Rozwój emocjonalny i społeczny, w wieku od 1 do 12 miesięcy - omówienie tematu

Wzrost emocjonalny i społeczny w ciągu pierwszego roku życia może być fascynujący i ekscytujący. Jak dzieci więzi z rodzicami i opiekunami, ich interakcje stają się bardziej osobiste i angażujące.

Chociaż dziecko jest niepowtarzalne i wykazuje własną osobowość, większość dzieci rozwija się emocjonalnie i społecznie w pewnych przewidywalnych wzorach.

  • W wieku 1 miesiąca niemowlęta wyrażają swoje uczucia z czujnością, poszerzonymi oczami i zaokrąglonymi ustami. W tym okresie więź między rodzicami a ich dzieckiem rośnie.
  • W wieku około 2 miesięcy Twoje dziecko będzie miało 'społeczny' uśmiech. To jest uśmiech, którego celem jest angażowanie innych. W tym samym czasie do około 4 miesięcy życia, niemowlęta rozwijają przywiązanie do swoich opiekunów. Oni łatwiej przestać płakać dla znajomych opiekunów, niż dla obcych. Przyciągają do nich ludzi, robiąc i trzymając wzrok, poruszając rękami i uśmiechając się.
  • W wieku od 4 do 6 miesięcy niemowlęta stają się coraz bardziej społeczne i kochają się przytulać i śmiejąc się. Stają się ekspresyjne i mogą 'flirtować' ze swoim lekarzem lub osobą w pokoju. Wyrażenia twarzy stale odzwierciedlają gniew, radość, zainteresowanie, strach, obrzydzenie lub niespodziankę.
  • Niemowlęta, które opiekują się w miłym i konsekwentnym czasie, w okresie od 6 do 9 miesiąca życia, rozwijają silną więź z rodzicami i innymi znaczącymi osobami w swoim życiu. Ponieważ ta więź się wzmacnia, dzieci uczą się ufać opiekunom. Rozwijają pamięć i wyraźnie preferują bliskich i zaczynają rozpoznawać innych jako obcych. Twoje dziecko może wykazać strach i niepokój wśród ludzi, których on nie zna, zachowanie nazywane niepokój niepokoju.
  • W wieku od 9 do 12 miesiąca życia większość dzieci ma wyraźne preferencje dla osób specjalnych i okaże im miłość. Niemowlęta tracą swoich regularnych opiekunów, gdy są nieobecne i często płaczą, odwracają się lub w inny sposób reagują silnie. To zachowanie nazywa się niepokój separacji lub protest separacyjny. Dzięki zwiększonej możliwości poruszania się, niemowlęta, które są bezpieczne w przywiązaniu do swoich opiekunów, stają się bardziej zainteresowane odkrywaniem otaczającego ich świata.