Chirurgia zastępcza łokcia, leczenie, czego się spodziewać

Jeśli choroba, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów lub uszkodzenie ciała, zaszkodzi łokciu, lekarz może zalecić operację wymiany stawu, więc masz mniejszy ból i może się poruszać lepiej.

Podczas wymiany kolana chirurg zastępuje łokieć sztucznym stawem wykonanym z dwóch implantów, które przywiązują się do kości w ramieniu. Metalowy i plastyczny zawias łączy implanty razem.

Procedura jest podobna do zmian stawów biodrowych i kolanowych.

Chcesz lekarza mającego duże doświadczenie. Poproś swojego reumatologa lub innego lekarza o skierowanie. Możesz też porozmawiać z profesjonalnym stowarzyszeniem amerykańskich ramion i chirurgów łokciowych.

Jakie są zagrożenia?

Najczęstsze powikłania to:

  • Infekcja
  • Urazy nerwów i naczyń krwionośnych
  • Reakcja alergiczna na sztuczny staw
  • Złamana kość
  • Sztywność lub niestabilność stawu
  • Odkręcanie lub noszenie części sztucznych
  • Osłabienie lub niepowodzenie w cięgienach ramienia
  • Ból

Istnieje ryzyko ze względu na znieczulenie, takie jak reakcja alergiczna na te leki i problemy z oddychaniem. Jak w przypadku zabiegu chirurgicznego, krwawienie i skrzepy krwi są również możliwe.

Co zrobić przed operacją

Lekarz zapyta o historię choroby. Powiedz im o wszystkich stanach, w tym alergiach.

Należy również poinformować lekarza, jeśli pijesz alkohol i jakie leki przyjmujesz. Ona musi również wiedzieć o jakichkolwiek witaminach, suplementach lub produktach z ziołami, których używasz.

Jeśli palisz, powinieneś zatrzymać się przed zabiegiem.

Czego można oczekiwać

Operacja wymiany kolana zajmuje około 2 godzin. Otrzymasz znieczulenie, więc nie będziesz się 'obudzić', musisz pozostać w szpitalu przez maksymalnie 4 dni.

Po operacji będziesz miał szwy i bandaż na nowym łokciu. Być może będziesz musiał trzymać ramię w szynce, aby utrzymać ją w stabilności podczas jej wyleczenia.

Ponieważ wymiana kolana obejmuje cięcie skóry, ścięgna i kości, po zabiegu będziesz potrzebować silnych leków przeciwbólowych. Będziesz też brać leki przeciwbólowe przez 1-2 tygodnie po wyjściu z szpitala.

Potrzeba czasu, by się przyzwyczaić do nowego łokcia. Na przykład nie udało Ci się podnieść niczego cięższego niż kubek kawy przez 6 tygodni po zabiegu. Dobrym pomysłem jest pomoc z wyprzedzeniem.

Odzyskanie i leczenie fizyczne

Nauczysz się prostych ćwiczeń i innych rodzajów terapii fizycznej, które pomogą Ci wzmocnić ramię i poruszać się lepiej. Wykonasz 'ćwiczenia ruchowe', takie jak wygięcie i prostowanie ramienia.

Wymiana kolana zwykle zmniejsza ból i pomaga łokieć lepiej. Ale nie może sprawić, aby staw był tak dobry, jak przed chorobą lub zranieniem go.

Musisz unikać czynności, które mogą powodować dalsze obrażenia, takie jak uderzenie młotkiem, granie w kontakty i podnoszenie ciężkich ciężarków. Z dobrą troską, nowy łokieć powinien dobrze służyć od wielu lat.