Co powoduje osteoporozę? i dlaczego?

Kości są żywe i stale rosną - nie jest statyczne, jak widać je w książkach. Kości ciągle zmieniają się przez całe życie, z niektórymi komórkami kostnymi rozpuszczającymi się i nowymi komórkami kostnymi rosnącymi w procesie zwanym przebudową. Z tym całym cyklem obrotu kostnymi, co 10 lat zastępujesz większość szkieletu.

Ale dla osób z osteoporozą - przerzedzenie kości - ubytek kostny przekracza wzrost nowej kości. Kości stają się porowate, kruche i podatne na złamania. Spójrz na obraz rentgenowski biodra o normalnej gęstości kości, a widzisz gęstą macierz komórek kości. Ale spójrz na biodro z osteoporozą, a widać głównie powietrze. Matryca kostna została całkowicie rozpuszczona, a pozostało tylko kilka cienkich nici.

Niemniej 10 milionów Amerykanów cierpi na osteoporozę, a 34 miliony więcej ma niską masę kostną, zwaną osteopenią - mówi krajowa fundacja osteoporozy. Dlaczego utrata kości jest taka powszechna? WebMD udał się do ekspertów, aby dowiedzieć się. Przyczyny osteoporozy mogą Cię zaskoczyć.

Osteoporoza: 'cichy złodziej' w wieku

Gęstość kości jest największa na początku lat 20. XX wieku. Ale jak wiek, możesz stracić masę kostną z różnych czynników. Osteoporoza lub jej wczesny znak ostrzegawczy, osteopenia, sygnalizuje nierównowagę w przebudowie: za dużo kości jest rozkładane, a za mało zbudowana jest nowa kość. Kości kruche, podatne na złamania.

Prawdopodobnie wiesz, że potrzebujesz wapnia, aby zbudować silne kości, ale dieta o niskiej zawartości wapnia nie jest jedynym winowajcą, istnieją mniej znane przyczyny osteoporozy. Eksperci uważają teraz, że często przyczyną jest kombinacja przyczyn Za utratę masy kostnej.

Przyczyny osteoporozy: niski poziom estrogenu u kobiet

Jaka jest najczęstsza przyczyna osteoporozy? 'Ogólnie mówiąc, jest to niedobór estrogenów u kobiet', mówi dr Paweł mystkowski, MD, endokrynolog w zespole medycznym w Wirginii w Seattle i klinicznym członkiem wydziału uniwersytetu w Waszyngtonie, a utrata masy kostnej przyspiesza się po menopauzie, gdy starsze kobiety mają Szybki spadek poziomu estrogenu, z czasem ryzyko osteoporozy i złamania wzrasta, gdy starsze kobiety tracą więcej kości niż te, które zastępują.

Młode kobiety, które przerwają miesiączkowanie - takie jak cienkie sportowcy lub dziewczęta z anoreksją - również pogarszają gęstość kości - mówi najnowszy raport medycyny chirurga Stanów Zjednoczonych 'zdrowie kości i osteoporoza'.

Obaj obydwie jajniki chirurgicznie usunięte, zwane dwufazową ooforektomią, mogą powodować osteoporozę i małą gęstość kości. W jednym badaniu operacja ta spowodowała 54\% wzrost złamań kości biodrowej, kręgosłupa i nadgarstków u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Przyczyny osteoporozy: niski poziom testosteronu u mężczyzn

Mężczyźni potrzebują zarówno testosteronu, jak i estrogenu dla zdrowia kości. To dlatego, że mężczyźni przeliczają testosteron na estrogeny zachowujące kości 'jest wyraźne przekonanie, że podczas oceny mężczyzn z osteoporozą', mówi mystkowski - zawsze ocenia się za niedobór testosteronu. '

Przyczyny osteoporozy: inne zaburzenia równowagi hormonalnej

Kilka innych hormonów odgrywa rolę w regulacji gęstości kości, w tym parathormon i hormon wzrostu. Pomagają w orga- nizacji, jak dobrze kości używają wapnia - i kiedy budować i rozbić kości.

Ale zbyt dużo hormonu przytarczycowego, zwanego nadczynnością przytarczyc, powoduje utratę wapnia w moczu kosztem kości, mówi mistkowski. Mniej wapnia oznacza słabsze kości. A wraz z wiekiem twoje ciało wytwarza mniej hormonu wzrostu, które trzeba zbudować mocno.

Przyczyny osteoporozy: brak wapnia

Bez wapnia nie można przebudować nowej kości podczas ciągłego przebudowy kości.

