Juvenile idiopathic arthritis - inne leczenie

Inne leczenie młodego idiopatycznego zapalenia stawów (JIA) obejmuje leczenie fizyczne i terapię zajęciową, zdrowe odżywianie, leczenie bólu i niektóre terapie uzupełniające.

Terapia fizyczna i zawodowa

Terapia fizyczna będzie ważną częścią leczenia, jeśli Twoje dziecko ma ciężką JIA. Fizykoterapeuta może pomóc w przygotowaniu programu ćwiczeń dla dziecka, zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłych. Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie i powinny być regularnie sprawdzane przez fizykoterapeera. Terapeuta upewni się, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Może zdecydować, czy ćwiczenia powinny być dodawane, upuszczane czy zmieniane.

Terapia zajęciowa pomaga dziecku żyć tak samo jak to możliwe.

W terapii fizycznej lub terapii zajęciowej może być stosowana dowolna z następujących metod:

 • Kondycja fizyczna. To może obejmować ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia z zakresu ruchu, ćwiczenia wytrzymałościowe i rozciągające.
 • Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Mogą pomóc dziecku utrzymać siłę i normalny zakres ruchu.
 • Oszołomienie w nocy. Szynowanie pomoże utrzymać nadgarstek, rękę, kolana i / lub stawów skokowych. Może to zapobiec bólu, rano sztywności i skurczów. Sprężyny robocze mogą wspierać staw i łagodzić ból podczas pisania lub innych zadań ręcznych.
 • Seryjne odlewanie kolan, kostek, nadgarstków, palców i / lub łokci. Jest to tymczasowe prostowanie i odlewanie uszkodzonego stawu. Oddala się wtedy, a dziecko przechodzi przez jakąś fizyczną terapię. A następnie nowy odlew jest stosowany ze złączem rozciągnięty nieco więcej.
 • Podnośniki lub wkładki do butów. Pomagają wyrównać długość nóg dla dzieci, u których jedna noga rozwija się w innym tempie niż u innych. Dla niektórych rodzajów stanów zapalnych w stopach można spróbować użyć wkładek do butów, które przenoszą ciężar na piętę. To bierze ciężar z bolesnej środkowej lub przedniej części stopy.

zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie oznacza jedzenie różnych rodzajów żywności, tak aby Twoje dziecko otrzymywało składniki odżywcze, których potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Dobre odżywianie może również pomóc w walce z skutkami JIA. Twoje dziecko może jeść wszystkie rodzaje żywności, o ile jego tygodniowe spożycie jest zrównoważone i zróżnicowane.

Porozmawiaj z lekarzem o zdrowej żywności u dzieci z JIA, które mogą pomóc w kilku zdrowych żywieniach, takich jak:

 • Witaminy D i wapnia, które mogą pomóc w zapobieganiu utracie masy kostnej, która często jest związana z brakiem aktywności i kortykosteroidami.
 • Witamina C, która jest przeciwutleniaczem, która może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie. To znajduje się w owocach cytrusowych, pomidorach, jagodach, brokułach, kapuście i kapusty brukselskiej.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 w oleju z ryb, które wykazały łagodne zmniejszenie stanu zapalnego u dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Mogą mieć taki sam efekt u dzieci, które mają JIA. Dobrymi źródłami kwasów tłuszczowych omega-3 są ryby z zimnej wody i olej lniany.

Zarządzanie bólem

 • Plan zarządzania bólami może pomóc Ci i Twojemu dziecku kontrolować ból spowodowany przez JIA.
 • Ciepło, zimno lub woda może zmniejszyć skurcze mięśni wokół stawów, co może powodować znaczne problemy z bólem i ruchem.

Terapie medycyny uzupełniającej do zarządzania bólami

 • Masaż służy do promowania relaksu, złagodzenia bólu i przywrócenia prawidłowego ruchu stawów.
 • Można wykorzystać wytyczne do promowania relaksu i walki z bólem.
 • Akupunktura jest łagodnie skuteczna w złagodzeniu bólu u dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Może pomóc zmniejszyć ból u dzieci, które mają JIA, ale to nie zostało udowodnione.