elektrokonwulsacyjne (ECT). W tej procedurze krótką elektryczną stymulację mózgu podaje elektrody umieszczone na głowie. Stymulacja powoduje krótki napad, który uważa się za równoważne chemikaliami mózgu.

Terapia alternatywna

Kilka badań sugeruje, że dodawanie kwasów tłuszczowych omega-3 do leków (takich jak lit) może pomóc zmniejszyć objawy depresyjne choroby afektywnej dwubiegunowej u niektórych osób. Kwasy tłuszczowe omega-3 nie wydają się mieć wpływu na maniakalne objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, a same kwasy tłuszczowe omega-3 nie są dobrym leczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej, nie zastępują leków ani innej terapii stosowanej w leczeniu Zaburzenie dwubiegunowe.