Kości to zbiornik na dwa minerały - wapń i fosfor. Potrzebujesz stałego poziomu wapnia we krwi, ponieważ wiele narządów, zwłaszcza serca, mięśni i nerwów, zależy od wapnia. Kiedy te narządy wymagają wapnia, ukradnie je ze składu mineralnego w twoich kości, z biegiem czasu, gdy wyczerpujesz zbiornik mineralny w kości, kończysz się cienkimi, kruchymi kościami.

Przyczyny osteoporozy: brak witaminy D

Za mało witaminy D może prowadzić do złego kości i do zwiększenia utraty tkanki kostnej. Aktywna witamina D, zwana też kalcytriolem, jest bardziej hormonem niż witaminą, mówi mistkowski. Wśród wielu korzyści, witamina D pomaga organizmowi wchłonąć i używać wapnia.

Przyczyny osteoporozy: siedzący tryb życia

Kości osłabiają, jeśli nie pracują, pamiętajcie wczesnych astronautów, cierpieli z powodu szybkiej utraty masy mięśniowej w kosmosie, dla osób, które mają siedzący tryb życia lub mają takie objawy, jak paraliż lub dystrofia mięśni, utrata masy kostnej następuje szybko. Przyczyny osteoporozy, ta jest w Twoich rękach. Możesz pomóc 'przebudować' swoje kości w ćwiczeniach ciężkich, w których kładziesz delikatny stres na kości.

Przyczyny osteoporozy: warunki tarczycy

Wysoki poziom hormonu tarczycy od dawna wiązany jest ze zwiększeniem utraty masy kostnej. 'To zawsze było obawy większości lekarzy', mówi mystkowski - ale jeśli przyjrzymy się długoterminowej gęstości kości pacjentów, którzy mają duże dawki leków przeciw tarczycy, nie różnią się znacząco, a ich ryzyko złamania Nie różni się znacznie '.

Niemniej jednak większość lekarzy zgodzi się: każdy z dużych dawek na hormon tarczycy może korzystać z regularnego ćwiczeń i zażywania wystarczającej ilości wapnia i witaminy D. te czynniki stylu życia są silnymi sposobami zarządzania ogólnym ryzykiem złamania, a także monitorowania gęstości kości z Testowanie.

Przyczyny osteoporozy: palenie

Palacze cierpią z powodu niższej gęstości kości i wyższego ryzyka złamań niż osoby niepalące. Badania dotyczące palenia i zdrowia kości wykazały wiele innych poważnych skutków, od bezpośredniego działania toksycznego nikotyny na komórki kostne w celu zablokowania zdolności organizmu do stosowania estrogenów, wapnia i witaminy D.

Przyczyny osteoporozy: leki

Stosowanie pewnych leków może prowadzić do utraty masy kostnej i zwiększenia złamań kości. Najczęściej są kortykosteroidy, znane także jako kortyzon, hydrokortyzon, glukokortykoidy i prednizon. Leki te są stosowane w leczeniu astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy, zapalenia jelita grubego i wielu innych stanów. Leki przeciwrakowe są również związane z utratą masy kostnej.

Przyczyny osteoporozy: stan zdrowia

Wiele chorób może prowadzić do utraty tkanki kostnej, takich jak choroby genetyczne, takie jak mukowiscydoza do chorób układu trawiennego do nowotworów zwanych szpiczakiem mnogim, które infiltrują kości o nieprawidłowych komórkach. Nieprawidłowe wydalanie wapnia również przyczynia się do utraty masy kostnej. 'Niektórzy ludzie po prostu nie wychwycają wapnia tak, jak powinni', mówi mystkowski - i wydalają go z moczem kosztem kości '.

Przyczyny osteoporozy: zbyt dużo alkoholu

Alkohol może zatrzymać przebudowę kości i zwiększyć utratę wapnia. Zwiększanie ryzyka wystąpienia padaczki i osteoporozy oznacza, że ​​narażasz się na złamania.

Dobra wiadomość w tym wszystkim? Zdrowie kości jest w dużej części pod kontrolą. Wiele przyczyn osteoporozy to czynniki stylu życia, które można zmieniać - jak zdobycie dużej ilości wapnia, witaminy D i ćwiczeń obciążających, aby zbudować silne kości. Jeśli utrata kości jest nadal problemem, zwróć się do lekarza o to, co można zrobić, aby usunąć jakiekolwiek zaburzenia hormonalne lub inne przyczyny utraty tkanki kostnej.