Rozwój emocjonalny i społeczny w wieku od 11 do 14 lat

Niezależność, indywidualność, tożsamość i poczucie własnej wartości to słowa buzzwords na rozwój emocjonalny i społeczny wczesnego nastolatków.

Dzieci w wieku szkolnym mają silne powiązania z rodzinami i chcą zadowolić swoich rodziców. Lata od 11 do 14 są przejściem między dzieciństwem a dojrzałością. Odpowiednio nastolatki zaczynają odczuwać psychiczny apetyt, aby stać się bardziej niezależni od swoich rodzin. Czasami widać to w całym zainteresowaniu przyjaciół i nastolatków. Wczesne nastolatki mają tendencję do tworzenia silnych, seksualnych przyjaźni. Mogą mieć tak silne sojusze i uczucia, że ​​mogą się zastanawiać, czy mogą być gejami lub lesbijkami.

Młodzież często traci zainteresowanie sprawami rodzinnymi. Kiedy w domu mogą chcieć być samotnym, spędzać czas w ich pokojach, rozbrzmiewając muzyką.

Poszukiwanie niezależności jest zdrowym i potrzebnym krokiem, chociaż często jest źle zrozumiane. Nastolatki mogą mieć okres ponury i ponury, a rodzice czują się zranieni tym zachowaniem. Ale to jest normalne dla wieku. Kiedy nastolatki są ze swoimi rodzicami, przypomina się, że są dziećmi, nawet jeśli rodzice nie traktują ich w taki sposób i chcą czuć się jak dorośli, często rodzice bardziej starają się trzymać się w dzieciństwie wizerunku Ich dzieci, wiekszość młodzieży niepodległości zazwyczaj twierdzi.

Z niezależnością potrzebna jest indywidualna tożsamość. W celu ustalenia tożsamości, wielu nastolatków kojarzy się z rówieśnikami i stara się być niezależnymi od rodziny. Grupa rówieśnicza często zastępuje, przynajmniej częściowo, rodziców jako źródło wsparcia i porady. Nastolatki często wyrażają swoją indywidualność, ubierając się jak przyjaciele lub łącząc te same czynności, jak deskorolka czy cheerleaderek.

Niektórzy rodzice biorą tę zmianę w postawie jako osobisty atak, chociaż jest to normalna część dojrzałego rozwoju społecznego i emocjonalnego. Pamiętaj: twoje dziecko zakłada się jako osoba, a to często oznacza, że ​​nie jest jak ty. Więc bądź przygotowany!

Młodzież z zdrowym poczuciem własnej wartości może być najmniej narażona na presję grup rówieśniczych. Kiedy mają do czynienia z trudnymi decyzjami, najlepiej potrafią wezwać wartości uczone w domu.