Reumatoidalne zapalenie stawów: jak radzić sobie ze zmęczeniem

Gdy reumatoidalne zapalenie stawów opuszcza odczuwalne odwodnienie, zresetuj poziom energii odpowiednim ruchem. Ćwiczenia, zdrowa żywność i dobre nawyki snu to tajna broń w walce z zmęczeniem.

Przesuń mięśnie

Może to wydawać się intuicyjne, ale regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci w walce z wyjątkowo zmęczonym. To sprawia, że ​​mięśnie silniejsze, które pobiera niektóre z odkształcenia uszkodzonych stawów. Zwiększa przepływ krwi do mózgu, co czyni Cię bardziej czujnym. A kiedy jesteś aktywny w ciągu dnia, może Ci pomóc lepiej spać również w nocy, dzięki czemu twoje ciało może się naładować.

Jean Foster, która przez 14 lat miała RA, nauczyła się tej lekcji, codziennie ćwiczy każdy rodzaj ćwiczeń. 'Cudę o moje poziomy energetyczne, bo lepiej spać i mniej stresu', mówi. 'Jeśli jestem zmęczona lub sztywna, siedząc w tym samym miejscu, pogarsza się'.

Spacerowanie, jazda na rowerze i pływanie to działania, które wpakują się w serce, ale są łatwe w stawach. W jednym badaniu z uniwersytetu w Kalifornii, san francisco, osoby z RA, które nosiły krokomierze i śledziły, ile kroków zabierały każdego dnia mniej zmęczenia niż ci, którzy tego nie zrobili.

Foster stara się być mądry o innych treningach, które robi. 'Jeśli biegnę, idę na szlaki, aby moje stawy miały łagodniejszy wpływ', mówi 32-letnia rezydentka Boulder w stanie Kolorado 'jeśli joga i niektóre zęby boli mnie, zmodyfikuj moje postawy'.

Zrób przerwy w razie potrzeby

Jeśli wykonujesz zbyt dużo ćwiczeń lub robi to zbyt intensywnie, czasami może się odwrócić. To może zostawić cię bardziej zmęczony niż kiedy zacząłeś. A jeśli jesteś w środku wybuchu RA, nawet normalne czynności mogą być za dużo dla organizmu.

'Mam ogromne zalety tego, co nazwałbym zdrowym rozsądkiem', mówi susan goodman, MD, profesor medycyny klinicznej w Weill Cornell Medical School. 'Jeśli wyczerpałeś się po prostu robieniu domu, poproś kogoś, kto pomoże. Jeśli poczujesz się naprawdę zaniedbany, zrób drzemkę lub dzień wolny od pracy '.

Możesz także używać urządzeń ułatwiających poruszanie się, takich jak chodząca laska czy klamra, które zmniejszają stres i ułatwiają poczucie, że są mniej zużyte.

lepiej spać

Brzmi to trochę bez myślenia, ale może masz zmęczenie, ponieważ nie będziesz dobrze spać, nawet jedna noc rzucania i obracania może wpłynąć na to, jak czujesz się w ciągu dnia '. Jest trudniej u pacjentów Z RA do stracenia snu niż dla innych ', mówi Goodman.

Mówi się Goodman, jeśli ból sprawi, że obudzisz się, a twój pokój będzie ciemny i chłodny, a nie patrząc na telefon komórkowy lub oglądając telewizję w łóżku. , Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy istnieją lepsze sposoby leczenia objawów.

Podnieś swoje duchy

RA i niektóre leki, które go leczą, zwiększają ryzyko wystąpienia depresji, co może sprawić, że czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle.

Terapeuta może pomóc Ci w zarządzaniu emocjonalnym zdrowiem. Psychiatra może przepisywać leki przeciwdepresyjne, jeśli uzna to za właściwe.

Goodman zaleca także dołączenie do grupy wsparcia, aby porozmawiać z innymi, którzy mają reumatoidalne zapalenie stawów. 'Mogą sprawić, że poczujesz się mniej odizolowany, jeśli masz trudny czas', mówi, i pomaga znaleźć różne sposoby podejścia do wyzwań, które towarzyszą RA.

Sprawdź leki

Zapytaj swojego lekarza, jeśli którykolwiek z leków, które podajesz, może odgrywać rolę w zmęczeniach. Leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIds), leki przeciwhistaminowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRis) mogą powodować senność.

Pamiętaj też, że RA jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że ​​organizm ten chroni system immunologiczny, chroni organizm przed zarazkami, pracuje nadgodziny. To może sprawić, że czujesz się wyczerpany, prawie jak ty 'stale walcząc z grypą leki, które zatrzymują układ odpornościowy przed tak ciężkim wysiłkiem mogą pomóc Ci poczuć się lepiej i zwiększyć poziom energii.

Wybierz zdrową żywność

Zjedz zbilansowane posiłki, które mają mnóstwo owoców, warzyw i chudego białka. To daje ci stały strumień energii przez cały dzień.

Unikaj żywności, która ma dużo tłuszczu i cukru, a także zajmuje się rozmiarami porcji. Kiedy wkładasz kilogramy, możesz poczuć się osłabiony, a objawy RA mogą się pogorszyć.

Znajdź przyczynę główną

Twój poziom energii zależy od wielu rzeczy, gdy masz RA. Niektóre są bezpośrednio związane z twoją chorobą, ale niektóre nie. 'Myślę, że główną strategią w zarządzaniu zmęczeniem jest spróbowanie wyjaśnić, co powoduje to' - mówi Goodman. 'Ty i Twój lekarz mogą odpowiedzieć na to pytanie ze swojego źródła'.

Odkąd została zdiagnozowana, opiekun mówi, że lepiej się uczy, co sprawia, że ​​jej objawy RA są lepsze lub gorsze. 'Za każdym razem, gdy mam rozkwit, myślę o tym, co zrobiłem inaczej w ciągu ostatnich kilku dni ,' ona mówi. 'Wykształcenie się o mojej kondycji i zrozumienie tego, jak wpływa na moje ciało, pomogło utrzymać poziom energii'.