Jak mogę pomóc komuś, kto ma zaburzenia dwubiegunowe?

Twoje wsparcie może mieć znaczenie dla przyjaciela lub członka rodziny, który ma zaburzenia dwubiegunowe. Małe liczby gestów.

Jedną z najprostszych rzeczy można zacząć od tego, aby spróbować zaakceptować ich - i ich stan - podobnie jak gdybyś miał fizyczne wyzwania zdrowotne.

Cynthia ostatnia, terapeuta w boca raton, Floryda, nie wiedziała od dawna, że ​​ma zaburzenia dwubiegunowe. Jej mąż, barry rubin, również nie uwierzyli. Ale wkrótce para postanowiła wziąć ostatnią diagnozę jako pierwszy krok do potrzebnych zmian. Poprawiły się.

Chodzić z rozmową

Możesz dobrać dobre zdrowie fizyczne i emocjonalne, dbając o swój sen, ćwiczenia, dietę, opiekę medyczną i relacje. Ułatwia to ukochanemu użytkownikowi robienie tego samego.

Uwielbiam zegar

Osoby z zaburzeniem dwubiegunowym często robią lepiej, gdy są na harmonogramie. Nie denerwuj się około 10 minut tu i tam. Ale zachęcaj swoich bliskich do trzymania się snu i wake-up każdego dnia, nawet w weekendy. Na przykład ostatnio, a rubin opuszcza wydarzenia tak, aby ostatni mógł trzymać się łóżka przed snem.

Praca, posiłki i spotkania grupowe to inne rzeczy, które zaplanować.

Zachowaj proste wakacje

Tydzień nad jeziorem lub oceanem, gdzie twoja bliskość może nadążyć za snem i rutyną podczas posiłku, jest łatwiej niż wycieczka, w której codziennie odwiedzasz inne miejsce lub weekendowy wypoczynek w las vegas lub nowy York.

Pozostań w strefie czasowej, ponieważ jet-lag zakłóca sen. Ostatnio lubi rejsy. Statek 'zabiera mnie do różnych miejsc, bez konieczności zmiany pokoi hotelowych', mówi, i może trzymać się swoich zwykłych godzin.

Zamelduj się

Alicia Smith, emerytowany przedsiębiorca, który ma zaburzenia dwubiegunowe, mieszka w bozeman, MT. Jej przyjaciele zmotywowali ją do robienia rzeczy, których nie zrobiłaby sama.

'po prostu, że ktoś wydostaje mnie z domu, jest czasem pomocny', mówi smith. Innym razem, kiedy wyjeżdża dookoła, mówi, że potrzebuje przyjaciela, aby zapytać: 'czy jest dziś jedna rzecz, którą chciałbyś osiągnąć?' I z nią to zrobić.

Twój ukochany może docenić to czasami bardziej niż inni.

'zapytaj, jak możesz pomóc', mówi smith. 'Wycofaj się, jeśli masz złe odpowiedzi'.

Zrób wizytę, aby dowiedzieć się więcej

Poproś o sesję 'edukacja rodzinna' u swojego bliskiego terapeuty. 'Nie różni się od tego, co zrobisz z kimś, u którego rozpoznano raka lub choroby serca', mówi david miklowitz, phD, dyrektor zintegrowanego centrum badań nad zaburzeniami nastroju w los angeles.

Najlepiej, jeśli twoja ukochani też przychodzą. Zapytać, którzy przyjaciele i członkowie rodziny powinni tam być. W razie potrzeby można również potrzebować osobnego spotkania tylko z tobą i terapeistą.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że spotkanie to zawiera listę wczesnych oznak czaru lub depresji maniakalnej, dzięki czemu wiesz, czego szukać i co z tym zrobić.

Zrób plan działania

Jeśli jesteś bardzo blisko kogoś z chorobą dwubiegunową - na przykład członka rodziny, partnera lub bliskiego przyjaciela - zgadzasz się z nimi, co zrobisz, jeśli zauważysz, że ich objawy wybuchają, np. Jeśli wydają się być maniakalne lub przygnębione.

