Specjalista Ból - WHTT

W ciągu ostatnich kilku lat wszyscy słyszeli o pozornej epidemii uzależnienia od leków na receptę, a zwłaszcza narkotykowych leków przeciwbólowych, widzimy historie o ludziach oparte na wiadomościach o regularnych osobach, które przywiązują się do oksykontiny lub wódodiny, co kilka miesięcy, Wydaje się, otrzymaliśmy kolejną wiadomość od nowej sławy, która przyznaje się do uzależnienia, raporty mogą sprawiać wrażenie, że przynęty tych leków jest nieodparte, że wszyscy jesteśmy tylko paru pigułek od uzależnienia.

To pozostawia wiele osób z przewlekłym bólem pleców - a często ich lekarzami - utkwionym w środku. Z jednej strony boją się ryzyka uzależnienia, które przynoszą silne środki przeciwbólowe, z drugiej cierpią na ciężki i wyniszczający ból i potrzebują pomocy.

Ale czy ryzyko uzależnienia od leków na receptę jest tak duże, jak myślimy?

'To brzęczenie, że te środki przeciwbólowe to demoniczne narkotyki sprzedawane do niczego nie podejrzewającego', mówi dr Karen Miotto, lekarz psychoterapii uzależnień w instytecie neuropsychiatrycznym UCLA ', ale to nie tak.'

Nie ma wątpliwości, że uzależnienie od narkotyków na receptę może być niszczące i niszczyć życie, ale dla wielu ekspertów, szerzej rozpowszechniona kwestia zdrowia publicznego polega na tym, że ludzie w rozpaczliwym i osłabiającym bólu nie otrzymują środków przeciwbólowych, których potrzebują z powodu nadmiernych obaw Uzależnienia. Podczas gdy opioidowe leki przeciwbólowe - takie jak oksykontina, percocet i vicodin - są narażone na niebezpieczeństwo, są często przeważające korzyścią, jak twierdzą eksperci.

Jak duży jest problem uzależnienia?

Uzależnienie od narkotyków na receptę jest coraz większym problemem. Według urzędu krajowej polityki antynarkotykowej, wizytacje w pogotowiach w pokoju spowodowane nadużywaniem wyłącznie środków przeciwbólowych wzrosły o 163\% od 1995 roku. Istnieją trzy główne klasy recept na leki nadużywane: opioidowe środki narkotyczne stosowane w leczeniu bólu, depresantów stosowanych w leczeniu Lęku i stymulatorów stosowanych w leczeniu takich stanów, jak ADHD i otyłość.

Ale liczby te mogą nie być tak znaczące, jak się pojawią, mówi jim zacny, phD, profesor w dziale znieczulenia i opiekę nad krytyczną troską na uniwersytecie w chicago. Więcej osób nadużywało narkotyków, ponieważ więcej osób otrzymuje im recepty. Podczas gdy liczba abuserów wzrosła, nastąpiło znacznie większe zwiększenie liczby osób używających tych leków w sposób bezpieczny i korzystających z nich.

Zacny cytuje także ostatnie dane wskazujące, że wszystkie osoby w Stanach Zjednoczonych, które przeszły do ​​ośrodków nadużywania substancji w 2002 r., Tylko 2,4\% było tam z powodu uzależnienia od narkotyków opioidowych. 'Innymi słowy - mówi WHTT -' większość ludzi, którzy stosują opioidy na receptę, używają ich w sposób odpowiedzialny '.

Miotto podkreśla, że ​​uzależnienie jest procesem bardziej złożonym niż ludzie myślą. 'To nie same pigułki, które uzależniają', mówi, że uzależnienie rozwija się z szeregu czynników fizjologicznych, psychologicznych i społecznych.

Zacny zgadza się. 'Tam jest ten mit, że jeśli wziąć narkotyki, automatycznie stajesz się niewolnikiem' - mówi - 'to wcale nie prawda'.

Kto jest zagrożony?

Większość osób, które mają bóle pleców, nie jest narażone na ryzyko uzależnienia od leków na receptę z kilku powodów. Po pierwsze, większość ludzi z bólem pleców nigdy nie przepisuje potencjalnie uzależniających środków przeciwbólowych.

