Powiększony gruczołu krokowego (BPH) - WHTT

Łagodny (niekancerny) powiększenie gruczołu krokowego, znane jako łagodny przerost gruczołu krokowego (krótkotrwały BPH), jest najczęstszym problemem gruczołu krokowego u mężczyzn. Prawie wszyscy mężczyźni będą rozwijać pewne powiększenie gruczołu krokowego w miarę ich wieku.

Kiedy dojdzie do rozszerzenia gruczołu krokowego?

Ogólnie rzecz biorąc, liczba mężczyzn z BPH wzrasta stopniowo wraz z wiekiem. W wieku 60 lat, 50\% mężczyzn będzie miało oznaki BPH. W wieku 85 lat, 90\% mężczyzn będzie miało objawy choroby. Około jedna trzecia tych mężczyzn rozwinie objawy, które wymagają leczenia.

Czy BPH zwiększa ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego?

Na podstawie dotychczasowych badań odpowiedź brzmi: nie. Jednakże rak gruczołu krokowego i raka gruczołu krokowego mają podobne objawy, a mężczyzna, u którego występuje BPH może mieć jednocześnie niezakażone raka.

W celu wykrycia nowotworu gruczołu krokowego we wczesnych stadiach, społeczeństwo raka nerki doradza coroczne badania przesiewowe rozpoczynające się od 50 roku życia u mężczyzn, którzy mają co najmniej 10-letnią długość życia. Mówią również, że u mężczyzn zagrożonych wysokim ryzykiem, takich jak mężczyźni afrykańscy i mężczyźni z rodzinną historią raka gruczołu krokowego, badania przesiewowe powinny rozpocząć się w wieku 45 lat. Mężczyźni o jeszcze wyższym ryzyku, np. O kilku krewnych Historia raka gruczołu krokowego we wczesnym wieku, może rozpocząć badanie w wieku 40 lat.

Amerykańskie stowarzyszenie urologiczne zaleca rutynowe badania przesiewowe u mężczyzn w wieku od 45 do 54 lat i zaleca mężczyznom w wieku od 55 do 69 lat, które powinny ważyć ryzyko i korzyści z badań przesiewowych i leczenia. Ci mężczyźni, zalecenie AUA, powinny być sprawdzane co dwa lata, a nie corocznie. Badania stosowane w celu monitorowania raka gruczołu krokowego obejmują badanie krwi na substancję zwaną antygenem swoistym wobec gruczołu krokowego (PSA) i cyfrowym badaniem odbytnicy (DRE). AUA nie zaleca przesiewania PSA u mężczyzn powyżej 70 roku życia lub jakiegokolwiek mężczyzny z mniej niż 10-15-letnią długością życia.

Jakie są objawy BPH?

Ponieważ gruczoł prostaty otacza cewkę moczową, rurę, która przenosi mocz z ciała, łatwo zauważyć, że powiększenie gruczołu krokowego może prowadzić do zablokowania rurki. Możesz rozwinąć:

 • Powolność lub drybling strumienia moczu
 • Przywiązanie się lub trudności z oddawaniem moczu
 • Częste oddawanie moczu
 • Poczucie naglenia lub nagła potrzeba oddawania moczu
 • Wstawaj nocą, aby oddać mocz.

W miarę postępu objawów możesz rozwijać:

 • Kamienie pęcherza moczowego
 • Infekcja pęcherza moczowego
 • Krew w moczu
 • Uszkodzenie nerek przed wstrząsem spowodowane utrzymaniem dużej ilości dodatkowego moczu w pęcherza moczowym
 • Nagłe zablokowanie rurki moczowej, co uniemożliwia oddawanie moczu

Jak diagnozuje się BPH?

Po dokonaniu oceny historii choroby i uzyskaniu całkowitego stanu fizycznego, lekarz przeprowadzi cyfrowe badanie odbytnicy.

