Nastoletnie złe zachowanie i strategie dyscyplinarne

Złe zachowanie nie kończy się, gdy dziecko kończy się na pieluchach - a nawet w gimnazjum - w rzeczywistości lata nastolatków mogą przynieść pewne trudne wyzwania, jakie rodzice muszą stawić czoła.

Sulking, argumentowanie, kłamstwo i buntowanie to tylko niektóre z powodów, dla których nastolatki zachowują się nieprzemyślalnie. Jest to dobre wyjaśnienie tych złych zachowań, ponieważ nastolatki stają się bardziej niezależne, wciąż brak im dojrzałości emocjonalnej, którą muszą podejmować świadomie, przemyślane decyzje. Część mózgu, która kontroluje podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów, nie jest w pełni rozwinięta. Połączenie autonomii i niedojrzałości może prowadzić do ryzykownych zachowań nastolatków, takich jak picie, palenie i seks bez zabezpieczenia.

Chcesz, aby Twoje dzieci wykonały właściwe rzeczy, ale dyscyplinowanie nastolatków nie jest łatwe, kiedy rozmawiają z nimi, nie można ich po prostu przerywać, tak jak robiliście, gdy byli to małe dzieci. Skuteczne rodzicielstwo nastolatków wymaga inteligentnych, silniejszych strategii dyscyplinowania.

Celem dyscypliny jest uzyskanie większej kontroli nad Twoimi dziećmi - bez zbytniego kontrolowania.

Ustaw jasne reguły

Tweens i nastolatki naciskają granice, aby zobaczyć, jak ich rodzice odpowiedzą. Ważne jest, aby ustanowić jasne zasady i mieć konsekwencje dla łamania tych zasad, np. Kara za złamanie godziny policyjnej może być taka, że ​​nastolatek musi zostać w następny weekend.

Będziesz mniej odporny, jeśli zaangażujesz swoje dzieci w opracowywanie własnych konsekwencji. Nie zapominaj, że nadal masz ostateczną decyzję.

Podaj to na piśmie

Więc aby nie było żadnych nieporozumień, stworzyć oficjalną listę domowych zasad lub wpisać umowę dotyczącą zachowania, którą Ty i Twój nastolatek podpisują. Opublikuj listę lub umowę na lodówce lub w innym centralnym miejscu, gdzie Twoje dzieci nie mogły tego przegapić.

Przykłady jasnych reguł to: 'godzina policyjna to 8:00 pm w dni powszednie, 10:00 w weekendy i nie wychodzimy, dopóki praca domowa nie zostanie zakończona'. Również opisuje konsekwencje: 'każdy, kto złamie jedną z tych zasad, straci telewizor na jeden dzień'. Jeśli Twoje dzieci nie wypadają, wszystko co musisz zrobić, to wskaż listę.

Bądź twardy i spójny

Nastolatki są negocjatorami mistrzów i manipulatorami. Są oni bardziej biegli w dostrzeżeniu jakichkolwiek oznak słabości rodziców, kiedy wafle i poddajcie się ich prośbom o leniency, będą spodziewać się tej samej odpowiedzi za każdym razem, gdy zachowują się lub złamają regułę.

Ujednolicenie dyscypliny nastolatków oznacza również, że oboje rodzice muszą znajdować się na tej samej stronie. Jeśli jedno z rodziców zawsze mówi 'tak', a drugie zawsze mówi 'nie', nastolatek będzie dokładnie wiedzieć, które z rodziców zapyta.

Podczas gdy jesteś 'pewny', nie zapominaj o uczciwości i zrozumieniu. Trochę empatii idzie daleko, kiedy dyscyplinuje nastolatków.

Dowiedz się, które zasady są dla Ciebie ważne

Chcesz być spójny, ale nie surowy. Od czasu do czasu można oddawać o drobne rzeczy, pod warunkiem, że nie jest to coś niebezpiecznego.

Na przykład, purpurowe włosy mogą Cię nie zwracać, ale prawdopodobnie nie wygrałbyś nastolatków, z drugiej strony używanie narkotyków i alkoholu jest nie do negocjowania.

Bądź dobrym przykładem modelu

Jeśli zasada 'nie przysięgła w domu' i przeklinasz jak marynarz, dajesz nastolatkiem swobodę, by to zrobić. Najlepszym sposobem na zachęcanie do pozytywnych zachowań nastolatków jest samodzielne prowadzenie rozmowy.

Naucz się odpowiedzialności

Ważną częścią nastoletnich wychowanków jest nauczyć ich podejmowania decyzji. Dzieci muszą nauczyć się, że niezależnie od ich wyboru - dobra czy zła - mają konsekwencje. Usiądź i porozmawiaj o niebezpiecznych i długoterminowych konsekwencjach, jakie mogą mieć ryzykowne zachowania, w tym nadużywaniu narkotyków, ciąży, paleniu tytoniu i pijanemu.

Wiedz, że niezależnie od tego, jak dobrze przygotujesz swoje dzieci, popełnią pewne błędy, ważne jest, aby pokazać im, jak nauczyć się tych błędów.

Bądź zaangażowany

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania złym zachowaniom nastolatków jest znajomość Twoich dzieci. Nie musisz patrzeć na swoje nastolatki lub słuchać rozmów telefonicznych - musisz być zaangażowanym i zainteresowanym rodzicem zapytać, co robią dzieci, kiedy wychodzą z przyjaciółmi, wiedz, z kim się bawją. Gdzie idą.

Bycie zaangażowanym rodzicem oznacza również oglądanie wszelkich znaków ostrzegawczych, które mają problemy z Twoim nastolatkiem. Objawy te obejmują: pomijanie szkoły, utratę lub zwiększenie masy ciała szybko, problemy ze snem, spędzanie więcej czasu samemu, pogodzić się z prawem lub mówić o popełnieniu samobójstwa. Jeśli widzisz jakikolwiek z tych zmian w swoim nastolatku, zrób pomoc lekarza lub terapeuty od razu.

Rozumienie

Możesz przyjrzeć się swoim nastolatym latom za pomocą okularów z podbarwionymi różami, ale nie zapominaj, że ten burzliwy czas życia przynosi wiele stresów. Nastolatki są pod ogromną presją, aby dobrze się uczynić w szkole, Wyróżniać się różnymi działaniami, śledzić wszystkie obecne mody i pasować do swoich przyjaciół.

Przed tym, jak ciężko pracujesz nad swoim nastolatkiem za złe zachowanie, spróbuj zrozumieć, co je prowadzi. Czy w szkole może być kłopot w szkole? Chłopak czy problemy z dziewczyną?

Zabierz dzieciom do otwarcia się na pytania dotyczące ich problemów, tworząc środowisko uczciwości i szacunku. Niech wiedzą, że mogą z tobą porozmawiać o czymkolwiek. Nawet delikatne tematy, takie jak seks i narkotyki, nie powinny być niedopuszczalne. Niech nastolatki wiedzą, że zawsze będziesz kochać i wspierać je, niezależnie od tego, co robią.