Spać samotnie w podwójnym łóżku

Ach, gdyby spanie było tak romantyczne jak w naszych snach. Ale to senna noc - nie senna aż do 2 nad ranem i chrapie jak niedźwiedź, kiedy robi się uderzył w łóżko, jest spokojną snem, w górę iw dół przez całą noc. Te nawyki prowadzą swoich kolegów do rozproszenia. Przez większość nocy, ktoś przeniósł się do następnego pokoju, żeby spać spokojnie. Jest to zły ruch? Czy śpi z boku, czy też pomaga związek?

idylliczny wizerunek pary śpiącego jak łyżki, nocą po nocy jest rzeczą mitową, mówi george H. williams, phD, psycholog atlanta i terapeuta małżeństwa. 'To się rzadko zdarzało.' Wzorce snu różnią się znacznie od prawie każdej pary, jaką kiedykolwiek widziałem. Nawet jeśli 'poświęcają się wzajemnie ... mogą potrzebować spać poza siebie'

Okazuje się, że wiele par rozbrzmiewa. Badanie przeprowadzone w ramach krajowego badania dotyczącego snu w 2005 r. Wykazało, że 31\% par zmienia swoje nawyki związane ze snem ze względu na problemy ze snem:

  • 23\% spać w osobnych łóżkach, sypialniach lub kogoś na kanapie.
  • 8\% zmienia harmonogramy snu.
  • 7\% nosić zatyczki do uszu lub maskę snu, aby mieć dobrą noc.
38\% respondentów stwierdziło, że zaburzenia snu partnera spowodowały problemy ze stosowaniem ich związku, a 27\% stwierdziło, że ich intymny związek ma wpływ na senność, a inne ciekawe gadżety: 34\% kobiet twierdzi, że potrzebuje ośmiu godzin lub więcej Snu, w porównaniu z 18\% mężczyzn.

mit senny

'Wcale nie ma nic złego w rozproszeniu', mówi williams - 'ale to jest sprzeczne z mitem każdego, że powinniśmy wszyscy spać, przytuleni razem - to jest nasza idealna wizja. A większość ludzi chce wrócić do tego ideału. '

'Sen chodzi o spanie', mówi louanne cole weston, phD, terapeuta seksualny i autor płyt z informacjami dotyczącymi płci w WHTT 'Jeśli nie będziesz już spać obok swojego partnera, nie zamierzasz Bądź szczęśliwy, przyjemny lub łatwo się dogadać. A jeśli jest niechęć, ponieważ ktoś nie ma wystarczająco dużo snu, nie ma być intymnością seksualną '.

Bez względu na problem - chrapanie, nocna sowa lub niespokojny sen - lepiej jest to uznać, a potem coś z tym zrobić, weston mówi WHTT 'jeśli zbliżają się do ilości seksu Że każdy chce - i muszą spać w osobnych pomieszczeniach - wtedy są w porządku. Przecież wiele par nie kręci się i nie uprawia seksu, są o wiele bardziej świadomi swoich negocjacji dotyczących seksu. A jeśli ktoś śpi w korytarzu, to nie jest wielka rzecz do powiedzenia 'niech się głupi, zanim spać.' '

Spanie może być dobre dla związku, mówi. 'To wcale nie oznacza końca związku, może to być początek, jeśli jedna osoba jest pozbawiona snu, zaczynają odczuwać większe zainteresowanie seksem, jeśli kiedykolwiek spałeś obok osoby Kogoś chrapiącego, musisz nocować kilka razy budząc się. To nie tworzy dobrej woli w związku '.

Pozostawanie w pobliżu, gdy jesteś rozłączony

Wszystkie pary rozpaczają czasami, mówi michele weiner-davis, MSW, małżeństwo i terapeutka rodzinna w stanie Illinois. 'Ludzie mogą się zażenować, aby o tym mówić, ale to szaleje'.

Wpływ na ich relacje, wyjaśnia, zależy od znaczenia, jakie nadają im - i jak to robią. 'Jeśli przez cały czas będą spać, może powodować problemy. Jeśli jedna osoba uważa, że ​​nie jest tak, jak małżeństwo powinno być, to problem ', mówi weiner-davis, autor małżeństwa seksualnie głodzonego .

'dopóki pary nadal łączą się fizycznie, spanie może być OK', mówi WHTT. 'Ale kiedy ludzie przestają się dotykać regularnie - gdy przestaną fizycznie intrygować, przestań się przytulać, przestań się śmiać ze swoich żartów, przestań spędzać czas razem - co naraża ich na ryzyko niewierności i rozwodu. Wiele par mówi, że czują się jak brat i siostra, podobnie jak współlokatorzy. To 'duży znak niebezpieczeństwa'.

