Czego można się spodziewać podczas wizyty w biurze reumatologa

Jeśli po raz pierwszy pojawi się reumatolog, jesteś na właściwej drodze. Badania pokazują, że wcześniej pacjent jest leczony za pomocą reumatoidalnego zapalenia stawów, tym bardziej, że czujesz się lepiej wcześniej i pozostań aktywnym Dłużej.

Rheumatolodzy mają specjalne szkolenie, aby przygotować dla Ciebie plan leczenia. Twoja pierwsza wizyta będzie częścią rozmowy, egzamin częściowy. Twoja wizyta może trwać godzinę lub dłużej, ale będzie to warte czasu. Ponieważ RA jest długotrwałą chorobą, często będziesz go lekarzem.

Odrabiaj pracę domową

Reumatolodzy są jak detektywi szukający wskazówek, aby złagodzić ból i leczyć stan pacjenta. Dać lekarzowi nowy lekarz:

Utwórz linię czasu. Wróć tak daleko, jak możesz sobie przypomnieć. Opisuj swoje symptomy i jak zmienili się w czasie.

Zrób kilka badań rodzinnych. Jakiego rodzaju problemy występują w rodzinie? Dowiedz się, co możesz zrobić o zdrowiu dziadków, rodziców i braci i sióstr.

Brown bag to. Twój reumatolog potrzebuje listy zaleceń dotyczących RA i innych problemów zdrowotnych; Leki bez recepty, takie jak aspiryna, kremy do odtłuszczania i inne leki przeciwbólowe; Witaminy, zioła i suplementy. Aby ułatwić, wrzucić leki do worka i zabrać ze sobą.

Poproś innych lekarzy o kopie twoich zapisów i wszystkich wyników testów lub promieni rentgenowskich i zabierz je ze sobą.

Poproś, powiedz

Ważne jest, aby być szczerym i otwartym z reumatologiem od pierwszego spotkania. Być gotowym zapytać i odpowiedzieć na pytania. Powiedz swojemu lekarzowi, jak się czujesz i co robisz, dbając o siebie.

Jednym z pierwszych pytań, które pyta lekarz, jest 'co cię tu przynosi?' To jest Twoja szansa, aby mu powiedzieć, jak RA wpływa na Twoje życie.

Następnie przygotuj się do odpowiedzi na wiele pytań, np .:

 • Jakie są Twoje objawy?
 • Jak często masz objawy? (Cały czas, codziennie, co tydzień, co jakiś czas?)
 • Co sprawia, że ​​czujesz się lepiej? (Ćwiczenia, odpoczynek, medycyna?)
 • Co sprawia, że ​​czujesz się gorzej? (Brak aktywności, brak snu, stres, jedzenie pewnego rodzaju żywności?)
 • Jakie czynności powodują ból? (Chodzenie, zgięcie, dotykanie, siedzenie zbyt długo?)
 • Gdzie na ciele jest ból?
 • Jak źle jest ból?
 • Które słowa najlepiej opisują twój ból? (Nudne, ostre, stabbing, pulsujący, palący, bolący, skurcze, promieniujące?)
 • Jak ból czujesz? (Zmęczony, zdenerwowany, chory?)
 • Czy cię nie robicie rzeczy, które lubisz (ogrodnictwo, zakupy, dbanie o dzieci, uprawianie seksu?)
 • Czy istnieją inne objawy niż bóle stawów, mięśni lub kości, które wydają się być powiązane? (Wysypka, swędzenie, suchość w ustach lub oczach, gorączka, infekcje?)

Niektóre pytania nie mogą dotyczyć reumatoidalnego zapalenia stawów, ale lekarz ma dobry powód, aby ich zapytać. Powiedz mu, czy chcesz wiedzieć, dlaczego lub jeśli czujesz się nieswojo.

Egzamin fizyczny

Zmienisz się w suknię medyczną, aby lekarz mógł sprawdzić cię od stóp do głów, w tym oczu, ust i skóry. On będzie szukać objawów zapalnych, takich jak obrzęk, ciepło, zaczerwienienie, guzki (wzrost pod skórą), wysypki, weź swój tętno i słuchaj serca, płuc i jelit.

Następnie lekarz będzie naciskał na stawów, aby zobaczyć, czy są one bólu, on poprosi Cię o zgięcie, zgięcie i rozciąganie stawów i mięśni. Reumatolog porównuje stawy z jednej strony ciała do drugiego, ponieważ RA często dotyka obu stron. Ta część egzaminu może powodować ból, ale ważne jest, aby lekarz zauważył, że się poruszasz. Porozmawiaj, jeśli to boli.

Może on używać igły do ​​pobierania krwi lub płynów stawowych podczas przebywania w biurze lub przesłania do laboratorium na te testy. Wyniki mogą wykazywać oznaki infekcji, zapalenia lub innych problemów. Zdjęcia rentgenowskie, MRI i ultrasonografy dają lekarzowi obraz uszkodzenia stawów.

Co dalej?

Pomiędzy tym, co podzieliliście się z RA, historią medyczną, egzaminem i wynikami testu, reumatolog będzie miał wystarczającą ilość informacji, aby zdecydować się na kolejne kroki.

Możesz zacząć od narkotyku zwanego metotreksatem. Lekarz może zalecić przyjmowanie bez recepty leków, takich jak aspiryna, ibuprofen lub naproksen. Może przepisać kortykosteroidy o małej dawce.

Jeśli Twoje RA jest dalej, możesz potrzebować silniejszych leków nazywanych modyfikatorami odpowiedzi biologicznej. Z upływem czasu ty i twój reumatolog znajdzie odpowiednią mieszankę dla ciebie.

Ćwiczenia i kontrola wagi będą częścią planu leczenia. Musisz poruszyć staw, aby ich nie sztywno i wzmocnić mięśnie wokół nich. Jeśli masz nadwagę, rzuć dodatkowe kilogramy, aby zlikwidować stres i złagodzić ból.

Twój reumatolog może polecić terapię fizyczną lub terapię zajęciową. Fizycy terapeuci mogą ćwiczyć, aby pomóc Ci poruszać stawami i uczynić je silniejszymi. Terapeuci zajęciowy mogą nauczyć się, jak zmniejszyć obciążenie stawów podczas codziennych czynności.

Przed wyjazdem z biura

Zadaj pytania dotyczące wizyty i zalecanych metod leczenia. To naturalne, że zastanawiam się nad rzeczami:

 • Jak długo zajmie mi poczucie lepiej?
 • Co mogę zrobić, aby spać przez całą noc?
 • Nie lubię przyjmować leku. Jakie są moje inne opcje?
 • Czy będę musiał podawać leki przeciw RA przez resztę swojego życia?
 • Gdzie można znaleźć zasoby, które pomogą mi dowiedzieć się więcej o życiu z chorobą?
 • Jak mogę znaleźć grupę wsparcia?

Przed zakończeniem tej pierwszej wizyty, twój nowy reumatolog dowie się wiele o Tobie i Twojej RA. A ty będziesz miał nowego, cennego partnera w swojej opiece zdrowotnej.