Podstawy raka prostaty

Gruczoł prostaty jest mięśniowym, orzechowym gruczołem, który powoduje, że substancje chemiczne oddziałują lub wpływają na inne komórki lub narządy. To część męskiego systemu reprodukcyjnego. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie płynu ustrojowego, mlecznej substancji przenoszącej spermę.

gruczołu krokowego otacza wokół cewki moczowej, rurę, która przemieszcza mocz i nasienie z organizmu.

Podczas orgazmu, mięśni w kontrakcie gruczołu krokowego, aby popychać nasienie przez swoją cewkę moczową i wydostać się z penisa. Cewka moczowa prowadzi również mocz, produkt uboczny nerki i przechowywany w pęcherzu moczowym. Gdy penis jest wyprostowany podczas stosunku płciowego, przepływ moczu jest zablokowany z cewki moczowej, co pozwala na wytrysk nasienia tylko w orgazmie.

Gdzie jest zlokalizowany?

Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem i przed odbytnicą. Ponieważ pierwsza część cewki moczowej przechodzi przez gruczołu krokowego, przejście moczu lub nasienia przez cewkę moczową może być zablokowane, jeśli powiększenie gruczołu.

Co to jest rak gruczołu krokowego?

rak gruczołu krokowego jest najczęstszym rakiem, z wyłączeniem nowotworów skóry, u mężczyzn amerykańskich. Jest to złośliwy guz prostaty. U większości mężczyzn rak rośnie bardzo powoli. Wielu ludzi z chorobą nigdy nie będzie wiedziało, że mają to. Wczesny rak gruczołu krokowego jest ograniczony do samej gruczołu krokowego. Większość ludzi z tego typu rakiem może żyć przez wiele lat bez problemów.

Lekarze mówią o raku prostaty w kategoriach 'stopnia' i 'etapu'. Stopień jest podawany w celu wskazania, w jaki sposób komórki rakowe patrzeć pod mikroskopem podczas analizy biopsji. Klasa często przewiduje, jak szybko rak rośnie i rozprzestrzenia się - im wyższa klasa, tym bardziej prawdopodobne jest, że rak wzrośnie i rozprzestrzenia się szybko. Rozmiar i zakres nowotworu po pierwszym wykryciu określają jego stadium.

Co powoduje rak gruczołu krokowego?

Podobnie jak w przypadku wielu raków, nie jest znane. Ale lekarze wiedzą, że jesteś bardziej narażony na to, jeśli jesteś afroamerykaninem lub masz rodzinną historię choroby. Męski hormon płciowy testosteron przyczynia się również do jego wzrostu.

Ilu mężczyzn ma?

W 2015 r. Społeczeństwo raka amerykańska szacuje, że około 220 000 mężczyzn USA zostanie zdiagnozowanych na raka gruczołu krokowego, a umiera prawie 28 000 osób. Około 80\% mężczyzn mających 80 lat ma raka gruczołu krokowego.

Jakie są poglądy?

Podczas gdy liczba mężczyzn zdiagnozowanych rakiem gruczołu krokowego nadal pozostaje wysoka, to czy liczba mężczyzn, którzy ją otrzymują i żyje. Współczynniki przeżycia po rozpoznaniu typowych raków gruczołu krokowego to:

  • 5 lat: prawie 100\%
  • 10 lat: 99\%
  • 15+ lat: 94\%

Rak prostaty jest powolną chorobą. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że umrze z innych przyczyn, zanim umrzesz z powodu raka prostaty. Jeśli masz roczne testy przesiewowe, możesz je złapać wcześniej,