Walka Andre agassi z bólem pleców

na sept. 3, gdy pożegnał się ze swoimi fanami z otwartego w USA gwiazdą tenisową, a agassi odstąpiła od łez. Jego dolna warga drżała, gdy mówił, jego głos na skraju złamania w ciągu minuty długiego pożegnania.

'dałeś mi swoje ramiona, aby dotrzeć do moich marzeń, marzeń, których nigdy nie mogłem osiągnąć bez ciebie', powiedział tłumu na stadionie arthur ashe w Nowym Jorku.

Dla tych, którzy oglądali, był to jeden z dwóch nieusuwalnych obrazów z końcowych momentów agassiego 21-letniej kariery, drugi obraz agassiego z bólu, jego zwinne ciało zdobi podczas ostatniego meczu, Rannych, buntujących się przed żądaniami, które zostały na nią wycofane.

Agassi, 36, zapowiedział na emeryturę sześć tygodni wcześniej, w wimbledonie. Choć wiele czynników wpływało na jego decyzję: 'nie mogę sugerować, że ból nie odgrywał znacznej części', mówi. 'Zaczyna się od twojego ciała i podchodzi do twojego umysłu'.

Zapytany, jak długo cierpiał z powodu problemów z kręgosłupem, pomyślał przez chwilę, zanim zdołał zapobiec takiemu etapowi życia: urodzeniu syna. Pięć lat temu.

'To sprawa fizyczna, która stała się prawdziwą troską fizyczną', mówi agassi o zwyrodnieniowej chorobie zwłóknienia kręgosłupa, która spowodowała, że ​​jedno z kręgów w dolnej części pleców wyślizgiwało się z miejsca. Gdy choroba postępowała, dysk zaczął ściskać swój nerw kulszowy, stan zwany sciatica , który powoduje ból w stawach kręconych w dół nogi. Pod koniec otwarcia, nawet zastrzyki kortyzonu i innych leków przeciwzapalnych, jakie brał od marszu, nie mogły już pomóc, stracił ostatni mecz z 25-letnim Benjaminem Beckerem, Niemcem, który obrócił się Pro rok wcześniej i znalazł się na 112.

Mimo to, gdy skończyło się, grzmiący oklaskiem wypełnił arthur ashe stadion. Tłum poprowadził agassi czterominutową owacją na oczach, kiedy odpoczywał na krześle sądowym, zanim się pożegnał. Agassi, to nie była strata. Osiągnął to, co postanowił zrobić: zakończyć mecz pomimo bólu.

'To było takie doskonałe zakończenie tego, co uważam za wspaniałą podróż', mówi agassi. 'Moim celem było to zrobić tak długo, jak to możliwe, a nawet jeśli będę w zdrowym miejscu, musiałbym ostatecznie podjąć tę decyzję'.

Kiedy WHTT rozmawiał z Agassi, około miesiąca po jego ostatnim meczu, musiał jeszcze przystąpić do swojego nowego życia. W rzeczywistości, mówi, to jest jak zwykle.

'Oczywiście nie muszę już martwić się o treningi, o fizycznej rehabilitacji. Nie muszę skupiać się w tych granicach. Ale teraz jestem teraz zajęty, jeśli nie bardziej zajęty, to dość typowe, naprawdę. Po każdym z ostatnich 11 otwiera się, miałem tendencję do wyłączenia trochę i staram się nadrobić straty czasu ', mówi. 'Moje cele i zobowiązania zawsze mnie popychają. Nie sądzę, że nowy styl życia został odczuwany.'

Jedyną rzeczą, której nie czuje, jest ból.

'teraz, jestem w porządku. Nie wdychałem mojego ciała do swoich granic. Tenis - to bardzo ballistic sport, który gramy. Ból był funkcją tego, o co prosiłem o moje ciało. '

Urodzony, aby wygrać

Agassi zagrał swój pierwszy profesjonalny mecz w wieku 16 lat, ale tenis był częścią jego życia, nawet zanim zdawał sobie sprawę z tego. Jako niemowlę, kula tenisowa wisiała nad nim, leżąc w jego łóżku, zawieszona przez ojca, byłego boksera, który reprezentował swojego irlandzkiego irlandczyka w olimpii w latach 1948 i 1952. Emmanuel 'mike' agassi, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych jako młody człowiek i osiadł w laskach, chciał, aby jego dziecko było mistrzem.

Dostał swoje życzenie. W 1992 r. Andre, jego czwarte dziecko, objął tytuł w wimbledonie. Miał 22 lata.

Zwycięstwo wywalczyło po zwycięstwie, ponieważ agassi wygrał zarówno USA, jak i australijski, podnosząc się na nie. 1 w ciągu trzech lat po wimbledonie. Stał się sławny, nie tylko dla jego gry. Agassi wzbudził podejście do gry, zrywając konwencję ze spandexem, odciętymi dżinsami i włosami ze skałami, a miliony jego pieniędzy kupiły mu lamborghini, ferrari i trzy rajstopy, w telewizji był twarzą Canon rebel camera - pamiętasz hasło: obraz jest wszystkim.

Ten obraz był złożony. Agassi był w błysku. Ale była dla niego inna strona. W 1994 założył fundację charytatywną andre agassi, która zarobiła ponad 60 milionów dolarów na programy rekreacyjne i edukacyjne dla dzieci zagrożonych w południowej nevada. Fundacja nadal wspiera zarówno chłopców agresywnych andre agassi, Dziewcząt i klubu przygotowawczego do aglomeracji andre agassi w Las Vegas.

