Powiększenie gruczołu krokowego powoduje, objawy i leczenie

Przez całe życie, spał jak kamień. Ale teraz, co noc, jest irytująca podróż do łazienki, czasem raz lub dwa razy w nocy.

 Dla większości ludzi te nocne przebieg łazienki mogą być pierwszą oznaką powiększonej prostaty. Inne objawy mogą obejmować kłopoty z uruchomieniem strumienia moczu, przeciekiem lub dryblingiem. Mówią lekarze mówią, że podobnie jak szare włosy, powiększenie gruczołu krokowego jest naturalnym produktem ubocznym. Kłopoty polegają na tym, że nocna łazienka staje się coraz częś ciej zwię ksza - ostatecznie wchodzĘ ... do dziennej rutyny.

'nie mogą siedzieć przez spotkanie lub samolot bez wstawania', mówi kevin slawin, MD, profesor urologii w Baylor School of Medicine w houston 'to bardzo irytujące ... a kiedy mają Iść naprawdę muszą iść '.

Zgodnie z krajową izbą informacyjną dotyczącą nerek i układu nerwowego, najczęstszym problemem gruczołu krokowego u mężczyzn po 50. roku życia jest powiększenie gruczołu krokowego według wieku pacjenta, który ma kilka nazw - powiększenie gruczołu krokowego, łagodny rozrost gruczołu krokowego lub po prostu BPH. 60, ponad połowa mężczyzn ma BPH, w wieku 85 lat liczba ta wspina się do 90\%, zgodnie z amerykańskim stowarzyszeniem urologicznym (AUA).

Powiększone objawy i przyczyny gruczołu krokowego

U mężczyzn przepływ moczu z pęcherza moczowego przez cewkę moczową. BPH jest łagodnym (niekanceralnym) powiększeniem gruczołu krokowego, który blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową. Komórki gruczołu krokowego stopniowo mnożą się, tworząc powiększenie, które powoduje nacisk na cewkę moczową - 'rynnę', przez którą mocz i nasienie opuszczają ciało.

W miarę zwężania cewki moczowej, pęcherza musimy mocniej zaciskać się, aby popychać mocz przez ciało.

Z biegiem czasu, mięśnie pęcherza mogą stopniowo stać się silniejsze, grubsze i zbyt wrażliwe; Zaczyna się zakazywać nawet wtedy, gdy zawiera małą ilość moczu, powodując często konieczność oddania moczu. W końcu mięsień pęcherza moczowego nie może przezwyciężyć efektu zwężonej cewki moczowej, więc mocz pozostaje w pęcherzu i nie jest całkowicie opróżniony.

Objawy rozszerzonej gruczołu krokowego mogą obejmować:

 • Słaby lub wolny strumień moczu
 • Poczucie niekompletności opróżniania pęcherza moczowego
 • Trudność z oddawaniem moczu
 • Częste oddawanie moczu
 • Pilność oddania moczu
 • W nocy często wstajesz do oddania moczu
 • strumień moczu, który zaczyna się i kończy
 • Prosto w moczu
 • Dalszy drybling moczu
 • Powrót do oddania moczu po kilku minutach po zakończeniu

Gdy pęcherz nie jest pusty, stajesz się zagrożony rozwojem zakażeń układu moczowego. Inne poważne problemy mogą się rozwijać w czasie, w tym kamienie pęcherza moczowego, krew w moczu, nietrzymanie moczu i ostre zatrzymanie moczu (niezdolność do moczu). Nagłą i całkowitą niezdolnością do oddania moczu jest sytuacja medyczna; Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach może wystąpić uszkodzenie pęcherza moczowego i / lub nerek spowodowane przez BPH.

Czas zrobić coś z powiększoną prostatą?

Większość mężczyzn cierpi z powodu powiększonej gruczołu krokowego przez kilka miesięcy, nawet lat, przed wizytą u lekarza, mówi slawina. 'Kiedy wracają kilka razy nocą i mają kłopoty z zasypianiem, to kiedy wchodzą', mówi WHTT.