Ponieważ gruczoł prostaty znajduje się przed odbytem, ​​lekarz może odczuwać, czy podczas wykonywania tej czynności na tylnej części gruczołu mieszczą się jakieś nieprawidłowości. Umożliwia to lekarzowi oszacowanie wielkości gruczołu krokowego i wykrycie wszelkich trudnych obszarów, które mogą być rakiem.

Można przeprowadzić kilka badań mających na celu zdiagnozowanie stanu pacjenta:

 • Test moczu nazywa się badaniem moczowym
 • Badanie siedmiopunktowego wskaźnika objawów BPH w celu oceny stopnia nasilenia objawów
 • Badanie przepływu w celu określenia, jak spowolniony jest przepływ moczu z normalnym przepływem
 • Badanie w celu wykrycia, ile moczu pozostawiono w pęcherzu po oddawaniu moczu

Jak działa BPH?

Pacjenci z łagodnymi objawami mogą nie wymagać leczenia innego niż obserwacja, aby upewnić się, że ich stan nie pogorszy się, takie podejście jest czasem nazywane 'czujnym oczekiwaniem' lub nadzorem .. Dostępne są różne opcje leczenia, jeśli objawy są ciężkie

Zabiegi BPH obejmują:

 • leki Proscar (finasteryd) był jednym z pierwszych leków stosowanych w leczeniu BPH poprzez zmniejszenie gruczołu krokowego. Avodart (dutasteride) jest kolejnym podobnym lekiem, który może być stosowany w tym samym celu. Oba działają przez zahamowanie konwersji testosteronu do hormonu dihydrotestosteronu (DHT), który wpływa na wzrost gruczołu krokowego. Leki te wydają się być najbardziej przydatne u mężczyzn z większymi gruczołami gruczołu krokowego. FDA modyfikuje etykiety na proscar i avodart w celu włączenia ostrzeżenia, że ​​leki, chociaż mogą zmniejszyć ryzyko raka gruczołu krokowego o 25\%, mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nietypowego typu raka prostaty o agresywnym lub wysokiej jakości.

Najczęściej są to leki, określane jako blokery alfa, które relaksują mięsień w gruczołu krokowego w celu zmniejszenia napięcia na rurze moczu. Obejmują to hytrynę, kardurazę, uroksatralną i flomaksję. Skutki uboczne obejmują lekkość i osłabienie. Stosowanie jednocześnie inhibitora DHT i blokera alfa może być bardziej korzystne w kontrolowaniu objawów i zapobiegać postępowi BPH niż samodzielne przyjmowanie leku.

