Obrzęk ciała

Obrzęk jest wzrostem wielkości lub zmianą kształtu obszaru ciała. Obrzęk może być spowodowany gromadzeniem się płynów ustrojowych, wzrostem tkanki lub nieprawidłowym ruchem lub położeniem tkanki.

Większość osób będzie miała obrzęk w pewnym momencie. Gdy jest gorąco i stało się lub siedzisz w tej samej pozycji przez długi czas, może zauważyć obrzęk w stopach i kostkach. Utrzymywanie się w jednym miejscu przez dłuższy czas zwiększa ryzyko, że dolne nogi, nogi lub ręce będą pękać, ponieważ płyn ustrojowy normalnie poruszy się kończyną z powodu wpływu grawitacji. Obrzęk może być również spowodowany problemami związanymi z ciepłem, takimi jak obrzęk termiczny z pracy lub aktywny w gorącym otoczeniu.

Płyn do ciała może gromadzić się w różnych miejscach tkanki ciała (zlokalizowanych) lub może wpływać na całe ciało (uogólnione). Przyczyny zlokalizowanego obrzęku obejmują:

 • Uszkodzenie określonego obszaru ciała. Siniaki (krwiak) z powodu urazu spowodowane są łzami w małych naczyniach krwionośnych pod skórą. Krwawienie może również wpływać na staw (hemarthroza) lub obszar, który poduszcza i smaruje staw (traumatyczne zapalenie kaletki). Obrzęk może dotyczyć tylko jednego obszaru lub może obejmować duże części ciała, takie jak obrzęk, który występuje po wypadku samochodowym.
 • Zakażenie, które może wystąpić w stawie lub pod skórą. Ropień jest kieszonką ropy, która tworzy się w miejscu zainfekowanej tkanki. Zapalenie tkanki łącznej jest infekcją skóry, która może powodować łagodne lub poważne obrzęki.
 • Oparzenia, które mogą powodować obrzęk w miejscu zapalenia lub w większym obszarze wokół oparzeń.
 • Zapalenie, które występuje, gdy tkanka jest podrażniona przez nadmierne użycie lub powtarzające się ruchy.
  • Obrzęk ścięgna i obrzęk wywołany przez szereg małych łez wokół ścięgna (tendinosis) mogą wystąpić razem lub osobno.
  • Obrzęk woreczka, który poduszki i smaruje staw (zapalenie kaletki ) Może być spowodowane długotrwałym lub powtarzanym naciskiem lub działaniem, które wymagają wielokrotnego skręcania lub szybkiego ruchu stawów.
 • Ukąszenia owadów lub stings. Większość ukąszeń owadów lub stingów powoduje niewielką ilość zaczerwienienia lub obrzęku. Niektórzy ludzie mają reakcję alergiczną na gryzienie lub sting i rozwijać obrzęk, zaczerwienienie i świąd.
 • Inne przyczyny, takie jak obrzęk związany z budową w kształcie worka z przezroczystym płynem, krwią lub ropą (torbiel) lub pęczniejącym gruczołem, jak gruczoł ślinowy. Więcej informacji można znaleźć w temacie: obrzęku gruczołów, przepuklin i innych grudek pod skórą.

Przyczyny uogólnionego obrzęku obejmują:

 • Reakcja alergiczna. Nagły obrzęk rąk i twarzy może być ciężką reakcją alergiczną (anafilaksja) i wymaga natychmiastowej oceny lekarskiej.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i twardzina. Choroby te mogą powodować obrzęk, gdy organizm wytwarza przeciwciała i inne komórki, które atakują i niszczą tkanki w organizmie
 • Leki. Niektóre leki zmieniają się w obiegu płynów ustrojowych, powodując obrzęk. Obrzęk może wystąpić również jako reakcja alergiczna na lek.
 • Problemy z cyrkulacją związane z niektórymi stanami medycznymi, takimi jak: tętnicę obwodową, niewydolność serca, cukrzycę lub chorobę nerek. Trombeflebitis powoduje obrzęk kończyny, gdy skrzep krwi przerywa przepływ krwi w żyle w ramieniu lub nodze.
 • Płyn gromadzący się w jamie brzusznej (wodobrzusze) z powodu innych problemów, takich jak niedożywienie, marskość wątroby lub choroby wątroby.

niektórzy ludzie mogą wystąpić obrzęk jako reakcja na leczenie, procedurę lub operację. Obrzęk z leczenia może być związany z procedurą lub substancją, taką jak barwnik, stosowaną podczas zabiegu. Obrzęk może wystąpić w miejscu dożylnym (IV) stosowanym w trakcie procedury lub w miejscu IV stosowanym w lekarstwach domowych. Obrzęk w miejscu zabiegu jest normalny, np. Obrzęk ramienia po mastektomii. Obrzęk limfatyczny jest obrzękiem, który występuje w okolicy wokół węzłów chłonnych, które zostały usunięte (np. Po zabiegu chirurgicznym) lub urazie (na przykład po zabiegach radioterapii).

Obrzęk może powodować wahania poziomu hormonów wewnątrz organizmu. Niektóre kobiety mogą zauważyć obrzęk z zachowaniem płynu w trakcie ich cykli menstruacyjnych. Może to być obrzęk cykliczny, ponieważ jest związany z cyklem menstruacyjnym. Niektóre kobiety doświadczają łagodnego obrzęku w dłoniach lub stóp podczas ciąży. Obrzęki nóg mogą być zauważalne w trzecim trymestrze ciąży. Uogólniony obrzęk może być oznaką problemu związanego z ciążą zwanego stanem przedrzucawkowym. Więcej informacji zawiera temat problemów dotyczących ciąży.

Obrzęk może wystąpić, gdy tkanki wycofują się z ich normalnej pozycji, np. Przepukliny w jamie brzusznej. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat przepukliny pachwinowej.

W większości przypadków obrzęk jest łagodny i ustępuje samemu. Może nawet nie wiesz, co spowodowało obrzęk. Leczenie domowe jest zwykle wszystkim, co jest potrzebne do złagodzenia łagodnych objawów.

Sprawdź swoje objawy, aby zdecydować, czy i kiedy powinieneś udać się do lekarza.