Nie zawsze jest jasne, co się dzieje, dodaje slawin. 'Kiedy mężczyźni zaczynają problemy z oddawaniem moczu, trudno jest znać przyczyny. Powinni się spotkać z lekarzem, gdy coś się zmienia, ponieważ może wystąpić rak pęcherza moczowego, kamienie, rak gruczołu krokowego. BPH jest często diagnozą wykluczenia ... po upewnieniu się, że nic poważniejszego się nie dzieje. '

Urolodzy używają wskaźnika wpływu BPH, kwestionariusza objawów opracowanego przez amerykańskie stowarzyszenie urologiczne w celu określenia, czy objawy mężczyzny z BPH wymagają leczenia 'pomaga nam zrozumieć, jak poważny jest problem' - mówi Sławina. Bardziej ciężkie objawy.

Wzrost gruczołu krokowego - i kłopoty, które powoduje - różni się znacznie od osoby do osoby, mówi O. lenaine westney, MD, dyrektor ds. Urologii na uniwersytecie szkoły medycznej texas w houston. 'Niektórzy ludzie mają większy wzrost niż inni, niektórzy z bardzo dużymi gruczołami prostaty nie mają kłopotów z unieważnieniem. To bardzo indywidualna sprawa '.

Oglądanie oczekujące na powiększenie gruczołu krokowego

Kiedy objawy powiększonej gruczołu krokowego są łagodne, a niskie wskaźniki dotyczące wskaźnika wpływu BPH (mniej niż 8), najlepiej poczekać przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia - co jest znane jako 'czujne oczekiwanie'.

Regularne kontrole raz do roku lub częściej sprawiają, że lekarze mogą obserwować wczesne problemy i stwierdzić, że stan stanowi zagrożenie dla zdrowia lub poważną niedogodność. 'Tam, gdzie indeks BPH jest szczególnie pomocny, mówi westney WHTT' pozwala nam wiedzieć, jak wysoki jest wynik objawów ... kiedy rozpocząć leczenie '.

'Siłą napędową w leczeniu', wyjaśnia, jest to, czy objawy wpływają na jakość życia - i czy blokada powoduje poważne komplikacje, takie jak niezdolność do moczu, krew w moczu, kamienie pęcherza moczowego, nerki Awarii lub innych problemów z pęcherzem.

Kilka pytań zadaj sobie pytanie:

 • Jakie są twoje ciężkie objawy?
 • Czy objawy uniemożliwiają robienie rzeczy, które lubisz?
 • Czy poważnie wpływają na jakość życia?
 • Czy są coraz gorsze?
 • Czy jesteś gotowy, aby zaakceptować małe zagrożenia, aby pozbyć się objawów?
 • Czy znasz ryzyko związane z każdym leczeniem?
 • Czy nadszedł czas na coś?

Decyzja o leczeniu powiększonej gruczołu krokowego

Wiele zabiegów może złagodzić powiększone objawy gruczołu krokowego - leki, minimalizujące inwazyjne procedury biurowe i chirurgia. Najlepszy dla Ciebie zależy od objawów, stopnia ich ciężkości i od innych chorób.

Rozmiar gruczołu krokowego, wiek i ogólny stan zdrowia również będą uwzględniały decyzje dotyczące leczenia. Co najlepsze dla mężczyzny w wieku 50 lat może nie być optymalne dla 80-latka. Starszy mężczyzna może chcieć natychmiastową ulgę objawów za pomocą narkotyków lub zabiegu chirurgicznego, podczas gdy młodszy mężczyzna może oprzeć się na leczeniu minimalnie inwazyjnym. Amerykańskie stowarzyszenie urologiczne, chirurgia często podejmuje najlepszą próbę złagodzenia objawów, ale ma również większe ryzyko niż inne leczenie.

