Omówienie tematu łuszczycowego zapalenia stawów

Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów (na przykład 'sor-ee-AT-ik ar-THRY-tus') jest rodzajem zapalenia stawów, które występuje niekiedy u osób z problemami ze skórą zwanymi łuszczycą. Zapalenie stawów powoduje, że stawy są obrzęknięte, przetargne i bolesne.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że system obronny ciała (odpornościowy) atakuje stawy, infekcja lub poważna urazia stawów może powodować zapalenie stawów u osób cierpiących na łuszczycę.

Nie ma konkretnego testu w celu zdiagnozowania łuszczycowego zapalenia stawów. Lekarz może wykonać badanie fizyczne, aby wyszukać obrzęk stawów i zmiany w skórze i paznokcie. Możesz również wykonać testy obrazowe, takie jak promieniowanie rentgenowskie i badania krwi.

Jakie są objawy?

Łuszczycowe zapalenie stawów powoduje obrzęk, sztywność i ból w stawach, jak palce i palce. Mogą wystąpić inne stany. Niektórzy ludzie mogą mieć ból w tylnej części pięty.

Niektórzy ludzie mają problemy z paznokciami i paznokciami. Gwoździe mogą tworzyć wgłębienia, zmieniać kolor i oddzielać się od łóżka paznokci.

Objawy mogą być łagodne lub ciężkie. Ciężkie zapalenie stawów może mieć wpływ na wiele stawów i utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Objawy stawów mogą występować wcześniej, w tym samym czasie lub po wystąpieniu objawów skórnych z łuszczycy. Objawy stawów i skóry mogą pojawić się i z czasem. Objawy stawów zwykle poprawiają się po poprawie objawów skórnych.

Jak się leczy?

Leczenie może pomóc złagodzić objawy i zapobiegać uszkodzeniom stawów. Leczenie obejmuje leki i terapię fizyczną i zawodową.

Zażyj bez recepty lek na ból, taki jak ibuprofen (advil, motrin) lub naproxen (aleve), łagodzący ból. Jeśli objawy łuszczycowej pogarszają się po zażywaniu tych leków, natychmiast wezwij lekarza. W przypadku ciężkiego zapalenia stawów można stosować silniejsze leki w celu zmniejszenia bólu i zapobiegania uszkodzeniom stawów. Obejmują leki przeciwmyskawowe modyfikujące choroby (zwane DMARDS), biologics i leki znane jako inhibitory PDE4. Zastrzyki steroidowe lub pigułki można także podawać w celu złagodzenia bólu stawowego.

Fizykoterapeuta może pomóc w poruszaniu się i pozostaniu aktywnym, budowaniu siły, nauczyć się zarządzania codziennymi zadaniami i zmniejszać ból.

Niektórzy ludzie z ciężkim zapaleniem stawów mogą potrzebować operacji w celu wymiany lub naprawy uszkodzonych stawów.

Co możesz zrobić w domu?

Możesz robić rzeczy w domu, aby chronić stawów i łagodzić ból. Spróbuj użyć następujących wskazówek:

  • Odpoczynku stawów, gdy są obolałe lub przepracowane. Zwróć się do lekarza lub terapeuty o użycie szelek, szpilki lub podpór, aby chronić staw.
  • Staraj się ograniczyć lub unikać czynności, które mogą powodować bóle stawów lub obrzęki. Zapisanie tych czynników może pomóc w ich śledzeniu.
  • Spróbuj lodu lub zimnego opakowania w miejscu połączenia przez 10 do 20 minut naraz. Włożyć cienką szmatkę między lód a skórę. Lub spróbuj użyć ciepła, aby złagodzić ból.
  • Próbuj osiągnąć zdrowe wadze i pozostać w zdrowiu. Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta pomogą Ci to osiągnąć. Dodatkowy ciężar może spowodować odkształcenia stawów. Utrata nawet kilku kilogramów może pomóc.

Pozostań aktywnym

utrzymywanie aktywnego stylu życia może również pomóc w leczeniu zapalenia stawów. Porozmawiaj z lekarzem o ćwiczeniach, które mogą być bezpieczne i pomocne dla Ciebie. Mogą to być:

  • Zwiedzanie.
  • Pływanie lub robienie innego ćwiczeń wodnych.
  • Jazda na rowerze stacjonarnym.
  • robi jogę lub tai chi.

dbaj o skórę

Łuszczycowe zapalenie stawów często poprawia się, gdy objawy skórne łuszczycy się poprawiają. Więc postępuj zgodnie z planem leczenia łuszczycy.