Osteoporoza Witamina D: niedobór, ile, korzyści i więcej

Planuje się jeść zdrowe kości? Wapń jest prawdopodobnie składnikiem odżywczym, o którym myślisz. Ale witamina D jest tak samo ważna, aby zachować zdrowie kości i zapobiegać osteoporozie kości.

Witamina D pomaga jelitom wchłonąć wapń z pokarmów, które jesz. Wystarczająca ilość obu składników odżywczych jest ważną częścią upewnienia się, że kości są gęste i silne.

W przeciwieństwie do wapnia, które dostajesz przez jedzenie, organizm wytwarza witaminę D, gdy światło słoneczne uderza w skórę. Aktywni ludzie, którzy mieszkają w słonecznych regionach, mogą co najmniej potrzebować czegoś więcej niż spędzać czas na świeżym powietrzu każdego dnia. Ale w mniej umiarkowanych obszarach, takich jak minnesota, michigan i new york, skóra robi mniej witaminy D w miesiącach zimowych, zwłaszcza u osób starszych.

Ilość twojej skóry zależy od tego, gdzie mieszkasz, jak jasna lub ciemna jest Twoja skóra oraz o porze dnia, kiedy jesteś poza domem. To może być około 15 minut dla osoby bardzo jasnej skóry i godzinę lub dwie dla kogoś o ciemniejszej skórze. Ale trzeba być ostrożnym - zbyt wiele czasu w słońcu zwiększa szanse na raka skóry. Nawet jeśli światło słoneczne jest kluczową częścią produkcji witaminy D w organizmie, najlepiej jest chronić skórę przed ubraniami i środkiem przeciwsłonecznym, jeśli będziesz na zewnątrz przez ponad kilka minut.

Jak inaczej można uzyskać witaminę D? Mało takich produktów spożywczych, takich jak:

  • Ryby tłuste, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela
  • Wątroba wołowa, ser i żółtka
  • Żywność z dodatkiem witaminy D, taka jak mleko, sok pomarańczowy i płatki zbożowe

Ale trudno dostać kwotę, którą potrzebujesz od jedzenia tylko. Eksperci zalecają 600 jednostek międzynarodowych (jm) witaminy D dziennie u dorosłych w wieku do 70 lat i 800 jm u osób w wieku 71 lat i starszych. Jeśli nie wystarczy na światło słoneczne i jedzenie, może być konieczne uzupełnienie.

Możesz uzyskać witaminę D w multiwitaminach, a także w połączeniu z suplementem wapniowym, jak również samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wiele suplementów diety ma witaminę D, więc przed podjęciem kolejnej wizyty sprawdź etykiety i poinformuj lekarza o tym, co podajesz. Zbyt dużo witaminy D, zwłaszcza ponad 4000 jm dziennie, może być niebezpieczne.

Jeśli masz już osteoporozę, pamiętaj, że sama witamina D i wapń nie wystarczy do leczenia choroby. Musisz wziąć je razem z innymi lekami, które zalecił lekarz.