Rozważyć opcje ostrożnie u lekarza, mówi westney. 'Możemy zacząć od leków, a jeśli nie ma poprawy, przyjrzymy się minimalnie inwazyjnej terapii, aby zmniejszyć część gruczołu krokowego', mówi WHTT 'te procedury są bardzo skuteczne, a działania niepożądane są bardzo rzadkie' / P>

Jeśli objawy są naprawdę uciążliwe - lub jeśli u pacjenta występują powikłania, takie jak zatrzymanie moczu - najlepiej obejść leki. Minimalne zabiegi inwazyjne mają korzystne korzyści podczas operacji, takie jak szybki czas odbudowy; Jednakże później może zajść potrzeba drugiej procedury. Istnieje również mniejsze ryzyko poważnych działań niepożądanych, takich jak długotrwałe nietrzymanie moczu lub problemy z erekcją - które mogą wystąpić rzadziej w przypadku operacji.

Leki stosowane w powiększonej prostacie

Kilka leków zostało zatwierdzonych przez FDA w celu złagodzenia częstych objawów powiększonej prostaty. Każdy działa inaczej, mówi westney. Obaj zmniejszają powiększenie gruczołu krokowego lub zatrzymują wzrost gruczołu krokowego, wyjaśnia. 'Dla wielu ludzi lekarstwa są bardzo skuteczne', mówi westney. 'Mają znaczną zmianę w objawach, a działania niepożądane są bardzo rzadkie ... więc leki są atrakcyjnym sposobem leczenia'.

Lekarze używają indeksu BPH do oceny, jak pacjent reaguje na leki, dodaje westney. 'Widzimy, jak postępują objawy ... jeśli ustabilizowały się lub nie.'

blokery receptorów alfa : te leki nie zmniejszają rozmiaru gruczołu krokowego, ale są bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów, działają przez odprężenie mięśni wokół szyi gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, dzięki czemu mocz może płynąć łatwiej Leki te działają szybko, więc objawy poprawiają się w ciągu jednego lub dwóch dni, są one najbardziej skuteczne u mężczyzn z normalną lub średnio powiększoną gruczołem gruczołu krokowego.

Leki: flomax (tamsulosyna), uroxatral (alfuzosyna), hytryna (terazosin), kardura (doksazosina) i rapaflo (silodozyna).

Blokery receptorów alfa były pierwotnie wytwarzane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi; Zawroty głowy jest najczęstszym skutkiem ubocznym; Inne działania niepożądane są na ogół łagodne i kontrolowane. Możliwe działania niepożądane to ból głowy, podrażnienie żołądka i zakażony nos. Leki te nie są przeznaczone dla mężczyzn mających znaczne zatrzymanie moczu i częste infekcje dróg moczowych.

5-alfa-reduktazy inhibitorów : leki te mogą częściowo kurczyć prostatę poprzez zmniejszenie poziomu męskiego hormonu - dihydrotestosteronu (DHT) - który uczestniczy w rozwoju gruczołu krokowego. Leki te działają dłużej niż blokery alfa, ale po trzech miesiącach następuje poprawa przepływu moczu. Leki te mogą zmniejszyć ryzyko ostrej retencji (niezdolność do moczu) - a także zmniejszyć zapotrzebowanie na chirurgię gruczołu krokowego. Być może trzeba je wziąć od 6 do 12 miesięcy, aby sprawdzić, czy działają.

Leki: proscar (finasteride) i avodart (dutasteride).

Możliwe działania niepożądane obejmują problemy z erekcją, zmniejszone pragnienie seksualne i zmniejszoną ilość nasienia. Te działania niepożądane są zazwyczaj łagodne i mogą ulec zaprzestaniu stosowania leków - lub po pierwszym roku przyjmowania leku.

Istnieje również terapia skojarzona lekami, która może być skuteczna w przypadku wystąpienia objawów związanych z BPH. Niektóre przykłady połączonych leków obejmują inhibitor alfa i inhibitor 5-alfa-reduktazy; Lub alfa-bloker i środek przeciwcholinergiczny.