'Większość ludzi z bólem pleców ma leki, które nie stwarzają ryzyka uzależnienia', mówi larry khoo, MD, współreżyser kompleksowego kręgosłupa UCLA, a osoby z bólem pleców często nie uzależniają Leki takie jak tylenol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIds), niektóre NSAIds są bez recepty, takie jak motrin lub advil, a inne są na receptę. W kwietniu 2004 r. FDA zwróciła się z prośbą, aby nad-the-counterNSAIds zmieniły swoje etykiety w celu włączenia Informacje na temat potencjalnego ryzyka krwawień serca i żołądka.

Sterydy mogą być również przepisane na ból z powodu obrzęku i stanów zapalnych. Steroidy również nie są narkotykami, ale te silne leki muszą być starannie wykorzystywane.

Podczas gdy opioidowe środki narkotyczne, takie jak oksykontina, percocet i vicodin są opcjami dla pacjentów z ostrym bólem, które są bardziej surowe, ryzyko rozwoju uzależnienia od leków na receptę nadal nie jest wysokie.

'Większość ludzi, którzy potrzebują leków opioidowych, będzie używać ich tylko przez bardzo krótki czas, często kilka tygodni lub miesięcy', mówi khoo. 'Nawet najpotężniejsze narkotyki nie są zbyt wciągające, kiedy' tak się nimi '.

Khoo mówi, że leki te natychmiast łagodzą ból i pozwalają ludziom wstać z łóżka, rozpocząć terapię fizyczną i zmienić niektóre z zachowań, które spowodowały ich problemy z kręgosłupem. 'Ale wszystko zależy od tego, że potrafimy wstać z łóżka', mówi khoo i bez tych leków, że pierwszy krok jest czasami zbyt bolesny.

Podczas gdy niektóre zabiegi i terapia fizyczna są skuteczne dla większości ludzi, khoo mówi, że istnieją pewne problemy, które nie odpowiadają na to podejście, pomimo dobrego planu leczenia, ból pozostaje taki, bo pacjent cierpi na przewlekły ból pleców często ma wiele Problemy z kręgosłupem, ze względu na zapalenie stawów lub historię ciężkiej pracy, które nie mogą być korygowane chirurgicznie. Mówi również, że osoby, które nie reagują na jedną lub dwie operacje, są bardziej narażone na trudne do wyleczenia przewlekłe bóle.

To jest ta mała grupa ludzi cierpiących na przewlekły ból i trudne do leczenia problemy, które zazwyczaj wymagają długoterminowych leków, mówi khoo.

Co zwiększa ryzyko nadużycia?

Według przybliżonych szacunków, od 3\% do 16\% osób cierpiących na przewlekły ból i leczonych długoterminowymi narkotykami opioidowymi są uzależnione od narkotyków, mówi miotto. Ale co zwiększa ryzyko?

Według zacny, nadal nie mamy doskonały sposób na poznanie. 'Badania nie zostały zrobione', mówi. Jednak większość ludzi zgadza się, że niedawna historia nadużycia substancji może zwiększyć niebezpieczeństwo.

Inne możliwe czynniki ryzyka uzależnienia od leków na receptę obejmują historię nadużyć, zarówno osobistych, jak i rodzinnych, jak również niedawne problemy emocjonalne lub psychiczne. 'Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, jeśli ty lub członek rodziny miał przeszłość w uzależnieniu, lub radzisz sobie z wieloma stresem, ty i twój lekarz muszą być szczególnie czujni' Mówi miotto.

Mimo iż niektóre leki opioidowe są często uważane za bardziej uzależniające niż inne, jest bardzo mało dowodów w tej czy innej postaci, a mimo to wielu uważa, że ​​narkotyki, które nie są zbyt długie - Uwalnia się oksykodon lub vicodynę - może stanowić nieco wyższe ryzyko powodowania uzależnienia. W przypadku opiołów trwających zaledwie kilka godzin ból powróci. Z czasem, powtarzane leki mogą prowadzić do tolerancji na te leki. Gdy pojawi się tolerancja, potrzebne będą większe dawki, aby uzyskać taką samą skuteczną redukcję bólu.

