Poród pochwy: czy jest to możliwe po sekcji C?

Jeśli jesteś w ciąży i Twoje ostatnie dziecko przybyło przez cesarskie cięcie, możesz się zastanawiać, czy urodzenie pochwy może być dla Ciebie opcją. Możliwe jest urodzenie pochwy po sekcji C (VBAC) dla wielu kobiet, ale istnieją pewne czynniki, które pomogą Ci i Twojemu lekarzowi zdecydować, czy jest to właściwe dla Ciebie.

Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest bezpieczeństwo dla Ciebie i Twojego dziecka. VBAC nie zawsze jest bezpieczne dla każdej kobiety.

Jeśli spróbujesz mieć urodzenie w pochwie i masz wysokie ryzyko powikłań, może to powodować poważne problemy dla Ciebie i Twojego dziecka - niektóre nawet zagrażające życiu. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o ryzyku.

Jak masz zdrowie?

Dla Ciebie i Twojego lekarza, aby rozważyć urodzenie pochwy dla Ciebie, zarówno Ty, jak i Twoje dziecko muszą być w dobrym zdrowiu. Możesz nawet próbować VBAC, jeśli jesteś w ciąży z bliźniakami, jeśli lekarz stwierdzi, że wszyscy zdrowie są zdrowe.

Lekarz może sugerować, że VBAC jest zbyt ryzykowne, aby odnieść sukces w urodzeniu pochwy. Ryzyko może obejmować:

 • Otyłość (Twój wskaźnik masy ciała wynosi 30 lub więcej)
 • Stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży)
 • Wiek (zazwyczaj starszy niż 35 lat)
 • Twój poprzedni cesarski był w ciągu ostatnich 19 miesięcy
 • Płód jest bardzo duży

Błyskawica poprzedniej części C

Jednym z najważniejszych szczegółów, które musisz przed Tobą i Twoim lekarzem porozmawiać, jest rodzaj blizny, który ma się u macicy. (Może to być ten sam typ blizny, który masz na brzuchu, ale może się udać w innym kierunku.) Lekarze wykonują nacięcia (cięcia w jamie brzusznej i macicy) w dwóch różnych kierunkach podczas sekcji C:

 • Wycięcie pionowe przebiega od góry do dołu
 • Cięcie poprzeczne przebiega z boku na bok

Jeśli blizna C-section jest pionowa, nie możesz próbować VBAC. Istnieje bardzo wysokie ryzyko, że blizna może pęknąć (pęknięcie otworzyć lub zerwać), gdy spróbujesz mieć poród pochwowy, co może stanowić dla Ciebie i Twojego dziecka duże szkody. Musisz ponownie mieć sekcję C.

Jeśli bliznowata część C jest niska i poprzeczna, lekarz może pozwolić Ci wypróbować VBAC, jeśli inne czynniki ryzyka są niskie.

Sprawa szpitala

Skonsultuj się ze swoim lekarzem wcześnie, aby dowiedzieć się, czy szpital używa pozwala kobietom na próbę VBAC. Nie każdy szpital nie.

Mimo że ryzyko wystąpienia starej blizny podczas pękania w klatce piersiowej jest niewielkie, szpital musi być przygotowany na radzenie sobie z sytuacją, która może się pojawić, jeśli tak. Niektóre szpitale po prostu nie są przygotowane do tego.

Niskie ryzyko a brak ryzyka

Istnieje bardzo mała szansa na każdą kobietę, która próbuje VBAC, że jej macica może pęknąć, nawet jeśli ma niską poprzeczną bliznę C i jest w dobrym zdrowiu. Lekarze nie mogą być w 100\% pewni, czy zdarzy ci się to zdarzyć.

Mimo że przerwy zdarzają się w mniej niż 1\% prób VBAC, niektóre kobiety nie chcą tego spróbować, bo jeśli tak się stanie, może to być bardzo niebezpieczne. Musisz rozważyć opcje i porozmawiać z lekarzem przed podjęciem decyzji co zrobić.

Korzyści z VBAC

Jeśli VBAC jest opcją dla Ciebie i chcesz spróbować poród pochwowy, istnieje wiele powodów, dla których warto spróbować. Istnieje duża szansa, że ​​możesz się udać: około 70\% kobiet, które spróbują, mogą mieć swoje dziecko przez urodzenia pochwy. Na resztę potrzebna jest sekcja C z powodu problemów, które pojawiają się podczas próby.

Możesz zażądać VBAC z wielu powodów, ponieważ jeśli się powiedzie, ma następujące korzyści:

 • Nie wymaga operacji
 • Mniejsza utrata krwi
 • Szybsze odzyskiwanie danych
 • Zmniejsz ryzyko zakażenia
 • Nie jest prawdopodobne, aby doszło do uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelita grubego
 • Będziesz prawdopodobnie miał mniej problemów z przyszłym porodem