Minimalnie inwazyjne leczenie powiększonej gruczołu krokowego

Kiedy leki nie pomagają w rozszerzonej prostacie, kilka zabiegów może złagodzić objawy - bez operacji, są one wykonywane w biurze lekarskim. 'Te procedury wykorzystują różne rodzaje energii cieplnej, aby zmniejszyć część gruczołu krokowego', wyjaśnia westney. 'Są bardzo skuteczne'.

TUMT (termotransferowa mikrofiltracja przezrocza) : terapia łagodnego lub umiarkowanego blokowania zmniejsza częstość oddawania moczu, pilność, naprężenie i przerywany przepływ, ale nie rozwiązuje problemów związanych z opróżnianiem pęcherza moczowego. W tej procedurze komputerowo regulowane kuchenki mikrofalowe służą do ogrzewania części gruczołu krokowego w celu zniszczenia wybranej tkanki. System chłodzenia chroni ścianę cewki moczowej podczas zabiegu. TUMT jest wykonywany w gabinecie lekarskim i wymaga jedynie miejscowego znieczulenia i leków przeciwbólowych.

Możliwe działania niepożądane obejmują bolesne oddawanie moczu przez kilka tygodni. Tymczasowa pilność i częstość oddawania moczu jest również możliwa. Może być mniej nasienia wytrysk. Wielu ludzi musi powtórzyć tę procedurę, ponieważ objawy powracają lub nie poprawiają się.

TUNA (ablacja przezskórnej częstotliwości radiowej) : procedura ta również niszczy tkanki gruczołu krokowego w celu poprawienia przepływu moczu i złagodzenia objawów. Wymaga nagrzewania tkanki radiologami o wysokiej częstotliwości, przenoszonymi przez igły wstawione bezpośrednio do gruczołu krokowego (w pewnym znieczuleniu). Procedura nie wymaga pobytu w szpitalu. Możliwe skutki uboczne obejmują bolesne, nagłe lub częste oddawanie moczu przez kilka tygodni.

Stenty prostaty : w cewce moczowej może być wstawiona cewka moczowa, aby ją rozszerzyć i pozostawić otwarte. Stentowanie odbywa się na zasadzie ambulatoryjnej w miejscowym lub znieczuleniu kręgosłupa. Zazwyczaj stenty są przeznaczone tylko dla mężczyzn, którzy nie chcą lub nie mogą przyjmować lekarstw - lub są niechętni lub nie umieją operacji. Większość lekarzy nie uważa stentów za dobrą opcję dla większości mężczyzn.

Mogą wystąpić poważne efekty uboczne, a niektórzy mężczyźni stwierdzą, że stenty nie poprawiają objawów, czasami stent przesuwa pozycję, która może nasilać objawy, w niektórych przypadkach mężczyźni doświadczają bolesnego oddawania moczu lub mają często zakażenia układu moczowego. Stenty są drogie, a ich usunięcie może być trudne.

Chirurgia dla powiększonej gruczołu krokowego

Dla większości mężczyzn z bardzo rozwiniętymi gruczołami gruczołu krokowego operacja może złagodzić objawy - ale w każdym typie operacji występują zarówno zagrożenia, jak i korzyści. Przedyskutuj je z lekarzem. Po starannej ocenie Twojej sytuacji i ogólnej sytuacji medycznej, lekarz zaleci, które jest najlepsze dla Ciebie.

TURP (transplantacyjna resekcja gruczołu krokowego) : jest to najczęstszy zabieg dla powiększonej gruczołu krokowego i uważany za powodujący największe zmniejszenie objawów. Tylko przesuwanie tkanki, które naciska na cewkę moczową jest usuwane, aby umożliwić przepływ moczu łatwo. Procedura obejmuje pętlę elektryczną, która cięcia tkanki i uszczelnia naczynia krwionośne. Większość lekarzy zaleca stosowanie TURP w każdym przypadku, gdy jest to konieczne, ponieważ jest mniej traumatyczne niż operacja otwarta i wymaga krótszego czasu regeneracji.

