Czy masz złamania biodra? Dowiedz się, jakie są opcje zabiegu chirurgii biodrowej

Więc złamałeś sobie biodra. Czy to z upadku, ciosu w biodro, czy coś innego, zrobisz wszystko najlepiej, od razu masz operację. Ale najpierw lekarz może chcieć wykonać pewne testy, aby upewnić się, że jesteś wystarczająco silny, aby wykonać procedurę.

Twoje leczenie prawdopodobnie łączy chirurgię, odwyk i medycynę, aby pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem.

Jaki rodzaj zabiegu potrzebuję?

Lekarz ocenia Twoje zdrowie i sposób, w jaki złamałeś biodro, aby zdecydować, która z następujących metod jest najlepsza:

  • Naprawa wewnętrzna . Twój chirurg wkłada śruby do kości. Utrzymuje to razem, podczas gdy złamanie się leczy. Czasem przymocuje wkręty do metalowej płyty umieszczonej wzdłuż kości udowej.
  • Częściowa wymiana biodra . Zazwyczaj jest to zrobione, jeśli końce złamanej kości są uszkodzone lub nie na miejscu. Twój chirurg zastąpi górną część kości protezą metalową. To jest substytut brakującej części.
  • Całkowita wymiana biodra . Jest to dobra opcja, jeśli staw został uszkodzony przez zapalenie stawów lub inne obrażenia. Twój chirurg zastępuje górną część kości udowej (kości udowej) i gniazdo w kości miednicy z protezami.

Opcje wymiany biodra są dobrymi wyborami, jeśli złamanie szkodzi dostarczaniu krwi do części kulistej stawu biodrowego. To jest część, która pozwala wyginać górną część nogi i obracać. Brak wystarczającej ilości krwi utrzymuje kości także w procesie gojenia.

Czy mogę pójść do domu później?

Ty możesz. Lub możesz wybrać prosto do zakładu rehabilitacyjnego, w którym można natychmiast rozpocząć leczenie odwykowe.

Prawdopodobnie potrzebujesz pomocy, aby wyjść z łóżka dzień po operacji. Fizykoterapeuta będzie współpracował z Tobą tak długo, jak trzeba być silnym i chodzić ponownie. To może potrwać tak długo, jak trzy miesiące.

A co z bólem?

Twój lekarz pomoże Ci go zarządzać, dzięki czemu możesz poczuć się lepiej i leczyć szybciej. Ona daje krótkotrwałą lekarstwa na ból. Prawdopodobnie łączy leki, które zmniejszają obrzęk i miejscowe znieczulenia, które zdrętwiały miejsca zabiegu chirurgicznego.

Większość pacjentów musi zażywać lek do złuszczania krwi. Zmniejsza to ryzyko zakrzepów krwi. Specjalistyczne skarpetki kompresyjne lub buty wspierające nogę i poprawiające przepływ krwi mogą też pomóc.

Czy leki są uzależniające?

Lekarz może obawiać się przepisywania leków zwanych opioidami. Są to narkotyki, które zmniejszają ból, blokując sygnał do mózgu. Działają, ale mogą być bardzo wciągające. Ważne jest, aby je wziąć tylko zgodnie z instrukcjami. Jak tylko ból się poprawi, przestań.

Dalsze postępowanie

Podczas mianowań po zabiegu chirurg sprawdzi rany, zdejmuje szwy i wykona zdjęcia rentgenowskie. Zobaczy, jak Twoja fizyczna terapia idzie i zdecydować, czy potrzebujesz więcej.

Terapeuta zajęciowy może pomóc Ci wrócić również do codziennego życia. Może to obejmować praktyczne rzeczy, takie jak kąpanie, ubieranie, gotowanie i chodzenie do łazienki.

Prawdopodobnie możesz odzyskać dużo - i może całą - wolności i mobilności, jakie miałeś wcześniej.

Co się stanie, jeśli się to powtórzy?

Około 20\% osób, które mają złamania biodra, będzie miało kolejny w ciągu 2 lat. Możesz zmniejszyć szanse na to, odkrywając, co spowodowało to po raz pierwszy.

Lek o nazwie bisfosfonian może zmniejszyć ryzyko. To zatrzymuje kości się słabnąć. Ale jeśli przyjmujesz to w jamie ustnej, może powodować działania niepożądane. Lekarz może chcieć, abyś miał ją przez rurkę.