Zarządzanie bólem - dzieci w bólu - WHTT

Najtrudniejsze zadanie polegające na leczeniu bólu u dzieci jest obiektywne i dokładne pomiary bólu.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy sposoby, w jaki lekarze mogą ocenić poziom bólu, którego dziecko czuje:

  • Samodzielne zgłaszanie bólu: lekarze mogą poprosić dzieci, aby oceniły ból w skali od 1 do 10 lub pokazują obrazy, które odzwierciedlają różne emocje i wymagają, które najlepiej ilustrują ich uczucie>
  • Środki behawioralne bólu: lekarze ocenią reakcje motoryczne dziecka, wyraz twarzy, płacz i zachowania (na przykład wzorce snu).
  • Ból fizjologiczny: lekarze mierzy ciśnienie krwi i zmiany tętna, a także zauważają pocenie się dłoni.

Leki stosowane w leczeniu bólu u dzieci

  • leki przeciwbólowe: Acetaminofen (tylenol), dostępny w kasie, a opioidy (wymaga recepty lekarskiej) są często stosowane w celu złagodzenia bólu u dzieci. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych poza steroidem lub leków przeciwzapalnych niesteroidowych (NSAIds) Ibuprofen (motrin, advil) nie należy stosować leku aspiryna u dzieci w wieku poniżej 19 lat, chyba że lekarz zaleci lekarzowi, ponieważ może to powodować zespół reye, jeśli jest stosowany w trakcie lub po chorobie wirusowej lub gorączkowej. Opioidy są lekami przeciwbólowymi powodowanymi przez narkotyki Zawierają opioidy naturalne, syntetyczne lub półsyntetyczne, opioidy są często stosowane w leczeniu ostrego bólu, takiego jak krótkotrwały ból po zabiegu.
  • Leki przeciwdepresyjne: Leki przeciwdepresyjne to leki, które mogą leczyć ból i / lub stan emocjonalny poprzez dostosowywanie poziomu neuroprzekaźników (naturalnych chemikaliów) w mózgu. Leki te mogą zwiększyć dostępność sygnałów ciała dla dobrego samopoczucia i relaksu, umożliwiając kontrolę bólu osobom z przewlekłym stanem bólowym, które nie odpowiadają na zwykłe zabiegi.
  • Znieczulenie kontrolowane przez pacjenta (PCA):  Dzieci w wieku od czterech do sześciu lat mogą korzystać z PCA z pomocą rodzica lub pielęgniarki. Wiele dzieci, które mają zaledwie sześć lat, może niezależnie używać pompy PCA.
  • Przeciwbólowe znieczulenie zewnątrzoponowe: znieczulenie zewnątrzoponowe może być wykonywane wokół dużych operacji, takich jak brzucha, kończyny dolnej lub operacje kręgosłupa w celu złagodzenia bólu pooperacyjnego. Leki przeciwbólowe są wstrzykiwane do przestrzeni zewnątrzoponowej rdzenia kręgowego.

Podczas gdy te leki są takie same, jak dawki u dorosłych z powodu bólu, dawkowanie nie jest takie samo u dzieci. Dawka leku będzie prawdopodobnie mniejsza dla dzieci niż dla przeciętnego dorosłego, ponieważ jest ona oparta na ciężarze pacjenta. Bardzo ważne jest przestrzeganie dokładnego dawkowania przepisanego przez lekarza Twojego dziecka.