Seks po ciąży: radzenie sobie ze zmęczeniem, bólem i innymi

Po urodzeniu dziecka i trudnych wyzwań związanych z ciążą, wiele par oczekuje normalnego życia seksualnego. Niestety te oczekiwania mogą być nie realistyczne - przynajmniej nie natychmiast. Po urodzeniu dziecka jeden partner może po prostu nie chce uprawiać seksu. Możliwe przyczyny - niektóre fizyczne, psychologiczne - są liczne.

Zmęczenie jest jednym. Okres opieki nad noworodkiem - zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko - może być najbardziej męczącym i trudnym etapem w życiu małżonków. Dla wielu nowych rodziców, fantazje o seksie są zastępowane przez fantazje o snu.

Kobieta może być świadoma swojego kształtu, a jeśli miała cesarskie cięcie, może doświadczać dodatkowego dyskomfortu lub poczuć się nieatrakcyjnie.

Obaj partnerzy mogą mieć problemy z dostosowaniem się do swoich nowych ról jako rodziców. Nowa matka może mieć depresję po porodzie (w takim przypadku powinna skonsultować się z lekarzem).

Kobieta karmiąca piersią może poczuć, że jej ciało 'należy do dziecka'. Ojciec z kolei może być zazdrosny o czas i uwagę, że jego żona poświęca nowemu dziecku.

Pewność może być taka sama jak przed porodem, poród może zostawić bolesność lub posiniaczanie, a para może się obawiać, że seks zrani lub spowoduje krzywdę.

Ponadto jeden lub obaj partnerzy mogą się ostrożnie rozpocząć nową ciążę, zwłaszcza jeśli dostawa dziecka była traumatyczna.

Z drugiej strony, niektóre kobiety stwierdzają, że w tym czasie mają bardzo silne pragnienia seksualne.

Co jest normalne?

Istnieje szeroka definicja tego, co stanowi normalny okres czasu przed wznowieniem seksualności. Ostatnie badanie opublikowane w dzienniku o praktyce rodzinnej spowodowało, że mniej niż 20\% uczestniczących par wznowiło aktywność seksualną w pierwszym miesiącu po porodzie. Ponad czterdziestu miesięcy po narodzinach wznowiono stosunki, średni czas przed wznowieniem stosunku płci wynosiła siedem tygodni.

Większość świadczeniodawców sugeruje, aby poczekać około czterech do sześciu tygodni przed wznowieniem stosunku, aby umożliwić kobiecie uzdrowienie ciała. Macica i pochwa muszą powrócić do rozmiaru przed ciążą, co zwykle występuje szybciej podczas karmienia piersią Kobiety.

Są zbyt zdrowe powody, dla których nie uprawia się seksu. 'Największe ryzyko seksualności poporodowej, szczególnie zbyt wcześnie, jest zakażeniem' - mówi Robin Weiss, przewodnik ciążowy dotyczący about.com. Krwawienie jest normalne przez okres do sześciu tygodni. Stosunek do rasy po raz pierwszy może powodować krwawienie i nie jest powodem do niepokoju, jeśli krwawienie trwa dłużej niż sześć tygodni, najlepiej byłoby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Stosunek płciowy po urodzeniu dziecka może być dość bolesny. Jeśli kobieta miała episiotomię lub liszenie, może być dyskomfort przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po ściegach uzdrowił.

Wskazówki dotyczące ponownego napełniania

Powoli wznawia swoje życie seksualne, być może z przytulaniem się i pieszczoty, seksem oralnym lub wzajemnym masturbacją, ale nie z penetracją. Wiele par czeka na dobre po zalecanym czasie, aby wznowić seks.

Trzymaj środek smarny, ponieważ zmniejszenie estrogenu po urodzeniu dziecka może zmniejszyć smarowanie pochwy.

Eksperyment. Pozycji między bokami lub kobiet na wierzchołku pozwalają na większą kontrolę penetracji i zmniejszają nacisk na części ciała, które mogą uleczyć. Jeśli bolesność utrzymuje się, możesz poprosić lekarza o przepisanie kremu estrogenowego w celu zmniejszenia bólu i łagodności.

Nie spodziewaj się orgazmu po raz pierwszy po seksie po porodzie. Niektóre kobiety nie mają orgazmów tygodni po porodzie, nawet jeśli były wysoce orgazmiczne przed.

Regularnie spróbuj spędzić trochę czasu z partnerem regularnie, nawet jeśli przez 15 minut za jednym razem.

Komunikacja. Jeśli którykolwiek z nas czuje się dziwnie, przestraszony lub bolący, powiedz swojemu partnerowi. Zachowaj poczucie humoru i nie oczekuj zbyt wiele - zawsze jest inny czas.

Pamiętaj, że nawet jeśli karmisz piersią będziesz potrzebować dobrej formy antykoncepcji. Poproś o poradę Twojego dostawcy usług medycznych.

Chociaż większość par uważa, że ​​jest to wymagający czas, ostatecznie są one również bardzo satysfakcjonujące. Zachowaj swoje oczekiwania w realności i może to być czas ponownej intymności i przyjemności.