Odżywianie w szkole: uczynienie klasy?

Niemal 50 milionów dzieci wraca do szkoły, gotowe do czytania, pisania i arytmetyki. Wraz z nowymi nauczycielami i planami zajęć, będą także znajdować nowe zasady dotyczące tego, co mogą jeść i pić w szkole.

Wiele lat temu zmieniło się od czasu uruchomienia krajowego programu obiadowego w szkole 60 lat temu. W szczególności 17\% dzieci ma nadwagę, a dzieci rozwijają się coraz częściej u dorosłych chorych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu i cukrzyca. Zgodnie z CDC, do 40\% dzieci będzie rozwijać cukrzycę typu 2 podczas swojego życia, jeśli coś się nie zmieni.

Począwszy od tego roku szkolnego polityka Stanów Zjednoczonych wymaga, aby wszystkie szkoły dzielące federalne programy posiłków wdrożyły 'politykę wellness' - szczegółowe plany obejmujące edukację żywieniową, aktywność fizyczną i zdrowsze wybory w obrębie kampusu. W polityce określono także wytyczne dotyczące żywienia dla wszystkich rodzajów żywności sprzedawanych w szkole, w tym również dostępne w automatach.

'dzieci spędzają dużo czasu w szkole, dlatego [szkoły] były skierowane na ogromne zadanie edukowania dzieci o znaczeniu dobrego odżywiania i podejmowania zdrowych wyborów żywieniowych, zachęcaniu do aktywnego stylu życia i pożywieniu I napoje na posiłku, w automatach i podczas imprez, uroczystości i funduszu ', mówi alicia moag-stahlberg, MS, RD, dyrektor wykonawczy dla organizacji non-profit dla zdrowszej organizacji dla dzieci.

Eksperci twierdzą, że szkoły są logicznym miejscem, aby zacząć powstrzymywać falę otyłości. Nie tylko dzieci w wieku szkolnym w procesie ustanawiania nawyków żywieniowych na całe życie, badania rzeczywiście powiązały prawidłowe odżywianie z lepszym osiągnięciem akademickim.

'Musimy pomóc dziecku w podejmowaniu właściwych decyzji i robimy to, serwując zdrową żywność i wychowując je w klasie na temat znaczenia diety i odżywiania' - mówi connie mueller, dziennikarka, rzeczniczka stowarzyszenia żywieniowego.

Prowadzenie tego lokalnego

Szczególne wytyczne pozostają do uznania każdego stanu, okręgu i lokalnej rady szkolnej. Ale polityka musi spełniać minimalne wytyczne federalne, które określają na przykład, że automaty są zablokowane podczas posiłków i nie mogą znajdować się w kafeterii.

'To, co dobrze sprawdziło się, pozwala każdemu lokalnemu okręgowi szkolnemu zaprojektować własną politykę, ponieważ to, co działa w jednej dzielnicy, może nie działać w innym', mówi mueller, dyrektor szkoły ds. Gastronomii w Bloomingington, chory. 'Posiadanie dyskrecji na szczeblu lokalnym jest kluczem do sukcesu polityk'.

Fundusze, miast, szkoły, organizacje otoczenia, przedsiębiorstwa spożywcze i rodzice w całym kraju uczestniczyły w opracowywaniu polityki odnowy biologicznej.

'Sześć tysięcy wolontariuszy - w tym dietetyków, dyrektorów, studentów i rodziców - współpracuje, aby pomóc we wprowadzaniu dobrego odżywiania i wysokiej jakości aktywności fizycznej w szkołach naszych narodów', mówi moag-stahlberg, której organizacja pomaga tworzyć zespoły państwowe Opracować, wdrożyć i monitorować politykę w zakresie wellness w szkole.

Strony i fundatorzy

Niektóre szkoły poszły tak daleko, aby zakazać babeczek podczas klasowych urodzin, mówi moag-stahlberg. Rodzice i wychowawcy są proszeni o rozważenie zdrowszych wyborów przekąskowych w obchodach homoseksualistów.

'jest wsparcie dla zdrowszych produktów w stołówce, klasie, automatach i maszynach do ... na funduszach', mówi moag-stahlbert. 'Szkoły powinny decydować o własnej polityce żywieniowej, aby wyznaczyć zdrowe wybory, a niektóre wyeliminowały strony w klasie, ponieważ jest to jedna z łatwiejszych zmian w implementacji'.

Szkoły podjęły wiele podejść do polityki odnowy biologicznej. Niektóre skupiły się na składnikach odżywczych, kalorii i / lub porcjach w celu określenia, która rodzaj żywności zostanie dopuszczony do sprzedaży.

