Fizykoterapia na ból szyi

Czasami proste interwencje w domu wystarczają na leczenie choroby szyjnej, w której nieprawidłowość w jednym lub więcej tarczach leżących między kręgami powoduje ból szyi. Często jednak pomaga widzieć fizycznego terapeuty, który może leczyć nieprawidłowości, pokazać, jak rozciągać i wzmacniać szyję i kręgi, poprawić swoją postawę i zapobiec powtarzaniu się bólu szyi. Możesz również rozważyć odwiedzenie kręgarza. W większości ludzi niektóre ćwiczenia i manipulacje stosowane przez tych lekarzy mogą pomóc złagodzić dyskomfort i przywrócić ruch.

Podczas wizyty u fizykoterapeera lub kręgarza, najpierw przeprowadzisz pełną ocenę. Oceni, czy możesz poruszać szyją. Można zapytać o takie objawy, jak ból w szyi lub między łopatkami barkowymi, ból, który promieniuje ramieniem do dłoni lub palców, lub drętwienie lub mrowienie w ramieniu lub ramieniu. Twoja siła, refleksy i inne potencjalne źródła bólu zostaną sprawdzone. Terapeuta lub kręgarz oceni również wspólną funkcję w szyi iz powrotem, aby zidentyfikować ograniczenia lub dysfunkcje, które mogą przyczynić się do Twojego bólu.

Rozciągnij, wzmocnij i wyprostuj

Istnieje kilka rodzajów manipulacji i ćwiczeń fizycznego terapeutę lub kręgarza, aby złagodzić sztywność, wzmocnić obszar i przywrócić normalną funkcję szyi. Zabiegi takie jak zimno lub ciepło, masaż tkanki głębokiej, stymulacja elektryczna i ultrasonografia mogą być stosowane przed ćwiczeniami.

Podczas fizycznej terapii ćwiczysz wiele ćwiczeń, aby rozciągnąć i wzmocnić mięśnie, które podtrzymują Twoją szyję. Dowiesz się także, jak poprawić swoją pozycję i zakres ruchu. Aby pomóc w nauce prawidłowych postaw, fizyczny terapeuta mógłby stać przed lustrem podczas ćwiczeń, dzięki czemu można zobaczyć błędy i poprawić je.

Kręgarzy używają niektórych z tych samych technik, co fizykoterapeuci. Łagodne dostosowania mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej funkcji szyi i pomagają złagodzić ból. Podobnie jak w przypadku terapii fizycznej, kręgarzy zajmujących się manipulowaniem stawami szyi i piersiowej w celu zmniejszenia sztywności, poprawy mobilności i zwiększenia zakresu ruchu. Te dostosowania mogą być nieodpowiednie i potencjalnie ryzykowne dla osób z problemami naczyniowymi w szyi, takich jak zwężenie tętnicy szyjnej lub zaawansowane zapalenie kości i stawów.

Twój fizyczny terapeuta, kręgarz lub lekarz powinien ustalić, czy pacjent jest w stanie narażać się na dalsze obrażenia przed manipulacjami przed leczeniem.

Naciąg szyjny na chorobę tętnicy szyjnej

Jedna technika stosowana przez fizycznych terapeutów i kręgarzy kręgowych w celu złagodzenia bólu i poprawy ruchu to trakcja szyjna. Trakcja delikatnie rozciąga szyję, otwiera przestrzenie między kręgami szyjnymi i tymczasowo łagodzi ciśnienie na dotkniętych krążkach. Trakcja szyi może być wykonywana w sposób ciągły lub przerywający, przemiennie pomiędzy krótkimi okresami ciągnięcia i odpoczynku.

Możliwe jest również wykonanie trakcji szyjnej w domu. Istnieją systemy koła pasowego, które można połączyć z drzwiami lub urządzeniami, które pozwolą Ci wykonać trakcję szyjną podczas leżenia. Ważne jest, aby zrobić samą trakcję szyjną, aby najpierw zobaczyć swojego fizykoterapeera lub kręgarza, aby upewnić się, że kupujesz właściwy sprzęt i dowiedz się, jak prawidłowo go skonfigurować.

Poduszki i kołnierze szyjki macicy na chorobę tętnicy szyjnej

Poduszki szyjki macicy (poduszki szyi) są przeznaczone do częściowego unieruchomienia szyi podczas snu. Jednakże nie ma badań mających na celu wsparcie skuteczności poduszek szyjnych. Warto poprosić swojego fizykoterapeera lub kręgarza o zalecenie.

Miękkie kołnierze szyjki macicy nie stabilizują szyi tak, aby służyć jako przypomnienie, aby używać dobrej postawy i zakresu technik ruchu. Sztywne kołnierze szyjkowe unieruchamiają szyję, ale są niewygodne w długotrwałym użyciu.