Rozwój dziecka: twój 9-miesięczny

Tu jest mój miesiąc 9 ostrożnie: nie martw się, jeśli 'stymulujesz' dziecko wystarczająco, aby upewnić się, że będą inteligentne jak bicz i uczelniane sukcesy.

Założę się dobrze, że wieszisz ładnie czarno-białą, okrągłą komórkę nad łóżeczkiem dziecka. Na zalecenie ekspertów, zrobiłeś to, aby 'stymulować rozwój wzroku'. Ten popularny (i bardzo opłacalny) telefon komórkowy opiera się na faktycznej nauce. Jak mówiliśmy wcześniej, niemowlęta lubią patrzeć na ostre kontrasty ciemności i światła. Być może Twoje dziecko rzeczywiście patrzyło dziwnie na telefon komórkowy i zapewniłeś, że jego system wizualny został właściwie stymulowany. Inna praca dobrze zrobiona.

Dobra wiadomość: telefon komórkowy nie zaszkodził. Złe wieści: nie zrobiłeś nic dobrego, twoje zwykłe środowisko dziecka zapewnia wiele do zobaczenia, więcej niż wystarczająco, aby 'pobudzić' system wizualny.

Twój mózg rozwijający się w Twoim dziecku

Cały fascynujący proces rozwoju mózgu słusznie wyłapywał wyobraźnię każdego z nas, jednakże żałuję, że zgłosiliśmy, że nasi specjaliści dopuścili Cię do lęku, utrwalając mity, które nie są wspierane przez badania. Mity takie jak:

  • Wszystkie najważniejsze części naszej osobowości i charakteru są określone w pierwszych krytycznych latach. Jak Rob reiner sławnie powiedział: 'po trzech latach jesteś'.
  • Jeśli trochę stymulacji jest dobra, dużo lepiej. Im bardziej stymuluje mózg (jak wyobraźnia komórkowa), tym mądrze będzie.

To pojęcie 'determinizmu niemowląt' - że jesteśmy niewolnikami tego, co stało się z nami w pierwszych latach - jest błędne na wszystkich poziomach. Zdolność do nauki, zdolność do naprawy, zdolność do ewoluowania, jest z nami całym naszym życiem. Dziecko, które miało wczesne złe doświadczenia, nie jest w żaden sposób skazane na życie nędzy, ponieważ miłosne, opiekuńcze środowisko będzie służyć przezwyciężeniu większości wyzwań. Oczywiście, wczesne lata są ważne, ale tak też są lata średnie, a więc także w latach nastolatków. Nie przejdziesz po trzech latach, co dzieje się we wszystkich liczbach dzieciństwa, choć na różne sposoby.

Ten nacisk na determinizm niemowląt sprawił, że klienci byli pewni sumiennych rodziców. Przecież jeśli każda część twojej relacji ma znaczne znaczenie, na przykład jeśli nie jest emocjonalnie dostępna, aby zaspokoić twoje dziecko każde z nich 24/7 spowoduje długotrwałe emocjonalne uszkodzenie, jeśli niedoskonały rodzic oznacza twoją małą Będzie toast w wieku 3 lat, kto by nie był wrak? (To dlatego, podczas gdy nie staram się sprzeciwiać się, jeśli niektórzy rodzice chcą to ćwiczyć, myślę, że praktyka 'przyłączania się do rodzicielstwa' zrobiła prawdziwy gniew rodzicom, sugerując, że są drastyczne konsekwencje dla dziecka, jeśli nie praktykujesz To, co jest oczywiste nieprawdą).

'wystarczająco dobry rodzic'

'Zwykłe oczekiwane środowisko' dostarczane przez 'wystarczająco dobre rodziców' (to jest środowisko zapewniane przez prawie wszystkich rodziców) zawiera więcej niż wystarczającą stymulację w celu promowania maksymalnej zdolności mózgu. Krótkotrwałe sztuczki, takie jak granie na mozart w okresie noworodkowym lub używanie języka niemowlęcia z dzieckiem przez kilka miesięcy, nie będzie miało żadnego znaczenia, chyba że będą kontynuowane przez wiele dzieciństwa, a niestety nie są to immunizacje rozwojowe Ani skrótów, ani magii, która zmieni twoją małżonkę w coś znacznie większego niż zamierzone. Pamiętaj, einstein nie miał korzyści z einsteina, a on okazał się dość inteligentny.

Nadmierne dziecko

Poza niepotrzebną pobudzeniem, martwię się, że może powodować, że rodzice mają dobre rozumienie, aby wziąć kilka błędnych zakrętów:

  • Pomysł, że dziecko jest w jakiś sposób niekompletne i musisz wypełnić dziury sztuczkami, zabawkami, filmami i taśmami.
  • Konkurencyjny aspekt tego wszystkiego: każdy rodzic w milczeniu porównywał swoje dziecko z wszystkimi innymi i martwiąc się, czy ich dziecko zdaje się spadać w konkurencji, aby być tam najwięcej z największą. W rzeczywistości, czy wczesne osiągnięcia są spełniane wcześniej czy później, ma niewielki wpływ na długoterminowe kompetencje.

Niewłaściwe podkreślenie rozwoju emocjonalnego. Powiedziałbym, że o wiele ważniejsze niż stymulacja poznawcza i mózg jest trwałym więźniem emocjonalnym, kute w tym czasie. Jeśli rodzic uważa, że ​​lepiej, aby dziecko mogło usiąść i obejrzeć film stymulujący, niż interakcja z prawdziwym i troskliwym człowiekiem, że jest to ogromny błąd obliczeniowy i duża strata

Brak skrótów do inteligencji

Jeśli chcesz stymulować swoje zdolności dziecka poza zwykłym oczekiwanym otoczeniem, bądź moim gościem, ale wiesz, że mówimy o ekspozycji, które muszą trwać przez lata i lata - nie ma żadnych skrótów. Dziecko dorosnąć dwujęzycznie (co jest świetnym pomysłem), wiesz, że dziecko będzie musiało być narażone na język przez większość dzieciństwa i że po dwóch latach nie mówi się po hiszpańsku do niani.

Ale przede wszystkim jako rodzic, dużo bardziej poświęciłam się myśleniu o emocjonalnym samopoczuciu twojego dziecka niż intelektualnym. Świat zajmuje się tym ostatnim, ale to twoja nieoczekiwanie ważna miłość, która przemienia się w poprzednią.