Odpoczynek wymaga świadomego wysiłku, aby ogień płonął. 'Jeśli śpisz w osobnych łóżkach, musisz podjąć wysiłek, aby utrzymać emocjonalną i fizyczną intymność' - mówi weiner-davis, którego prywatna praktyka nazywana jest centrum rozbicia rozwodów 'jeśli jedna osoba potrzymuje lub gra w gry, to Jeśli ktoś interpretuje śpiące jako opuszczenie, ostateczne odrzucenie, a druga osoba dorastała w rodzinie, w której spoczywali jego rodzice i nie widzieli tego jako problemu - będą problemy. '

Kompromis jest krytyczny, wyjaśnia. 'Zdrowe małżeństwo opiera się na wzajemnej opiece, czasami nocna sowa musi pójść spać z wczesnym ptakiem - oglądać telewizję, bądź romantyczna, jeśli zasnę, a on nadal musi wstać, to jest OK. Dopóki ukazuje się intymność, ich związek może być OK. '

Jeśli chodzi o chrapanie, zazwyczaj jest to odpowiedź na noc. 'Mogą zaczynać się w tym samym łóżku, ale w trakcie wieczoru ktoś przemieszcza się do sypialni dla gości', sugeruje weiner-davis. 'Istnieje wiele społecznej akceptacji na ten temat. Ludzie żartują o tym społecznie, że jak spanie obok niedźwiedzia - musisz przenieść się do innego pokoju. To nie musi być problemem, dopóki podejmą świadomy wysiłek, aby utrzymać ich związek '.

Maskowanie problemów małżeńskich?

Czasami jednak problem polegający na chrapaniu jest wygodnym pretekstem do wyjścia z sypialni. 'To nie zawsze tak proste, jak odchylenie przegrody lub różnice w wzorach okołodobowych', mówi david schnarch, MD, psycholog colorado, certyfikowany terapeuta seksualny od ponad 30 lat i autor pasji małżeństwa: seks, miłość, I intymność w zaangażowanych relacjach .

'chodzi o to, czy para zwraca uwagę na to, co się dzieje w związku', mówi schnarch WHTT 'prawda jest, dla wielu ludzi, mając dobry powód, aby spać osobno - jak chrapanie - - pozwala im ignorować to, czego nie chcą zwracać uwagi. To nie strata dla nich, aby spać oddzielnie. Płeć może być tak mierna, że ​​spanie nie jest stratą. To nie może być problemem seksualnym per se - ale para została tak emocjonalnie wyobcowana, że ​​chrapanie jest biletem '.

Zbyt często, schnarch mówi WHTT, 'ludzie źle rozumieją normalne, zdrowe - ale trudne - procesy emocjonalnie zaangażowanych relacji'.

Jedna wspólna kwestia: w pewnym momencie w jakimkolwiek związku jeden lub obaj partnerzy będą musieli ustalić ich indywidualność - ich odrębność od parytetu, wyjaśnia. 'Każda osoba poczuje tę potrzebę w innym punkcie, może to nastąpić przez trzy tygodnie, trzy lata lub 15 lat w ich związku. Jest to nieuchronna droga normalnego zdrowego małżeństwa. Ale to w tych czasach, że seks i intymność nie są na najwyższym poziomie, to jest, gdy pary zaczynają myśleć o spaniu osobno. To nie to, że coś naprawdę poszło nie tak, ale para często nie rozumie, co się dzieje '.

Jeśli dwaj partnerzy są szczerzy ze sobą - iz własnymi uczuciami - przemieszczanie się może być konstruktywnym ruchem - dodaje. 'Znam kilka kobiet, które przeniosły się do innego pokoju, z tego stanowiska, potrafią pracować nad kwestiami w związku, nie jest to separacja. To często zajmuje nowe miejsce w relacjach, często bardzo często pracuje, aby wrócić do jednej sypialni - to nie zawsze początek końca - jeśli jesteś szczery co do tego, co robisz ' P>

Prawda o chrapaniu

To prawda - gdy para się rusza, kiedy zdecydujesz, że czas, aby zobaczyć terapeutę, jest to sygnał kłopotów w związku, mówi pieprz schwartz, phD, profesor socjologii, psychiatrii, I medycyny behawioralnej na uniwersytecie w Waszyngtonie, a także w radzie doradczej ds. Zdrowia w WHTT.

'To' albo ten, kto ćwiczy jakiegoś potęgę, albo jest wyrazem gniewu, którego nie znają - czy to dotyczy kwestii seksualności, z którymi się do czynienia '- mówi WHTT. 'Kiedy para zmartwiona porusza się, jest to zarówno symboliczne, jak i rzeczywiste dowody na problemy, które trzeba rozwiązać'.

Ale jeśli chodzi o chrapanie, to 'inna sprawa', mówi Schwartz. 'Jeśli kiedykolwiek spotkałeś kogoś poważnego bezdechu podczas snu, który dosłownie walczy z oknami - czy ktoś, kto jest lekkim senem, Przez całą noc - co jest niezwykle destrukcyjne dla snu drugiego człowieka. Kiedyś przeprowadzałem wywiady z wieloma parami z problemami chrapania, a te są bardzo realnymi problemami. '

sedno problemu: 'spójrzmy na prawdziwy silnik tutaj, co powoduje problem, czy to jest problem medyczny czy senny czy coś więcej', radzi 'niech też Spójrz na relacje - czy przytulasz się, czy kochasz, czy masz szczęśliwy związek? Jeśli tak, jeśli tak, to kwestia snu i chrapania jest właśnie taka. Jeśli spanie poza siebie odzwierciedla inne kwestie w związku, Musimy spojrzeć na całość obrazu '.