W tym samym roku uszkodzony nadgarstek drastycznie obniżył swoją zdolność do konkurowania i grał tylko 24 mecze w tym sezonie, mniej niż jedna trzecia tego, co grał w poprzednich. Jego pozycja spadła do 141 w 1997 roku. Znalazł się w rywalizujących turniejach serii challengerów, torze dla profesjonalistów, którzy nie mogli zrobić 50 najlepszych.

Z tego niskiego punktu nadeszło nowe skupienie się na grze. Agassi odrzucił jego błyskotliwy strój i założył konserwatywne białe tenis. (Zaczął golić głowę w 1995 r.), Pracował aż jego ciało było w najlepszym kształcie, jakiego kiedykolwiek był. Przemyślał i przerobił swoją grę. I zaczął wspinać się na nie. 1.

W 1998 roku wzlatywał z 141 do 6. żaden z graczy tak szybko tak szybko tak szybko tak szybko się nie opuści. Do 2003 roku wygrał osiem tytułów Grand Slam. Jest jednym z pięciu graczy, którzy wygrają wszystkie cztery turnieje pojedynczego pojedynku o Grand Slam.

Jego małżeństwo, aktorka brooke shields, zakończyło się rozwodem w 1999 roku. Dwa i pół roku później agassi wyszła za żonę na emeryturę, grając w tenisa wielkim steffi grafem, mają dwoje dzieci: 5- Letni jaden i córka, jaz elle, 3.

Odtwarzanie przez ból

Do czasu ostatniego zwycięstwa w Grand Slam - od zeszłego roku australijskie otwarcie agassy było ranne przez kilka miesięcy.

'Myślałem, że to mój biodro', mówi agassi, który mówi, że jego jedyny błąd w opiece nad plecami nie dał jej wcześniej zdiagnozować.

Czy wcześniejsza diagnoza miała jakiekolwiek znaczenie? Prawdopodobnie nie, mówi alan S. hilibrand, MD, profesor chirurgii ortopedycznej i neurochirurgii oraz dyrektor ortopedycznej edukacji medycznej w jefferson Medical College i instytutu rothman w filadelfii.

'od 20 roku życia, wszyscy ludzie doświadczają procesu wysychania płyt w kręgosłupie, innymi słowy, każdy ma chorobę zwyrodnieniową dysku', mówi hilibrand, który jest również rzecznikiem amerykańskiej Akademii ortopedycznych Chirurgów .

Te dyski działają jako poduszki między kręgami, pomagając trzymać je w miejscu. Gdy wysychają, zaczynają tracić tę zdolność, a prawdopodobieństwo, że jeden z kręgów wsuwa się. Kiedy to się zaczyna, stan powstały jest znany jako degenerative spondylolisthesis.

Ból dolnej części pleców jest najbardziej oczywistym objawem, chociaż wiele osób w ogóle nie ma żadnych objawów. Wysuszenie dysków, mówi hilibrand, może prowadzić do bolesnych łez w włóknistym otoczeniu nich. Jak silny jest ból w zależności od osoby. 'Niektórzy ludzie ze względów genetycznych są bardzo podatni na ten ból', mówi.

Sportowcy mają tę zaletę, że jeśli chodzi o zapobieganie bólowi pleców, jest to korzystne rozwiązanie w przypadku kanapek. czemu? Ponieważ silne mięśnie tułowia są w stanie wytrzymać kręgosłup, wyjaśnia hilibrand. Mogą wytrzymać wiele cierpienia.

'agassi oczywiście ma bardzo silne mięśnie tułowia, ale nie sądzę, że dostałby to, gdzie zrobił bez wielkiej tolerancji na ból'.

Ten typ bólu kręgosłupa jest bardzo znany tylko dla gimelstob, 27-letniego profesjonalnego tenisisty i przyjaciela Agassiego. Wcześniej we wrześniu był on poddawany operacjom w nagłych wypadkach, a na US open nagle znalazł się u dwóch przepuklin Lub poślizgnięć dysków po ośmiu lub dziewięciu latach bólu pleców.

'sport jest trudny z tyłu', mówi gimelstob, który commisated z agassi nad ich cierpienia. Co frustruje sportowców takich jak gimelstob jest to, że ból często uderza bez ostrzeżenia, wyrzucając swój rytm. To jest to samo dla agassiego, mówi: 'to jest to, co czuje się, a niezdolność do bycia odpowiednio przygotowana, gdy nie wiesz co się stanie'.

nowa procedura Agassiego

Agassi nie spodziewa się konieczności operacji, zwłaszcza, że ​​jest poza grą, więc na co teraz przygotowuje się, oprócz jego dalszej pracy z fundacją, musi zachować konkurencję, jeśli nie Na dworze, w jego nowych przedsięwzięciach biznesowych. On i graf pracują w międzynarodowej sieci wspólnot wypoczynkowych. Ujawnili także plany luksusowego hotelu, fairmont tamarack w idaho.

'to zmiana pasa, a nie wyjście' agassi mówi o swoich nowych projektach.

Bez względu na to, jak bardzo jest on wytrwały jego twórczości, nie wymaga on nadludzkiej fizycznej kondycji wymaganej przez tenisa, a to jest w porządku z agassi. Na razie jest bardzo szczęśliwy, że brakuje treningu lub dwóch - lub trzech.

', aby udać się na siłownię i pociąg teraz czułoby się bardziej puste niż skupione', mówi. '[Trening fizyczny] będzie zawsze częścią mojego życia, ale teraz będzie za dużo nostalgii'.