 • Chirurgia . Wiele typów zabiegów może usunąć tkanki gruczołu krokowego blokujące przepływ moczu. Najczęstsze nazywamy transplantalną resekcją prostaty lub TURP. Wymaga usunięcia tkanki blokującej cewkę moczową (specjalny przyrząd). Chociaż skuteczność TURP jest skuteczna, działania niepożądane mogą obejmować krwawienie, zakażenie, impotencję (niezdolność do erekcji odpowiednia dla płci) i nietrzymanie moczu (niezdolność do kontrolowania przepływu moczu). Inną, mniej skomplikowaną procedurą jest nacięcie przezskórnego prostaty (TUIP). Zamiast usuwania tkanki, podobnie jak w przypadku TURP, takie podejście polega na powiększeniu cewki moczowej przez wykonanie kilku małych cięć w szyi pęcherza moczowego (obszar, w którym łączy się cewka moczowa i pęcherza moczowego), a także gruczołu krokowego. Zmniejsza to nacisk na cewkę moczową i poprawia przepływ moczu.
 • Zabiegi minimalizujące inwazyjne . Nowsze zabiegi mogą skutecznie zmniejszyć rozmiar gruczołu krokowego i złagodzić niedrożność moczu, ale są mniej inwazyjne i uszkadzające zdrową tkankę niż operacje. Ogólnie rzecz biorąc, mniej inwazyjne procedury wymagają krótszego czasu w szpitalu, powodują mniejsze działania niepożądane, są mniej kosztowne i umożliwiają szybsze odzyskiwanie. Skutkami ubocznymi mogą być częstość oddawania moczu i podrażnienie, podczas gdy prostata jest lecząca. Jednak wiele z tych technik jest nowych. Niewiele wiadomo na temat długoterminowej skuteczności i komplikacji tych procedur, które obejmują: Termoterapia mikrofalowa przezroczysta (TUMT) . Energia mikrofalowa dostarcza prostaty do temperatury powyżej 45 stopni C (113 F) za pomocą anteny umieszczonej w prostacie za pomocą specjalnego cewnika (rurka ). Zimna woda krąży wokół cewnika, który chroni cewkę moczową i pomaga zachować rozsądnie komfort podczas całej procedury. Cała procedura jest sterowana komputerowo, w oparciu o nagrania temperatury uzyskane w cewce moczowej i odbytnicy. Ta technika jest wykonywana w biurze Twojego lekarza i trwa około 90 minut. Pacjenci są ogólnie stosowani w medycynie, aby zapobiec bólowi i złagodzić niepokój. Najczęstsze skargi w trakcie leczenia to chęć oddania moczu i uczucie pieczenia w penisie. Dwa programy: 'leczenie standardowe' lub 'wysokotemperaturowe' leczenie o wysokiej energii zapewnia więcej energii dla gruczołu krokowego, co zapewnia lepsze rezultaty i poprawia przepływ, ale pacjenci mogą mieć więcej skutków ubocznych w okresie odbudowy. / Li>
 • śródmiąższowa koagulacja laserowa ILC wykorzystuje specjalnie zaprojektowane włókno laserowe dostarczające ciepło do wnętrza gruczołu krokowego, a włókno laserowe wprowadza się do gruczołu krokowego za pomocą przyrządów umieszczonych w cewce moczowej. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w sali operacyjnej, w znieczuleniu, aby znieczulać ból, ale nie wpaść w sen. Ta technika pozwala chirurgowi na bezpośredni przegląd prostaty i leczeniu konkretnych obszarów rozszerzenia.
 • Trans (TUNA). Ta technika wykorzystuje energię o małej częstotliwości, dostarczaną przez dwie małe igły w celu ablacji lub spalić obszar powiększonej gruczołu krokowego.
 • Elektrolizacja przezskórna . Ta technika wykorzystuje energię elektryczną stosowaną przez elektrodę w celu szybkiego nagrzania tkanki gruczołu krokowego, przekształcając komórki tkanki w pary. Pozwala to lekarzowi odparować obszar rozszerzonej tkanki i złagodzić niedrożność moczu. Stenty stentu stentu (urządzenia drutowe w kształcie sprężyn lub kręgów) umieszcza się w kanale prostaty (Gdzie cewka moczowa przebiega przez gruczoł), aby utrzymać kanał zaciśnięty wokół cewki moczowej.
 • system Urolift. System urolift jest pierwszym implantem stałym stosowanym w leczeniu BPH. Działa przez odciąganie tkanki gruczołu krokowego, która naciska na cewkę moczową i utrudnia przepływ moczu. Dwa badania mężczyzn z tym układem wykazały 30-procentowy wzrost przepływu moczu, a uczestnicy odnotowali spadek objawów i lepszą jakość życia w ciągu dwóch lat po badaniu.

Saw palmetto

Oprócz tych zabiegów medycznych i chirurgicznych, stosowanie palmy z ziołami ziołowymi wykazuje obietnicę u niektórych mężczyzn w leczeniu BPH. Chociaż dokładny mechanizm działania jest nieznany, uważa się, że ekstrakt z jagód saw palmetto blokuje tworzenie się DHT, hormonu odpowiedzialnego za wzrost gruczołu krokowego. Jednak badania wykazują niespójne wyniki. Podczas gdy niektóre badania wykazują, że jest tak skuteczne, jak w przypadku proscar, ostatnie badania opublikowane w New england journal of medicine wykazały, że nie powodowało poprawy w porównaniu z placebo (tabletka nieaktywna). Trwają prace nad dalszym badaniem skutków tego ziół.