Bolą mnie plecy. Powinienem zadzwonić do lekarza?

Ból pleców jest, dobrze, ból.

W przypadku 80\% dorosłych osób, które doświadczają tego w pewnym momencie swojego życia, leczenie go-to jest często lekiem przeciwbólowym sprzedawanym bez recepty, lodem i resztą.

Ale podczas gdy większość bólów pleców odchodzi sam w sobie, są chwile, kiedy trudne jest w domu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ból znajduje się w jednej z poniższych kategorii, umów się ze swoim lekarzem:

Urazy lub wypadek: Urazy sportowe, wypadki samochodowe lub upadki, które powodują ból pleców wymagają natychmiastowej opieki lekarskiej. Nawet jeśli zdarzenie wydaje się niewielkie, mogłoby to spowodować większy problem, jak złamanie lub przepuklina dysku. Pozwól lekarzowi wykluczyć potencjalne efekty uboczne.

Ciężki, przewlekły ból: , jeśli ból pleców trwa ponad 3 miesiące, to lekarze nazywają chroniczne. Umów się na wizytę, aby lekarz mógł sprawdzać urazy lub choroby, które mogłyby być przyczyną.

Ból promieniujący: Niskie odcinki kręgosłupa i zwichnięć, rwa kulszowa i przepuklina mogą powodować bóle pleców 'promieniujące' - przenosić się do innych części ciała. Jeśli jest to ból, drętwienie lub mrowienie w tyłku, narządach płciowych, nóg, nóg, rękach lub rękach, skontaktuj się z lekarzem. Będzie w stanie dowiedzieć się, dlaczego i dać coś, aby złagodzić objawy.

Ograniczony zakres ruchu: czy masz kłopoty z zginaniem, aby związać buty lub osiągnąć przewrót? Ból pleców i ograniczony zakres ruchu mogą być oznaką chronicznego stanu, takiego jak zapalenie kości i stawów.

Gorączka: , jeśli masz wysoką temperaturę i ból pleców, traktuj to poważnie. Może to być oznaka infekcji kręgosłupa, która wymaga pilnej pomocy medycznej.

Utrata kontroli pęcherza moczowego lub jelit: jeśli masz ból pleców i nagle nie możesz kontrolować pęcherza moczowego lub jelit, natychmiast wezwij lekarza. Może to być oznaką kilku rzeczy, takich jak guzy kręgosłupa lub zespół cauda equina, rzadki, ale poważny stan spowodowany silnym ściskaniem korzeni nerwowych w kręgosłupie. Może również sygnalizować zwężenie kręgosłupa lędźwiowego, co powoduje ściskanie nerwów w dolnej części pleców.

Niewyjaśniona utrata wagi: jeśli Twoje plecie boli i tracisz ciężar - 10 funtów lub więcej - ale nie wiesz dlaczego, natychmiast wezwij lekarza. Może to oznaczać poważniejszy problem medyczny.