W przypadku procedury TURP pacjenci mogą spodziewać się wstrząsów wytrysku później, mówi westney. Jest to stan, w którym człowiek wytryskuje wstecz do pęcherza zamiast przez cewkę moczową. 'Wsteczna wytrysk nie jest ogólnie' bolesna ', mówi WHTT' nie powinno być problemem, chyba że płodność jest zaniepokojona '. Inne możliwe skutki uboczne obejmują utratę krwi wymagającą transfuzji (rzadko), bolesne oddawanie moczu, nawracające zakażenia układu moczowego, zwężenie szyi pęcherza moczowego i krew w moczu.

Po TURP prawdopodobieństwo wystąpienia problemów erekcji wynosi od 5\% do 35\%. Jest to jednak często czasowe - a zdolność do erekcji i zwrotu orgazmu po kilku miesiącach.

TUIP (nacięcie poprzeczne gruczołu krokowego) : procedura ta obejmuje wykonywanie cięć prostaty zamiast usuwania tkanki gruczołu krokowego. Te obniżenia zmniejszają nacisk na cewkę moczową, ułatwiając oddawanie moczu. Pacjenci idą do domu tego samego dnia i nosić cewnik przez jeden lub dwa dni.

Zwolnienie objawów jest niższe w przypadku TUIP, w porównaniu z TURP. Jednak większość ludzi jest zadowolona z ich ostatecznej ulgi objawów z tego. Również, wsteczny wytrysk jest mniej powszechny i ​​mniej poważny niż po TURP. Ryzyko wystąpienia problemów erekcji jest podobne do TURP.

Laserowa chirurgia : ta procedura wykorzystuje laser parowania wysokiej energii, aby zniszczyć tkanki gruczołu krokowego. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i może wymagać noclegu w szpitalu. Zapewnia natychmiastowe łagodzenie objawów, aczkolwiek mężczyźni mogą cierpieć z powodu bolesnego oddawania moczu przez kilka tygodni. Ogólnie ta procedura powoduje mniejszą utratę krwi, a skutki uboczne mogą obejmować wstrząsowy wytrysk. Procedury te obejmują:

 • Przezskórna laserowa dezynfekcja laserem holmowym prostaty (hoLAP)
 • Przezroczyste laserowe usunięcie gruczołu krokowego (hoLEP)
 • resekcja laserowa Holmu (hoLRP)
 • Fotoualujace wyparowanie prostaty (PVP)

Otwarty chirurgia gruczołu krokowego (prostatektomia) : gdy nie można zastosować procedury przezbrojowej, należy otworzyć operację (wymagającą nacięcia w brzuchu). Pozwala to chirurgowi usunąć tkanki gruczołu krokowego. Otwarta prostatektomia jest zazwyczaj wykonywana, gdy gruczoł prostaty jest znacznie powiększony, gdy występuje pęcherz moczowy, jeśli są pęcherze moczowe, lub jeśli cewka moczowa jest zwężona. Usunięto wewnętrzną część gruczołu krokowego. Operacja ta odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym, a odzysk może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy.

Efekty uboczne są podobne do TURP, w tym utrata krwi wymagającej transfuzji, nietrzymania moczu, problemów z erekcją i wstecznego wytrysku.

Terapie ziołowe dla powiększonej prostaty

Kilka suplementów ziołowych jest sprzedawanych w celu powiększenia prostaty. Widły palmetto, beta-sitosterol i pygeum są powszechnie stosowane w Europie. Są one dostępne w Stanach Zjednoczonych i nie wymagają recepty.