Ryzyko uzależnienia od narkotyków zależy również od sposobu reagowania na lek. Ludzie uzależnieni od leków przeciwbólowych na receptę wyraźnie doświadczają wysokiego, ale większość ludzi uważa, że ​​lek powoduje, że czują się źle lub naiwnie. Inne częste działania niepożądane obejmują łagodną zawroty głowy, sedację i dezorientację. Zgodnie z niektórymi badaniami zacny, większość ludzi, którzy próbują tego narkotyku, nie lubi skutków i raczej nie bierze tego ponownie. Więc ryzyko uzależnienia może być wyższe u tych, którzy ze względów fizjologicznych nie są zrozumiani, mają bardziej pozytywną reakcję na działanie leków.

Miotto mówi, że mniej się martwi o osobach, które po prostu biorą za dużo środków przeciwbólowych niż ci, którzy używają środka przeciwbólowego wraz z innymi lekami, takimi jak pigułki do spania lub środki zwiotczające mięśnie. 'To ludzie, którzy mieszają leki, które odkrywam, są często narażeni na wysokie ryzyko wystąpienia problemów i skutków ubocznych', mówi WHTT.

Istnieje również powszechne przekonanie, że osoby cierpiące na bóle mają mniejsze prawdopodobieństwo doświadczania efektu euforycznego z powodu narkotyków. Idea polega na tym, że lek jest skierowany - tylko 'idzie do bólu' i nie Powodować inne efekty euforyczne, co oznacza, że ​​osoby z prawdziwym bólem mają mniejsze szanse na uzależnienie od osób, które nie są w stanie.

'to jest lore, smutne,' mówi zacny - może to być prawda, ale to nie było naprawdę ustalone, tyle że nie wiemy '>

Wpływ uzależnienia

W przypadku stosunkowo niewielkiej liczby osób, które rozwijają uzależnienie od leków na receptę, efekty mogą być niszczące. Miotto mówi, że uzależnienie często dotyka ludzi.

'często zaczynasz wzywać lekarzy na wczesnym etapie lub wziąć leki współmałżonka lub wziąć leki, gdy nie jesteś w stanie bólu, ale kiedy jesteś zmęczony lub przygnębiony', mówi miotto '. Te zachowania mogą się rozwijać na ludziach powoli, a potem, nagle, mają fizyczną zależność. '

Problem polega na tym, że osoby uzależnione od narkotyków na receptę nie zdają sobie z tego sprawy 'uzależnienie jest chorobą zaprzeczenia', mówi miotto, a także popycha ludzi do straszliwych skrajności, miotto zna jednego pacjenta, który ostatecznie przyznał, że Pchana do zabiegu tylko dlatego, że chciała narkotycznych środków przeciwbólowych, które wiedziała, że ​​'daj spokój.'

Dla wielu osób, uzależnienie od narkotyków na receptę może powodować głębokie poczucie wstydu, które uniemożliwia im uzyskanie pomocy.

'uzależnienie jest trudne do mówienia w normalnych warunkach', mówi miotto. 'Ludzie uważają to za zło, jako coś, co prowadzi do kłamstwa, oszukiwania i kradzieży, ale musimy znaleźć sposób mówienia o uzależnieniu, które nie jest tak wstydliwe. Powinniśmy traktować ją bardziej jak inne przewlekłe choroby, takie jak nowotwór czy nadciśnienie tętnicze '.

Lekarz vs. pacjent

Częściowo ze względu na piętno uzależnienia od leków na receptę, przewlekły ból pleców może wywoływać nawet najlepsze relacje między lekarzem a pacjentem. Z czasem pacjent staje się coraz bardziej sfrustrowany przez lekarza niezdolność do wyleczenia swojego bólu, tymczasem lekarz może podejrzewać kogoś, kto zawsze napełnia potężne narkotyki.

