Zaburzenie dwubiegunowe u dzieci i nastolatków - co się dzieje

Często pierwsze objawy choroby afektywnej dwubiegunowej to ciężka nastroja, nieszczęście lub inne objawy depresji. Często u dzieci z zaburzeniem dwubiegunowym rozpoznaje się najpierw tylko depresję, a później rozpoznaną chorobę dwubiegunową.

Pierwszy epizod manii lub hipomanii może być wywołany stresem lub niektórymi lekami. Lub może wystąpić bez wyraźnej przyczyny.

Dzieci z zaburzeniem dwubiegunowym mogą:

 • Miejcie kłopoty z nadejściem w godzinach porannych, ale później w ciągu dnia intensywna energia.
 • Uczęśnij się często do szkoły lub porozmawiaj o ucieczce z domu.
 • Zostań w izolacji społecznej i nadmiernie wrażliwej na wszelkiego rodzaju odrzucenie lub krytykę.
 • Zachowuj się nieodpowiedzialnie, ryzykuj, a nie myśleć o konsekwencjach lub mieć problemy z prowadzeniem i utrzymaniem przyjaciół.

Małe dzieci

Oprócz objawów maniakalnych, dzieci mogą mieć ciężkie, przypominające napadowe drżenie z temperamentu, gdy powiedziano im 'nie'. Dziecko z chorobą dwubiegunową może kopać, gryźć, uderzać i robić nienawistne komentarze, w tym groźby i przekleństwa. Podczas złości, które mogą trwać przez wiele godzin, dziecko może zniszczyć mienie lub stać się coraz bardziej gwałtowne.

Małe dzieci z zaburzeniami dwubiegunowymi mogą mieć bardziej skrajne emocje lub radosne nastroje niż większość dzieci.

Nastolatki

Manicystyczne zachowanie nastolatków z zaburzeniem dwubiegunowym może powodować takie problemy, jak:

 • Zawieszenie ze szkoły.
 • aresztowanie w wyniku walki lub narkotyków.
 • Niechciana ciąża.
 • zakażenie przenoszone drogą płciową (STI) z powodu niebezpiecznych zachowań seksualnych.

W epizodach depresyjnych nastolatek może źle się uczęszczać do szkoły i może przestać brać udział w zajęciach, które lubi w przeszłości, na przykład w drużynie sportowej.

Uważaj na znaki ostrzegawcze o samobójstwie, które mogą obejmować pośledzenie śmierci lub samobójstwa lub niedawne rozerwanie związku.

Nadużywanie substancji jest powszechne. Lekarz dziecka może zalecić ocenę zarówno nadużywania substancji, jak i choroby afektywnej dwubiegunowej, jeśli dziecko wydaje się cierpieć na którykolwiek z stanów.

Traktowanie innych warunków

Czasami leczenie innych stanów może pogorszyć zaburzenia dwubiegunowe dziecka, na przykład:

 • Leczenie depresji za pomocą leków przeciwdepresyjnych może powodować maniakalny epizod lub pogorszyć sprawność.
 • Leczenie zaburzeń nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) za pomocą środków pobudzających może powodować poważne manią, depresję, a nawet psychozę (utrata kontaktu z rzeczywistością).
 • Leczenie kortykosteroidami w stanach takich jak astma może również powodować epizod manii lub depresji.

Lekarstwa, które nasilają objawy afektywne dwubiegunowe, mogą wymagać zatrzymania lub zmiany na inną dawkę lub lek. Czasami dodatkowa medycyna (np. Stabilizator nastrojów) może rozwiązać problem. Ale każde dziecko reaguje inaczej na leki. I może to potrwać kilka razy, zanim lekarz zdecyduje się na skuteczne leki, dawkowanie lub kombinację leków na warunki Twojego dziecka.