Czy moje dziecko ma kolkę?

W każdym wydaniu magazynu WebMD prosimy naszych ekspertów, aby odpowiedzieli czytelnikom na pytania o szeroki zakres tematów. W raporcie z listopada-grudnia 2011 r. Zapytaliśmy eksperta z dzieciństwa WHTT, Sarah dumond, MD, o płaczu i kolbach u niemowląt.

P: mój 2-miesięczne dziecko płacze wiele. Czy mógłby mieć kolkę?

A: Dzieci płaczą i często płaczą. To jedyny sposób, w jaki mogą komunikować głód, zmęczenie, ból, strach lub poczucie bycia przytłoczonym, więc płacz sam w sobie jest bardzo normalne.

Colic, z drugiej strony, jest niewyjaśniony, nadmiernie płaczący u zdrowego dziecka. Dla większości niemowląt z colicą płacz rozpoczyna się około 3 tygodni życia i trwa kilka godzin dziennie, zwykle w tym samym czasie (często późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem), co najmniej kilka razy w tygodniu. Płacz wydaje się nie mieć powodu. Niemowlęta są karmione, odpoczywają i mają czyste pieluchy, chociaż czasami narysują nogi, które mogą sprawić, że wyglądają tak, jakby 'były w bólu'.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, ile dzieci ma kolkę (tradycyjna mądrość mówi 20\%, ale metoda diagnostyczna nie jest dokładna) lub dlaczego niemowlęta dostają coli w pierwszej kolejności. Ale kolka nie trwała wiecznie, a intensywność płaczu dla większości dzieci osiągnęła szczyt w ciągu 4-6 tygodni, po czym spadnie do normalnych poziomów (pamiętaj, że wszyscy płaczą) o około 3 miesiące.

Bez wątpienia colic może być wyczerpujący zarówno dla rodziców, jak i dla niemowląt. Obijanie, kołysanie, śpiewanie, jazda samochodem i stworzenie 'białego szumu' w tle to wszystkie techniki, które mogą pomóc uspokoić colicky dziecko. Ale ponieważ ciągłe płacz może stanowić oznaki leżącego u podstaw problemu medycznego, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć refluks, przepuklinę lub inny problem.