Pierwszym etapem planu może być pytanie, czy zmieniły lub przerwały ich leki. Często ludzie powinni zrezygnować lub wyciąć dawkę, chociaż nie powinni tego robić bez uprzedniego kontaktu z lekarzem. 'Zazwyczaj będą się spotykać, jeśli zapytasz', mówi ostatni.

Powiedz swoim terapeutom lub psychiatrom, jeśli uważasz, że twój ukochany nie przyjmuje lekarstw zgodnie z zaleceniami. Niektórzy ludzie nie pozwolą lekarzom rozmawiać z innymi osobami o ich sprawie. Ale nadal możesz się skontaktować, aby poinformować lekarza o swoich obawach. Powinieneś otrzymać odpowiedź, że otrzymałeś wiadomość i możesz ją obserwować, aby zobaczyć, co się wydarzy.

Pomóż im obsługiwać efekty uboczne

Niezależnie od tego, czy problem jest trądzik, zwiększenie masy ciała, czy coś innego, zachęć ich do porozmawiania z lekarzem.

Usuń zagrożenia

Czy zauważyłeś oznaki manii, takie jak szybkie rozmowy, ryzykowne zachowanie, bardzo mało lub nie ma snu i dużo energii? Wtedy musisz zabrać klucze do samochodu, pieniądze, karty kredytowe i alkohol lub nielegalne leki. Jeśli są w domu pistolety lub inna broń, upewnij się, że nie są one dostępne dla Twojego przyjaciela lub ukochani i rozważ usunięcie ich z domu, aby zapewnić im bezpieczniejsze miejsce.

Zrób to spokojnie. 'Nie konfrontuj nigdy' mówi jim klein, emerytowany nauczyciel angielskiego college'u w nowym jerseyie, u którego występuje choroba afektywna dwubiegunowa.

Musisz również zrobić to samo, jeśli stanie się poważnie przygnębiony, szczególnie jeśli w przeszłości lub ktoś z rodziny próbował samobójstwa.

Poproś o zdrowie psychiczne

Jeśli masz nawet lekką obawę, że ukochana osoba może spróbować samobójstwo lub zranić innych, zadzwoń pod numer 911. możesz poprosić policję o 'kontrolę stanu zdrowia psychicznego'.

Zebranie dowodów na ich maniakalne zachowanie dla policji. Może być potrzebna, jeśli wydają się normalne, gdy przyjdą, mówi żona jim, zorida mohammed, pracownik socjalny w społecznościowego ośrodka zdrowia psychicznego. 'Znajdź drogę, aby zapewnić im bezpieczeństwo podczas oczekiwania na leczenie', mówi.

Jeśli twoja bliska jest drogą przyjaciółką, dorosłym dzieckiem lub starszym rodzicem mieszkającym oddzielnie, zorganizuj procedurę zameldowania i poproś o zestaw kluczy, jeśli kiedykolwiek próbowali popełnić samobójstwo, mówi miklowitz.

Bądź kochany

Dusty sklar, pisarz w Fort Lee, NJ, uczestniczył w sesjach terapii z dorosłym synem Joeyem, który miał zaburzenie dwubiegunowe. 'Wiedziałem, że nie jest odpowiedzialny za to, co się z nim dzieje i starał się być bardzo pomocny', mówi. 'W ogóle się nie zgubiłem', mówi.

Niektórzy nazwali ją 'enablerem' - mówi sklar. 'Zerwałem te przyjaźnie'.

Nadal chcesz mieć zdrowe granice. Masz własne życie, a nie możesz pozwolić, by twoja bliskość wchłonęła całą uwagę.

Więc możesz porozmawiać z doradcą i dołączyć do grupy wsparcia. I upewnij się, że nadal robisz rzeczy, które kochasz. Kiedy dbasz o siebie, będziesz w stanie lepiej przygotować się do pomocy swojemu kogoś, kiedy będzie to potrzebne.