Zespół objawów niespokojnych nóg - objawy

Głównym objawem zespołu niespokojnych nóg (RLS) jest nieodparte pragnienie poruszania się z powodu niewygodnych, a czasami bolesnych odczuć głęboko w części ciała. Uczucia zwykle wpływają na nogi, ale mogą również wpływać na ramiona, tułów lub fantomową kończynę (część kończyny, która została amputowana). Niektórzy opisują zmysły jako bolące, pełzające, czołgające się lub kłujące. Objawy zwykle zaczynają się około 15 minut po tym, jak położysz się spać lub zrelaksować się lub kiedy nie poruszałeś się przez długi czas, na przykład podczas podróży samochodem lub samolotem. Często występujące objawy mogą powodować znaczną utratę snu, zmęczenie i problemy z codziennym funkcjonowaniem.

po tym, jak śpią, większość osób z RLS ma również mimowolne lub drgające ruchy nóg, zwane okresowymi ruchami kończyny. Ruchy te mogą przerywać sen, co zwiększa problemy ze zmęczeniem. Okresowe ruchy kończyn mogą występować również w ciągu dnia, chociaż większość ludzi się rusza, po tym jak ich nogi zaczęły im przeszkadzać. W wyniku tego okresowe ruchy kończyn, które ludzie mają, gdy są nie śpią, mogą nie być zauważalne, tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Zespół niespokojnych nóg i okresowe ruchy kończyn często zakłócają sen partnera w łóżku. Może to powodować zmęczenie zarówno dla osób, jak i może nasilać związek.

Objawy mogą się rozpocząć w okresie niemowlęctwa lub w dowolnym momencie życia. Początkowo objawy mogą być łagodne i występować tylko raz na jakiś czas. Zwykle objawy pogarszają się wraz z wiekiem. Po 50 roku życia, wiele osób z tym stanem ma codzienne objawy i cierpi na znaczną utratę snu. Ciężka bezsenność, zmęczenie, niepokój, depresja i brak aktywności społecznej mogą stać się problemem i powodować spadek jakości życia.

Zespół niespokojnych nóg może rozpocząć się lub pogorszyć w czasie ciąży, szczególnie po 20. tygodniu.