'Lekarze mogą się bać podczas leczenia pacjentów z przewlekłym bólem, ponieważ nie chcą być tymi, którzy przez cały czas wydają hardcore środki przeciwbólowe', mówi khoo ', ale prowadzi to do wielu pacjentów poddanych leczeniu problemy z kręgosłupem. To ludzie, którzy są w tyle bólu, że nie są po prostu funkcjonalnymi ludźmi '.

Khoo mówi także, że lekarze mogą być zbyt skoncentrowani na próbach wykrycia leżącego u podstaw bólu, tymczasem ignorując objaw osłabiający.

'pacjent przyszedł z wizytą u lekarza z powodu bólu', mówi khoo ', a on nie ma naprawdę troski o podstawową przyczynę. Nie zależy od tego, czy jest to problem z dyskiem czy deformacja. On po prostu chce bólu odejść. Więc lekarze również muszą skupić się na leczeniu objawów. '

Choć ta sytuacja może być trudna dla osób cierpiących na przewlekły ból pleców, osoby z przeszłością uzależnienia odczują najbardziej sceptycyzm od swoich lekarzy.

'Nie cierpię tego mówić, ale gdy ludzie chodzą do lekarza i wspomnieć o historii uzależnienia, mogą nie być w stanie dostać tych środków przeciwbólowych', mówi miotto. 'Lekarz może im nie ufać.'

Praca z lekarzem

Aby uzyskać leczenie, czego potrzebujesz, musisz zachować dobre relacje z lekarzem. Może to wymagać od lekarza posiadającego wiedzę z zakresu zarządzania bólami. Z wielu zrozumiałych powodów Twój lekarz może nie być w stanie wygodnie wydawać długoterminowych recept na narkotyki.

Dla osób, które przeszły w przeszłość do nadużywania substancji lub mają większe ryzyko rozwinięcia uzależnienia od jakiegokolwiek powodu, poszukiwanie specjalistycznego centrum specjalistycznego jest szczególnie ważne.

'Zbyt często programy uzależniające są całkowicie rozwiązywane z programami zarządzania bólami i na odwrót', mówi miotto. Khoo zgadza się i rekomenduje programy, które łączą nie tylko zarządzanie bólem i leczenie uzależnienia od leków na receptę, ale również ćwiczenia, fizyczną terapię, utratę wagi, a jeśli to konieczne, leczenie depresji.

Jednym z powszechnych sposobów bezpiecznego stosowania narkotyków opioidowych jest użycie porozumienia o bólu, formalnego porozumienia między lekarzem a pacjentem dotyczącego sposobu użycia leków. Pacjent może obiecać, że będzie używać leku zgodnie z instrukcją, a w niektórych przypadkach zgadza się na regularne badanie leków za pomocą analizy moczu. W zamian lekarz zgadza się przepisać narkotyczne leki przeciwbólowe jako część planu leczenia.

'umowy o ból lub kontrakty są drogą do lekarza, aby powiedzieć pacjentowi' traktujemy cię poważnie, więc musisz poważnie potraktować nas '- mówi khoo.

Ale te umowy mogą nie wystarczyć osobom z wysokim ryzykiem uzależnienia. 'Niektórzy ludzie decydują, że nie mogą brać leków na ból w sposób odpowiedzialny', mówi miotto. Jeśli tak się stanie, możesz mieć kogoś innego, aby trzymać i wydawać leki dla ciebie. Inną możliwością jest zastosowanie plastra przezskórnego - zawierają one lek, ale dostarczają go powoli przez skórę, zapobiegając wysokiemu i zmniejszając ryzyko uzależnienia.

Dla każdego, kto cierpi na przewlekły ból, ma wiedzę i relacje z zaufaniem. Ekspert nie miał uzasadnionego obawy co do stosunkowo niewielkiego ryzyka uzależnienia od leków na receptę, ale także potrafi pomóc ludziom w wysokim ryzyku wystąpienia problemu.

'Lekarze nie powinni się obawiać leczenia bólu', mówi miotto WHTT. 'Są tam uzależnieni, którzy nie cierpią bólu, ale robią zakupy i starają się o leki. Ale myślę, że jest bardzo niewiele w porównaniu do liczby osób, które mają straszny ból i potrzebują pomocy '.