Niemniej jednak naukowcy i lekarze ostrożnie doradzają pacjentom, którzy spróbują ziołowych suplementów. Że nie są one regulowane przez FDA, istnieją obawy o jakość produktu od partii do partii, zgodnie z biurem NIH ds. Suplementów diety. Ponadto bezpieczeństwo produktu ziołowego zależy od wielu rzeczy: chemicznego makijażu, sposobu jego działania w organizmie, jego przygotowania i dawkowania.

Coś innego do rozważenia: jak każdy lek, środek ziołowy może mieć wpływ na działanie innych leków lub zabiegów, lub oddziaływać niebezpiecznie z innymi lekami. Mogą też mieć skutki uboczne. A AUA podkreśla, że ​​nie były dobrze zbadane pod względem skuteczności i bezpieczeństwa.

Przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów alternatywnych, dowiedz się jak najwięcej, mówi AUA. Co najważniejsze - porozmawiaj z lekarzem zanim spróbujesz ziołowych lekarstw. Wielu lekarzy uważa alternatywne terapie, takie jak paleta saw, aby 'nie miały wpływu na objawy, z wyjątkiem kosztownych placebosów', mówi slawin WHTT.

Saw palmetto : Saw Palmetto jest jednym z najpopularniejszych preparatów ziołowych stosowanych w BPH. Ekstrakt pochodzi z dojrzałych jagód krzewu palmetto piły. Uważa się, że ekstrakty zapobiegają rozpadowi testosteronu i powodują wzrost tkanki gruczołu krokowego, podobnie jak leki 5-alfa-reduktazy. Badania tego dodatku miały różne wyniki.

'saw palmetto nie działa', slawin mówi WHTT. Wskazuje na ostatnie 'bardzo dobrze wykonane' randomizowane badanie, w którym stwierdzono, że palmetto nie jest skuteczniejsze niż placebo w złagodzeniu objawów BPH. Jednakże inne badania wykazały, że jest tak skuteczne jak proscar, leki BPH. Naukowcy twierdzą, że różnorodność produktów ziołowych (dawkowanie, składniki lub czystość) może wpływać na sprzeczne wyniki. Ponadto wiele badań nad ziołami nie było dobrze kontrolowanych.

Beta-sitosterol : ten związek jest wyodrębniany z pyłku trawy żytniej. Pojawiły się pewne dowody, że zapewnia ulgę w objawach moczu. Jednakże w czterech badaniach suplement nie zwiększył szybkości przepływu moczu, kurczy prostaty lub poprawiał opróżnianie pęcherza moczowego.

Pygeum : ten wyciąg pochodzi z kory drzewa afrykańskiego śliwki. Liczne badania wykazały pozytywne wyniki dla pygeum. W 18 badaniach ten wyciąg łagodzi objawy BPH dwa razy częściej niż placebo; Zwiększył również przepływ moczu o prawie 25\%.

Powiększenie leczenia gruczołu krokowego w rurociągu

Naukowcy kontynuują badania nad nowymi terapiami dla powiększonych prostaty. 'Rozwijana jest kolejna kategoria leków', mówi slawin. 'Przybyliśmy na długą drogę w leczeniu BPH. To nie jest już zagrażającą życiu chorobą, którą kiedyś było. Teraz, w leczeniu, pracujemy nad kwestiami jakości życia ... zmniejszając skutki uboczne leczenia '.

Badane są również procedury zwane termoterapią wywołaną wodą (WIT), procedura eksperymentalna polegająca na niszczeniu nadmiaru tkanki gruczołu krokowego, wykorzystującej podgrzewaną wodę i balon wypełniany powietrzem, chroniąc normalną tkankę gruczołu krokowego. Zabieg wykonywany jest tylko znieczuleniem miejscowym. Wyniki mogą nie być w pełni widoczne przez trzy do czterech miesięcy. Jednakże, wstępne badania dotyczące WIT wykazały pozytywne wyniki, przy niemal podwojeniu przepływu moczu. Jednak amerykańskie stowarzyszenie urologiczne nie zatwierdziło dotychczas WIT jako opłacalnej metody leczenia objawów BPH.