Reumatoidalne zapalenie stawów: porady dotyczące szczęśliwego domu i życia rodzinnego

W większości dni, deb constien z sun preriowych, WI, pozostaje na szczycie jej prac domowych. Przygotowuje posiłki, czyści i robi pranie. Ale kiedy pojawia się jej reumatoidalne zapalenie stawów (RA), nadszedł czas, aby wezwać jakieś wsparcie, jej mąż i 17-letni syn zaszokują.

'Przez lata nasze rodziny nauczyły się, jak pracować wokół mojego RA', mówi Constien.

Ból i sztywność stawów, która jest związana z tą chorobą, nie musi kosztować życia w domu.

'klucz ma otwartą komunikację z rodziną', mówi ashira blazer, MD, reumatolog w centrum medycznym NYU langone. 'Powinieneś być w stanie wyrazić swoje potrzeby i pracować razem jako zespół'.

Jak się zaczniesz? Spróbuj użyć tych wskazówek.

poproś o pomoc. 'jeśli doświadczasz wybuchu, ważne jest, aby odpocząć' - mówi Blazer. Nie próbuj przezwyciężyć bólu, poprosić o wsparcie i delegować prace domowe w miarę możliwości.

Na przykład możesz poprosić swojego syna o pranie, lub swojego męża, aby opiekował się dzieckiem.

'na początku trudno było mi prosić i zaakceptować pomoc od innych' - mówi Constien. 'Chciałem robić wszystko sam'.

Kiedy dostała zabieg chirurgii nadgarstka na raka, członkowie jej kościoła chcieli przynieść posiłki. 'Mój instynkt miał powiedzieć:' nie, dziękuję '- mówi - ale zdałem sobie sprawę, że nie byłam w porządku, a nasi przyjaciele rzeczywiście chcieli wejść do środka'.

umów się na wizytę lekarską z rodzinną sprawą. Zaprowadź swojego partnera do odwiedzin reumatologa, aby lepiej zrozumieć chorobę.

'Wczesnym razem w naszym związku, miałem mojego męża i teściarza spotkać się z moim lekarzem', mówi Constien. 'Potrafili odpowiedzieć na pytania, które mogłyby mi się nie zadowalać.' Może to stanowić podstawę do rozmowy o Twoich granicach i potrzebach.

Ustal priorytety.

Kiedy czujesz się zmęczony i zestresowany, otwiera drogę do wybuchu. Upewnij się, że masz resztę potrzebujesz. Także poświęcić trochę czasu na relaksujące zajęcia, jak pisanie w gazetach czy pieszo.

Bądź na wprost swoim dzieckiem. Twoje dzieci zauważą twój ból, który może wydawać się przerażający. Porozmawiaj z nimi w sposób, w jaki rozumieją i utwierdzają ich, że wszystko będzie dobrze, tak sugeruje Blazer

'możesz powiedzieć' mama 'po prostu nie czuje się dobrze dzisiaj, ale będzie OK.' '

Constien mówi, że uczciwy i bezpośredni z synem pracował dla swojej rodziny. 'Jeśli poprosiłby mnie, żebym go odebrał, wyjaśnię, że nie jestem w stanie, ale mógłbym przytulić się na kolana', mówi. 'Teraz, w wieku 17 lat, jest ogromnym poparciem. Nigdy nie łusuje się, gdy poproszę go o pomoc. '

Zrób sobie trochę luzu. Kiedy boli się, utwórz życie łatwiejsze dla siebie. Może być konieczne serwowanie PB i kolacji lub odradzaj pracę domową przez kilka dni. Zrób zlecenie niektórych zadań: zamów pizza na kolację, lub Zorganizować sklep spożywczy.

Planuj prace domowe w mądrze. Dokonaj kilku zmian i przygotuj się z wyprzedzeniem, aby pomóc wszystkim biegnąć gładko, mówi Blazer. Rozważ te poprawki:

  • Zrób to dobrze. Jeśli twoje stawów czuje się sztywno rano, przygotuj pudełka na lunch i wyreżyseruj stroje szkolne wieczorem wcześniej.
  • Zamrażamy zamrażarkę. 'Podwójne przepisy, takie jak robienie dwóch kotew mięsnych na raz', mówi Constien. 'W ten sposób mogę zamrozić ekstra w tamtych dniach, które mam rozbłysku i nie mogę gotować obiadu'.
  • Użyj środków wspomagających zapalenie stawów. Istnieje wiele narzędzi domowych, które mogą pomóc podczas stawów są bolesne i sztywne, takie jak ergonomiczne otwory do jar i naczynia kuchenne. 'Możesz poprosić swojego reumatologa lub fizykoterapeuta o sugestie', mówi blazer.
  • Stań się sobą. Ponieważ RA może prowadzić do zmęczenia, nie staraj się robić zbyt wiele na raz.Należy uporządkować, zamiast przemywać cały dom przez cały dzień, skupić się na czyszczeniu jednego pokoju każdego dnia.

Ustal czas dla swojego partnera. Mówi Blazer, mimo że życie jest gorączkowe, ważne jest znalezienie sposobów łączenia się i doceniać siebie nawzajem, może pomóc Ci pozostać na tej samej stronie, gdy trzeba radzić sobie z ciężkimi lub męczącymi scenariuszami.