W niektórych szkołach dozwolone są wyłącznie napojów bezalkoholowych, napojów bezalkoholowych, napojów do sportu, 100\% soku owocowego i 1\% lub odtłuszczonego mleka (zwykłego lub przyprawionego).

Na przykład, departament zdrowia publicznego w Alabama wydał 'przewodnik po zdrowych automatach do sprzedaży' dla okręgów szkolnych stanu. Polityka modelowa pozwala na przekąski zawierające mniej niż 30 gramów węglowodanów i 360 mg sodu. O niskiej do umiarkowanej zawartości tłuszczu, dużej zawartości błonnika i wysokich składnikach odżywczych co najmniej jednego składnika odżywczego w każdym od 1 do 1,5 uncji uncji. Żywność obejmująca owoce, orzechy, nasiona słonecznika, niektóre płatki zbożowe, granola i płatki owsiane, miękkie precle, niektóre proste krakersy Lub plików cookie i pieczonych chipsów.

Żywność zarobkowa

Jedynym punktem sprzeciwu była sprzedaż 'konkurencyjnej żywności', to znaczy żywności sprzedawanej oddzielnie od tych oferowanych w programach posiłków szkolnych, w tym barów przekąskowych, automatów i fundatorów.

Eksperci twierdzą, że jeśli nie ma konkurencyjnych produktów żywnościowych, dzieci bardziej skłaniają się do jedzenia posiłków szkolnych, a tym samym zużywają więcej pożywnych potraw.

'Problem polega na tym, że szkoły są przywiązane do finansów i często sprzedają konkurencyjne produkty spożywcze w celu uzyskania dochodu, ale wzrasta obawa, że ​​te kalorie przyczyniają się do otyłości' - mówi moag-stahlberg.

Niektóre szkoły są wcześniejszymi funduszami federalnymi, dzięki czemu mogą nadal sprzedawać żywność beztłuszczową, uważaną za jedną z wielu przyczyn otyłości wśród dzieci. '- twierdzi moag-stahlberg.

Większość państw zabrania obecnie sprzedaży żywności o minimalnej wartości odżywczej podczas posiłku i niektórych innych czasów. Takie środki spożywcze obejmują wodę sodową, wodę (nie włączając owoców i soków owocowych), gum do żucia i niektórych cukierków.

Dobra wiadomość, mówią eksperci, że szkoły mogą zarabiać na zdrowszych rzeczach, mówi mueller. Przemysł spożywczy odpowiedział na publiczne interesy zdrowia poprzez tworzenie i pakowanie bardziej pożywnych przekąsek.

Mealtime w szkole

Potrawy szkolne muszą już być stosunkowo mało tłuszczu i bogate w witaminy i minerały. Jeszcze w tym roku, będą musieli przestrzegać wytycznych dietetycznych z 2005 r. W departamencie rolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

'szkoły w całym kraju dodają już więcej owoców, warzyw, pełnych ziaren i niskotłuszczowego mleka do posiłków', mówi mueller. 'Dodawanie świeżych owoców i warzyw, pysznych ziaren pełnoziarnistych i mleka zimnego w atrakcyjnych oczach, łatwych do zrozumienia butelkach zamiast starych, trudnych do otwarcia kartonów, uczy dzieci, że zdrowa żywność smakuje dobrze. P>

'Spójrzmy prawdzie w oczy: jeśli nie zjedzą tego, nie wykonaliśmy naszych obowiązków', mówi.

Kolejny pomysł na śniadanie szkolne lub obiad: 'uczy dzieci odpowiedniej wielkości porcji', mówi mueller.

Oferowanie bardziej zdrowej żywności może nieco zwiększyć koszt posiłków szkolnych, mówi. Ale 'to wspaniałe posiłki, które są warte swojej ceny', dodaje.

Czy mogą mieć jakieś znaczenie?

Prawdziwe pytanie brzmi, czy nowe zasady mogą rzeczywiście wpłynąć na różnice w talii dzieci naszego narodu.

Wstępna analiza działań dla zdrowych dzieci wykazała ostatnio, że tylko połowa 112 okręgów szkolnych w 42 stanach spełniła nawet minimalne wytyczne dla federalnego rządu dotyczące odżywiania i wychowania fizycznego.

'istnieje wiele wyzwań, polityka zdrowotna szkoły stanowi dodatkowy wymóg na już bardzo pełnym programie', mówi mueller.

Ale dodaje: 'ekscytujące jest również sprawdzenie, w jaki sposób każda dzielnica zbliża się do wyzwań i wdraża strategie, które działają pięknie'.